Jump to content
BRAIN

Αγορα Passat 1.8T 'Η 1.6Fsi

Recommended Posts

Καλησπέρα σας.Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα δυο αυτοκινητα.Και τα 2 είναι μοντ 2005.Η τιμή παρεμφερή.Το 1,8Τ είναι το προηγούμενο μοντ. και το FSI αυτο που κυκλοφορεί τώρα.Δεν θελω να μου τα συγκρίνεται απλά επειδη έχω μπερδευτει θα ήθελα να μου πείτε τα παρακάτω:

1.Τη βενζίνη καίνε?(100 ή 95)

2.Τη κατανάλωση έχουν εντός πόλης με ελαφρύ πόδι?(αλλαγές 2,200-2,500στρ.)

3.Τη κατανάλωση έχουν εκτός πόλη με ταχύτητα ταξιδιού 120-140?

4.Κόστος συντήρησης?

Προσωπικά κλείνω στο 1,8Τ αλλά μεγάλο ρόλο θα παίξει η κατανάλωση.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το 1.8Τ του 2004 το εχει ο πατερας μου.Σε εθνικη με σταθερες ταχυτητες μεχρι 140-150 η καταναλωση ειναι γυρω στο 8-9.Απο κει και πανω τσιμπαει αλλα σε λογικα πλαισια για το μεγεθος του και τον κινητηρα του...Στην πολη με σταματα-ξεκινα η καταναλωση ειναι γυρω στο 11-12. 95αρα βενζινη του βαζουμε και δεν εχει καποιο προβλημα..Σαν αυτοκινητο αριστο και το μονο που μας εβγαλε ειναι πολλαπλασιαστες στα 65000 χλμ. που ειναι φυσικη φθορα...

Edited by nektarios21
Link to comment
Share on other sites

Φιλε το 1.8Τ του 2004 το εχει ο πατερας μου.Σε εθνικη με σταθερες ταχτυτες μεχρι 140-150 η καταναλωση ειναι γυρω στο 7-8.Απο κει και πανω τσιμπαει αλλα σε λογικα πλαισια για το μεγεθος του και τον κινητηρα του...Στην πολη με σταματα-ξεκινα η καταναλωση ειναι γυρω στο 8. 95αρα βενζινη του βαζουμε και δεν εχει καποιο προβλημα..Σαν αυτοκινητο αριστο και το μονο που μας εβγαλε ειναι πολλαπλασιαστες στα 65000 χλμ. που ειναι φυσικη φθορα...

Δήλαδή σε πόλη και εθνική η κατανάλωση είναι ίδια? Πως γένεν αυτό????

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως δεν μπορω να σου πω τι καταναλωση ειχε μαμα το μοτερ αυτο,διοτι ειναι βελτιωμενο εδω και αρκετα χρονια.

Με νορμαλ οδηγηση ομως,αποσο θυμαμαι ηταν κοντα στα 9-11 λιτρα μικτα,και οταν λεω νορμαλ,εννοω πολυ ηρεμη.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο καθυστερημένος ο 1.6 έχει μέσα στην πόλη (με ένα άτομο) 9-11λ/100χλμ (πάνω από 600 χλμ με ένα ντεπόζιτο) κανονική οδήγηση δηλαδή όχι προσεχτική.

Ταξίδι με δυο άτομα και 3 βαλίτσες 120-140 6-7λ/100χλμ, με δυο άτομα ακόμα και γεμάτο πορτπαγκάζ βάλε μισό λίτρο παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπων εντος πολης το τουρμπο παει στο 11-12 με νορμαλ οδηγηση οχι χαλαρη ομος!...στην εθνικη εκει γινετε παιχνιδι! εχει καταναλοσει 7 λιτρα και το συγγρυνω με το γκολφακι μου....η οποια καταναλωση ειναι πολυ χαμηλη για 1800κυβικα σε ταξιδια......αλλα με 3000σαλ εχεις 130 κοντερισια με 5η.... στο 1600φσι αν κρινω επηδη οδηγαω το 1600αρι με τα 105 αλογα α3 ενος ξαδερφου μου! εχω κανει πανω απο 2000χλμ...και λαμβανοντας ως δεδομενο μικροτερο βαρος α3-πιο χαμηλοροπος(ενωω βγαζει χαμηλα τιν ροπη του σε σχεση με το 16βαλβιδο οποτε δεν το ζωριζεις τοσο με το να πατας γκαζι!),οικονομικος ο 1600 8βαλβιδος απο τον 16αρι φσι....εχει μια καταναλωση στα 7-8 λιτρα σε εθνικη...

ξεχασα να αναφερω οτι ο φσι θελει 95ροζ βενζινη δλδ 98αρα...

ενω ο 1.8τ και κατουρο καταπινει...91 ροζ λεει στην ταπα!

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.