Jump to content
kpilidis

Βαψιμο πίσω προφυλακτηρα απο το Gti

Recommended Posts

να πω την αλήθεια μου , και τα δυο είναι πολύ όμορφα...Αλλά μεν στο 1 με 60 ευρώ καθαρίζεις , στο αλλο 650-700 λίγο δύσκολα να τα δώσω....

Link to comment
Share on other sites

το πέρασες απο το φοτοσοπ?Καλό μοιάζει...Αλλά νομίζω οτι τα individual ειναι πολύ πιο δύσκολα απο το αλουμίνιο του ρ32 , γιατι ειναι custom made για τον πελάτη και δύσκολα στα δίνουν σε εσένα τον απλό....Δλδ θα θέλει vin number ωστε να αναγνωρίσει αν είναι όντως custom made το αμάξι για να στα δώσει....

Link to comment
Share on other sites

πηγα σε 2 μαστορια (ενας γνωστος φιλου, και σε γνωστη αντιπροσωπεια Ε....Α) και που ειπαν τα ιδια πραγματα

οτι επειδη ειναι σαγρε δεν θα πιάσει και τοσο καλα τα χρωμα και με την παραμικρη πετρα θα αρχισει να ξεφλουδιζεται....

εγγυηση δηλαδη δεν δινουν

το σκέφτομαι γμτ να το κανω αλλα αν αρχισει να ξεφλουδιζεται κλαφτα...( ασε που μου ειπε οτι μετα δεν μπορουν να το ξεβάψουν επειδη ειναι σαγκρε και αλλου θα πιασει παρα πολυ καλα και αλλου καθολου)

παντως εγω ηθελα να βάψω το μισο πισω προφυλακτηρα κοκκινο

το κομματι που ειναι η εξάτμιση μαυρο μεταλλικο

τα πλαινα και αυτα μαυρα μετταλικα

το μπροστα φιλετο αν δειτε εχει 2 κομματια

το γυρω γυρω κοκκινο και το μικρο το κεντρικο μαυρο μεταλικο

αλλα με φόβησαν απο αυτα που με ειπαν

Link to comment
Share on other sites

kpilidi ειχαμε δει ενα με τον scorpio στο ναυπλιο..δεν φαινοτανε διαφορετικο απο το υπολοιπο αμαξωμα...ειχε γινει πολυ καλη δουλεια...φανταζομαι σε αυτες τις περιπτωσεις οπως και στο 4αρι με τα spoiler του 4motion χρειαζεται τριψιμο και ασταρωμα και μετα βαψιμο(και φυσικα μασκαρεμα της περιοχης που θα μεινει μαυρη αν το αφησεις πλαστικο)

Link to comment
Share on other sites

πηγα σε 2 μαστορια (ενας γνωστος φιλου, και σε γνωστη αντιπροσωπεια Ε....Α) και που ειπαν τα ιδια πραγματα

οτι επειδη ειναι σαγρε δεν θα πιάσει και τοσο καλα τα χρωμα και με την παραμικρη πετρα θα αρχισει να ξεφλουδιζεται....

εγγυηση δηλαδη δεν δινουν

το σκέφτομαι γμτ να το κανω αλλα αν αρχισει να ξεφλουδιζεται κλαφτα...( ασε που μου ειπε οτι μετα δεν μπορουν να το ξεβάψουν επειδη ειναι σαγκρε και αλλου θα πιασει παρα πολυ καλα και αλλου καθολου)

παντως εγω ηθελα να βάψω το μισο πισω προφυλακτηρα κοκκινο

το κομματι που ειναι η εξάτμιση μαυρο μεταλλικο

τα πλαινα και αυτα μαυρα μετταλικα

το μπροστα φιλετο αν δειτε εχει 2 κομματια

το γυρω γυρω κοκκινο και το μικρο το κεντρικο μαυρο μεταλικο

αλλα με φόβησαν απο αυτα που με ειπαν

Πες τους να πάνε να κουρεφτούνε!

Έχω βάψει τα σποιλερ από το 4ΜΟΤΙΟΝ που είναι σαγρέ.

Ο φανοποιός μου μου έδωσε 2 εναλλακτικές:

α) Τα βάφουμε όπως είναι και έχουν και μετά σαγρέ εμφάνιση και με κίνδυνο ξεφλοδίσματος

β) Τα επεξεργαζόμαστε, λείανση, αστάρωμα κλπ και δεν παθαίνουν απολύτως τίποτα.

Επέλεξα το β και δεν έχουν πάθει το παραμικρό!.

Να φανταστείς έχω βρεί κάτω με αυτά τα σπόιλερ και δεν έπαθαν το παραμικρό...!

Link to comment
Share on other sites

A ρε Κυριακο...τι προλογο εφαγες ρε γαμωτο....εμενα δυο χρονια το ειχα βαμμενο στο αλλο μου αμαξι και δεν εφευγε τιποτα απολυτως...μην τρελαθουμε εντελως...

Link to comment
Share on other sites

πηγα σε αλλους 3 σημερα...

το κάνουν και οι 3 με 250 Ε το βαψιμο,πλαστικοποιηση ασταρωμα,λειανση

για να βγουν τα πλαστικα απο πανω (ειδικα τα πλαινα spoiler που ειναι κολλητα )μου ζητανε 200 Ε μονο για τα περαστικα...

υπαρχει προβλημα αν δεν τα βγαλουν απο πάνω και τα βάψουν πάνω στο αυτοκινητο???

ο ενας μου ειπε οτι καλο ειναι να μην τα βαψω γιατι ειδικα τα πλαινα θα πετάξουν το χωμα απο τις πέτρες. και οτι το μαυρο που θέλω να το βάψω θα ειναι μαμακια σαν αποτέλεσμα...

ο αλλος μου ειπε οτι η διχρωμια στον πισω προφυλακτηρα ειναι λιγο δυσκολο να γινει, γιατι λέει οτι δεν μπορει να γίνει πολυ καλο το απότελεμσα.(εκει που σταματαει το ενα χρωμα , να ξεκινάει το αλλο)

Μετα απο όλα αυτα, το ξανασκέφτομαι για το αν πρέπει να τα βάψω....

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω κυριακο αν πας στον δικο μου θα γινει καλα η δουλεια. Απο τα δειγματα της δουλειας του σε εμενα ειχα μεινει με τις καλυτερες των εντυπωσενων..και σου μιλαω για βαψιμο οροφης οχι απλα πραγματα...Τεσπα... :blink:

Link to comment
Share on other sites

ποιος μιλησε για περλα??(εκτος εαν εννοεις να γυαλιζουν)

κανονικο βάψιμο λέω να κανω..

το μισο πισω προφ κοκκινο,τον αλλο μισο μαυρο

τα πλαινα μαυρα

και το φιλετακι απο τον μπροστα προφυλακτηρα κοκκινο, και το μικρο που εχει μπροστα μαυρο...

Link to comment
Share on other sites

ολα γινονται παιδια.ειμαι απο επαρχια και ο φανοποιος μου ειναι θειος μου.εβαψα τον πισω προφυλακτηρα μισο ασημι μισο μαυρο ματ.το ετριψε ελαφρα.το περασε πλαστικοποιηση και μετα χοντρο ασταρι επειδη ειναι σαγρε ο προφυλακτηρας και θα γινει λειος.εναμιση χρονο τωρα δεν εχει παθει τιποτα που ζεσταινεται και απο την εξατμιση.πιστευω απο τη στιγμη που ο καθε μαστορας δεν ειναι σιγουρος για αυτο που φτιαχνει καλυτερα να μην το φτιαχνει.ειναι πολυ απλο,ετσι δεν ειναι?και μην επιτρεψετε να σας βαψουν οτιδηποτε πανω στο αμαξι.θα γεμισει αχνα και ειναι κριμα.

Edited by tolisgti
Link to comment
Share on other sites

Παιδια συγνωμη εαν ειμαι off topic!

λεω να παρω το golf trendline σε ασημι, αλλα με χαλαει που τα πλαινα και ιδιαιτερα οι χειρολαβες ειναι μαυρα!!! protest.gif

Για το πισω και εμπρος μερος θα ελαγα οτι μου αρεσει η αντιθεση που κανει το μαυρο (ειδικα εαν βαλω και ηλιοροφη) worthy.gif

Για τις χειρολαβες υπαρχει καμια ιδεα!!!

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ειναι τρομερα ευκολο να βαψεις τις χειρολαβες και φανταζομαι και το κοστος θα ναι μηδαμινο..

οποτε μη φοβασαι βρες ενα καλο μαγαζι και κανε τη δουλεια σου..

οσο για νικελ σε ασημι αμαξι δε θα το συνιστουσα με την καμια..

Link to comment
Share on other sites

ειναι τρομερα ευκολο να βαψεις τις χειρολαβες και φανταζομαι και το κοστος θα ναι μηδαμινο..

οποτε μη φοβασαι βρες ενα καλο μαγαζι και κανε τη δουλεια σου..

Οταν ερθει η ωρα θα ρωτησω και για τις λεπτομερειες!!

Αυτο ομως που μου φαινεται παραξενο ειναι οτι με το ανοιξε κλεισε (χειρολαβες) δεν θα ξεφλουδισουν!!!

Εσυ τις εχεις βαψει???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.