Jump to content
Geonet

Υδραυλικό Τιμόνι

Recommended Posts

Καλησπέρα, έχω το MKV TSI 140hp (2007) και 110.000km.

Δεν έχω αλλάξει ποτέ υγρά φρένων - τιμονιού.

Επειδή εδώ και λίγο καιρό αισθάνομαι το τιμόνι λίγο περίεργα θεώρησα ότι πρέπει να αλλάξω τα υγρά. Το θέμα είναι όμως ότι δεν βρήκα δοχείο τιμονιού... είναι μήπως το ίδιο κύκλωμα με των φρένων.

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει ας δώσει τα φώτα του!!!

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα φιλε μου αποκλειεται να μν εχεις δοχειο λαδιου για το υδραυλικο τωρα αν σου ειναι βαρυ το τιμονι θελει συμπληρωμα η ακομα χειροτερο να χανει η κρεμαργιερα σου λαδι.παντως τσεκαρε ολες τις πιθανοτητες που σου ειπα γιατι και εγω ετσι τν πατησα εχανε.αλλα τωρα εχω ενα τιμονι κατσε καλα λες και οδηγω καινουργιο αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα φιλε μου αποκλειεται να μν εχεις δοχειο λαδιου για το υδραυλικο τωρα αν σου ειναι βαρυ το τιμονι θελει συμπληρωμα η ακομα χειροτερο να χανει η κρεμαργιερα σου λαδι.παντως τσεκαρε ολες τις πιθανοτητες που σου ειπα γιατι και εγω ετσι τν πατησα εχανε.αλλα τωρα εχω ενα τιμονι κατσε καλα λες και οδηγω καινουργιο αμαξι.

Ναι αλλά δεν το βρίσκω... αυτό είναι το θέμα! (εκτός αν είναι το ίδιο με αυτό των φρένων).

Σημείωση ότι τα golf έχουν ηλεκτρο-υδραυλικό σύστημα.

Επίσης βρήκα αυτό:

Group:Members

Posts:15

Joined:13-September 05

Μοντέλο:Golf2

Posted 15 February 2007 - 05:10:43

Ένα ένα:

1) ΔEN υπάρχει αντλία στο σύστημα διεύθυνσης του Golf 5 μιας και ειναι ηλεκτρική η υποβοήθηση.

2) Ως εκ τούτου δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα να τερματίζουμε το τιμόνι όσες φορές θέλουμε και για όσο θέλουμε (δεν αλλάζει κάτι στο σύστημα)

3) Στο Golf 5 η κρεμαγιέρα ειναι μηχανική ξηρού τύπου (αν την δείτε ειναι μια απλούστατη κρεμαγιέρα σαν αυτές που είχαν παλιά μοντέλα χωρίς καθόλου υποβοήθηση)

4) Το μοτέρ της υποβοήθησης βρίσκεται πάνω στην κολώνα του τιμονιού. Περιλαμβάνει αισθητήρες ροπής που όταν 'καταλάβουν' οτι ο οδηγός τείνει να στρείψει το τιμόνι, ενεργοποιούν το μοτέρ και έτσι υποβοηθιέται το στρίψιμο. Μέσα στην κολώνα επίσης υπάρχει και ενας αισθητήρας θέσης τιμονιού που χρησιμοποιείται απο το ESP.

Edited by Geonet
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.