Jump to content
Stavros7

Προβλημα Η Όχι

Recommended Posts

Καλησπέρα ...Εχω το golf mk4 2000 μοντέλο 1.8t auq κινητήρα 6τάχυτο (με τα 180 λογικα)....Θέλω να μου πείτε πια πρέπει να είναι η τελική ταχύτητα του?Αυτός που έκανε την μετατροπή έχει το μαμά κοντερ ως 220 χλμ...Εγώ είδα στο Internet οτι η τελική του είναι 228 χλμ...Αν όντως είναι έτσι πως θα τα πιάσει το κοντέρ μου?Βεβαια δεν 3έρω με τι ζάντες το έχει ...εγώ έχω 225/45 17αρες και τίποτα παραπάνω ουτε μπάρες τίποτα..Παρόλα αυτά εμένα η τελική μου είναι 170-180-185 κάπου εκεί....Πιο μπορεί να είναι το πρόβλημα ρε παιδιά....Πάντος δεν έχω παρατηρήση κάτι με την εκίνηση δοξα τον θεο καλα...με την τελική ομως δεν μου φαίνονται και πολύ καλα τα πράγματα...Βεβαια όλα αυτα με το μαμά κοντερ..

Ας πω και ένα παράδειγμα πάντα στο κοντερ με 6η Ταχύτητα 130χλμ 3.900 στροφές...Ειναι πολλες νομιζω για αυτα τα χιλιόμετρα...Παντα στο κοντέρ μετράω και με 225/45 r17αρες ζάντες...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Εδώ είδα για την τελική http://el.wikipedia.....B9.CE.BA.CE.AC

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ...Εχω το golf mk4 2000 μοντέλο 1.8t auq κινητήρα 6τάχυτο (με τα 180 λογικα)....Θέλω να μου πείτε πια πρέπει να είναι η τελική ταχύτητα του?Αυτός που έκανε την μετατροπή έχει το μαμά κοντερ ως 220 χλμ...Εγώ είδα στο Internet οτι η τελική του είναι 228 χλμ...Αν όντως είναι έτσι πως θα τα πιάσει το κοντέρ μου?Βεβαια δεν 3έρω με τι ζάντες το έχει ...εγώ έχω 17αρες και τίποτα παραπάνω ουτε μπάρες τίποτα..Παρόλα αυτά εμένα η τελική μου είναι 170-180-185 κάπου εκεί....Πιο μπορεί να είναι το πρόβλημα ρε παιδιά....Πάντος δεν έχω παρατηρήση κάτι με την εκίνηση δοξα τον θεο καλα...με την τελική ομως δεν μου φαίνονται και πολύ καλα τα πράγματα...Βεβαια όλα αυτα με το μαμά κοντερ..

Ας πω και ένα παράδειγμα πάντα στο κοντερ με 6η Ταχύτητα 130χλμ 3.900 στροφές...Ειναι πολλες νομιζω για αυτα τα χιλιόμετρα...Παντα στο κοντέρ μετράω και με 17αρες ζάντες...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Εδώ είδα για την τελική

http://el.wikipedia.....B9.CE.BA.CE.AC

Καποιο λαθος να γινεται με το ταχυμετρο , αν σταματαει στις 5500σαλ με 6η , νομιζω οτι αυτο αντιστοιχει σε 230 kmh , που ειναι φυσιολογικο νουμερο . Παντως στις μετατροπες αυτες , τσεκαρε την αντλια βενζινης ( 33 καναλι ) , αφου πολλες φορες μενει απο το ατμοσφαιρικο αυτοκινητο ή εχει πολλα χλμ ή ειναι πολυκαιρισμενη . Κακη κατασταση της δεν επιτρεπει τελικη και λειτουργει στεγνος ο κινητηρας . Στο δικο σου , κακη κατασταση της προκαλει κοψιματα στις υψηλες σαλ .

Link to comment
Share on other sites

αν ηταν με 5σασμαν πριν την μετατροπη μπορει να θελει ρυθμισμα το κοντερ...

1 τροπος ειναι να δοκιμασεις με ενα gps να δεις τα χιλιομετρα σου.

συνηθως (το δικο μου gps) μεχρι τα 130-140 δεν χανει καθολου, απο εκει και πανω εχω μια απωλια τον 5 χιλιομετρων..

τα 17αρια δεν παιζουν ρολο..

Link to comment
Share on other sites

Καποιο λαθος να γινεται με το ταχυμετρο , αν σταματαει στις 5500σαλ με 6η , νομιζω οτι αυτο αντιστοιχει σε 230 kmh , που ειναι φυσιολογικο νουμερο . Παντως στις μετατροπες αυτες , τσεκαρε την αντλια βενζινης ( 33 καναλι ) , αφου πολλες φορες μενει απο το ατμοσφαιρικο αυτοκινητο ή εχει πολλα χλμ ή ειναι πολυκαιρισμενη . Κακη κατασταση της δεν επιτρεπει τελικη και λειτουργει στεγνος ο κινητηρας . Στο δικο σου , κακη κατασταση της προκαλει κοψιματα στις υψηλες σαλ .

Το 180 να αντιστοιχη με 230??Επειδη δεν ξέρω και πολλα απο αυτα τι εννοείς 33 κανάλι?Δηλαδή πρέπει να αλλάξω αντλία βενζίνης??οταν λες 5500 σαλ εννοείς στροφές??Aν εννοείς αυτο πάει μέχρι τις 6000 (εκεί που αρχίζει το κόκκινο και μετα έχει κόφτες μπαίνει σε safe mode απο ότι καταλαβαίνω γιατί με κόβη την τουρμπίνα..Δεν το έχω δοκιμάσει και πολλές φορές γιατι φαντάζομαι δεν είναι και ότι το καλύτερο).....

αν ηταν με 5σασμαν πριν την μετατροπη μπορει να θελει ρυθμισμα το κοντερ...

1 τροπος ειναι να δοκιμασεις με ενα gps να δεις τα χιλιομετρα σου.

συνηθως (το δικο μου gps) μεχρι τα 130-140 δεν χανει καθολου, απο εκει και πανω εχω μια απωλια τον 5 χιλιομετρων..

τα 17αρια δεν παιζουν ρολο..

Αν είχα θα το είχα κάνει εδω και καίρο το είχα σκεφτεί είχα διαβάση σχετικά...Απλα δεν έχω...Λογικά 5αρη είχε γιατί ηταν 1.4 ρυθμισμα πώς γίνετε??

Όταν είχα παει μια φορά στην vw ρώτησα για αυτο το θέμα και μου είχε πει οτι το κοντέρ ειναι κοντέρ αποκλείαιτε να χάνει ισως οι στροφές σου να χανουν αλλα και παλι λιγο...Αυτό μου είχε πει και οτι η ταχύτητα είναι ταχύτητα μεχρι τα 220 που έχει το κοντέρ σου αν έπιανε το αμάξι σου αυτη την ταχύτητα θα το έδειχνε κανονικά το κοντέρ....Απο εκεί και περα πεσμου εσύ :)

Link to comment
Share on other sites

Το 180 να αντιστοιχη με 230??Επειδη δεν ξέρω και πολλα απο αυτα τι εννοείς 33 κανάλι?Δηλαδή πρέπει να αλλάξω αντλία βενζίνης??οταν λες 5500 σαλ εννοείς στροφές??Aν εννοείς αυτο πάει μέχρι τις 6000 (εκεί που αρχίζει το κόκκινο και μετα έχει κόφτες μπαίνει σε safe mode απο ότι καταλαβαίνω γιατί με κόβη την τουρμπίνα..Δεν το έχω δοκιμάσει και πολλές φορές γιατι φαντάζομαι δεν είναι και ότι το καλύτερο).....

Αν είχα θα το είχα κάνει εδω και καίρο το είχα σκεφτεί είχα διαβάση σχετικά...Απλα δεν έχω...Λογικά 5αρη είχε γιατί ηταν 1.4 ρυθμισμα πώς γίνετε??

Όταν είχα παει μια φορά στην vw ρώτησα για αυτο το θέμα και μου είχε πει οτι το κοντέρ ειναι κοντέρ αποκλείαιτε να χάνει ισως οι στροφές σου να χανουν αλλα και παλι λιγο...Αυτό μου είχε πει και οτι η ταχύτητα είναι ταχύτητα μεχρι τα 220 που έχει το κοντέρ σου αν έπιανε το αμάξι σου αυτη την ταχύτητα θα το έδειχνε κανονικά το κοντέρ....Απο εκεί και περα πεσμου εσύ :)

αυτο που σου ειπαν θα ισχυε, μονο οταν εκανες την μετατροπη εβαζες το δικο του σασμαν (το 5αρι)..

αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να βαλεις το κοντερ με τα 260 και μετα να πας και να το κωδηκοποιησης..

ελπιζω να σε βοηθησα...

Link to comment
Share on other sites

αυτο που σου ειπαν θα ισχυε, μονο οταν εκανες την μετατροπη εβαζες το δικο του σασμαν (το 5αρι)..

αυτο που πρεπει να κανεις ειναι να βαλεις το κοντερ με τα 260 και μετα να πας και να το κωδηκοποιησης..

ελπιζω να σε βοηθησα...

Δηλαδή πιο κοντέρ θα ταίριαζε?δείξτε μου ένα link οπου μπορώ να το αγοράσω...'Η πως μπορώ να το βρώ στο e-bay...Και δευτερων κωδικοποίηση πως γίνετε??? εγώ έχω αυτό το καντράν η φωτό είναι απο Internet και απο οτι βλέπω το αμαξι πρεπει να είναι Golf3 αλλα τέσπα...Αλλα το καντράν είναι το ίδιο http://www.google.com/imgres?q=golf+mk4+tachometer&um=1&hl=en&client=firefox-a&sa=N&rls=org.mozilla:el:official&biw=1440&bih=756&tbm=isch&tbnid=AtLpf9TkpnuYMM:&imgrefurl=http://www.cardomain.com/ride/2463204/1993-volkswagen-golf/page-6&docid=oqVBzW5_ecj13M&imgurl=http://memimage.cardomain.com/ride_images/2/4853/4081/24632040057_large.jpg&w=575&h=381&ei=d4WdTsxYod_hBNufuMIJ&zoom=1

Απο ότι έχω δεί τα κοντερ με 260 εχουν και μια οθονη όπως καλη ώρα εγω αλλα στο κάτω μισο δείχνουν και κάτι παραπάνω όπως κατανάλωση βενζίνης και τέτοια...Εμένα δεν έχει τέτοια όπως βλέπετε....

Εκτος αν υπάρχει και κάπιο άλλο κοντερ που.....Δεν ξέρω βοηθήστε με :)

Αυτο που είδα με 260 http://www.google.com/imgres?q=golf+mk4+tachometer&um=1&hl=en&client=firefox-a&sa=N&rls=org.mozilla:el:official&biw=1440&bih=756&tbm=isch&tbnid=alIjPXEPaiNTQM:&imgrefurl=http://forums.vwvortex.com/showthread.php%3F3568883-FAQ-Instrument-Cluster-Immobilizer-MFA-FIS-SKC-...-need-suggestions./page4&docid=W4Zj9d5HMdbW4M&imgurl=http://i194.photobucket.com/albums/z162/matmartins/painelgti/P1040537esc.jpg&w=1024&h=768&ei=d4WdTsxYod_hBNufuMIJ&zoom=1&iact=hc&vpx=478&vpy=149&dur=3376&hovh=194&hovw=259&tx=189&ty=96&sig=110362689583872930442&page=1&tbnh=133&tbnw=196&start=0&ndsp=28&ved=1t:429,r:2,s:0

Αυτό βλέπω δείχνει και πια πόρτα είναι ανοιχτή και θερμοκρασίες...Εμενα δεν δείχνει τέτοια

Σας ευχαριστώ και πάλι....

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Πιστευω πως αν μπορουσες να βγαλεις μια φωτογραφια το μοτερ σου και μας την εδειχνες θα ηταν απλα τα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

To μοτέρ να το βγαλω αλλα δεν νομίζω να καταλαβεις και τίποτα..αφου έχει το καπάκι απο επάνω.(Έχει σχέση με την αλλαγή του καντράν?δηλαδή με τον κωδικό κοντέρ που ψάχνω να βρω?αλλη λύση δεν υπάρχει για να δουμε των κωδικο πισω απο το κοντέρ μονο αν το βγάλω και να επιλέξω το τι ταιριαζει ?και το κοντερ με τα 260km θα πρέπει να έχει ίδιο κωδικό με αυτο που έχω τώρα?..δηλαδη πεσμου τι θες να δεις συγκεκριμένα...ο τύπος είναι αUQ ...

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

θελω να δω αν ειναι το μοτερ που γραφει στα χαρτια οτι ειναι..

χαρτιά?Πια χαρτιά?Ok αυριο πρωτα ο θεος θα σου βάλω...αλλα δεν μου είπες να βγάλω το καπάκι η όχι?

ευχαριστώ και παλι

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

ΔηλαΔή πιο κοντέρ θα ταίριαζε?Δείξτε μου ένα link οπου μπορώ να το αγοράσω...'η πως μπορώ να το βρώ στο e-bay...και Δευτερων κωΔικοποίηση πως γίνετε??? εγώ έχω αυτό το καντράν η φωτό είναι απο Internet και απο οτι βλέπω το αμαξι πρεπει να είναι Golf3 αλλα τέσπα...αλλα το καντράν είναι το ίΔιο http://www.google.co...BNufuMIJ&zoom=1

απο ότι έχω Δεί τα κοντερ με 260 εχουν και μια οθονη όπως καλη ώρα εγω αλλα στο κάτω μισο Δείχνουν και κάτι παραπάνω όπως κατανάλωση βενζίνης και τέτοια...εμένα Δεν έχει τέτοια όπως βλέπετε....

εκτος αν υπάρχει και κάπιο άλλο κοντερ που.....Δεν ξέρω βοηθήστε με :)

αυτο που είΔα με 26

αυτό βλέπω Δείχνει και πια πόρτα είναι ανοιχτή και θερμοκρασίες...εμενα Δεν Δείχνει τέτοια

σας ευχαριστώ και πάλι....

θελεις ενα κοντερ με 260χιλ..οπως αυτο εΔω http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/1499701/...

τωρα αν βρεις και με υπολογιστη ταξιΔιου ειναι πιο ομορφο,( γουστα ειναι..) (οθονη στην μεση)

αυτο Δειχνει οτι καποια πορτα ειναι ανοιχτη οχι ποια ομως.. (ετσι κανει τα Δικο μου)..

οπως εχει και το Δικο σου ενΔηξει για την πορτα αλλα μπορει να μην αναβει...

υ.γ αν εισαι απο αθηνα κα μπορεις ελα την πεμπτη το βραΔυ απο το σεφ να βαλουμε το gps μου να το μετρησουμε..και να τα πουμε..

Link to comment
Share on other sites

θελεις ενα κοντερ με 260χιλ..οπως αυτο εΔω http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/1499701/...

τωρα αν βρεις και με υπολογιστη ταξιΔιου ειναι πιο ομορφο,( γουστα ειναι..) (οθονη στην μεση)

αυτο Δειχνει οτι καποια πορτα ειναι ανοιχτη οχι ποια ομως.. (ετσι κανει τα Δικο μου)..

οπως εχει και το Δικο σου ενΔηξει για την πορτα αλλα μπορει να μην αναβει...

υ.γ αν εισαι απο αθηνα κα μπορεις ελα την πεμπτη το βραΔυ απο το σεφ να βαλουμε το gps μου να το μετρησουμε..και να τα πουμε..

οχι φιλε Δυστηχώς απο καβάλα ειμαι...Μακρυααα..Kαι δηλαδή υπάρχη περίπτωση να δουλεύει ο υπολογιστής ταξιδίου??Απο την στιγμή που εμένα δεν έχει?..ΔηλαΔή θα κάνει αυτό??κάτι με του κωΔικούς κοντέρ που λεει απο πίσω και λοιπά?? Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

Μοτερακλα! 2 Πραγματα τωρα που στα εχουν πει ηδη. Πας μαζι με ενα φιλο σου (2 αυτοκινητα δλδ..αν δεν εχεις GPS) και οταν εισαι π.χ με 120 σε λεει ποσο ειναι αυτος..

αν ειναι -+5..10 τοτε το κοντερ σου παει μια χαρα.. αλλιως κοιτα προς μοτερ μερια.

Παντως σε τετοιες μοντιφες συνηθως το κοντερ φταιει.. οπως και πολλα BMW που βαζανε κοντερ απο Μ3 κλπ και τρεχαν σε ηλεκτρολογους μετα.

Link to comment
Share on other sites

Μοτερακλα! 2 Πραγματα τωρα που στα εχουν πει ηδη. Πας μαζι με ενα φιλο σου (2 αυτοκινητα δλδ..αν δεν εχεις GPS) και οταν εισαι π.χ με 120 σε λεει ποσο ειναι αυτος..

αν ειναι -+5..10 τοτε το κοντερ σου παει μια χαρα.. αλλιως κοιτα προς μοτερ μερια.

Παντως σε τετοιες μοντιφες συνηθως το κοντερ φταιει.. οπως και πολλα BMW που βαζανε κοντερ απο Μ3 κλπ και τρεχαν σε ηλεκτρολογους μετα.

δεν μου απαντησες ομως πως μπορω να ξέρω πιο κοντερ ταιριάζει δηλαδη με τους αριθμους που γραφουν απο πισω κ.τ.λ με τι κριτήρια πρέπει δηλαδη να πάρω το κοντέρ???τι θα βρω ενα κοντερ για golf4 με 260κμ και θα το πάρω?
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βρεις κοντερ με ιμμο 2 ή 3, και να μην ειναι απο ντιζατο γιατι δεν τεροιαζει, καλυτερα να βρεις καποιον ηλεκτρολογο που ασχολητε με αυτα και να σου πει ποιο ακριβως πρεπει να βαλεις, μην παρεις καποιο και μετα δεν σου τεροιαζει, επισης περα της κωδηκοποιησης του κοντερ θα χρειαστεις κωδηκοποιηση και του ιμμομπιλαιζερ με τον εγγεφαλο σου, μιας και το ιμμομπιλαιζερ ειναι μεσα στο κοντερ.

αν βρεις καντραν με υπολογιστη ταξιδιου θα χρειαστει να αλαξεις και τον λεβιε τον υαλοκαθαρηστηρων μιας και εκει ειναι τα χειρηστηρια του υπολογιστη, ακομα αισθητηρα εξωτερικης θερμοκρασιας αν δεν εχεις αυτοματο κλιματισμο, αλλα δεν ξερω αν χρειαστεις και τιποτα αλλο για να δουλεψει η οθονη μεσα,

οχι ευχαριστώ....δεν θέλω οθόνη....οταν λες ιμμο 2ή3 τι εννοείς?

Eπίσεις αν αφήσω το ιδιο κοντέρ,υπάρχει περίπτωση γενικά το κοντέρ να μου κόβει τελική??ασχετα απο το αν το 170 ειναι 190 αλλα υπάρχει περίπτωση να μου κόβει το κοντέρ km?

Edited by Stavros7
Link to comment
Share on other sites

ο τυπος του ιμμομπιλαιζερ, μαλλον το 3 θα χρειαζεσε μιας και τα 180 μοτερ ηταν τα τελευταια που βγηκαν. γιατι νωμιζω αν ειχε το 2 μπορεις να βαλεις το 3, αλλα το αντιθετο οχι.

αυτο μπορεις να το καταλαβεις απο τον κωδικο ανταλακτικου, καπου ειχα ενα λινκ που ελεγε πως τα ξεχωριζουν, αν το βρω θα το ανεβασω.

Aσχετα απο όλα αυτα υπάρχει περίπτωση το υπάρχων κοντέρ να μου κόβει Km? ασχετα αν το 170 ειναι 190....υπάρχει περιπτωση να μπορει ασ πυμε να παει 220 και να το κόβει το κοντέρ?
Link to comment
Share on other sites

Aσχετα απο όλα αυτα υπάρχει περίπτωση το υπάρχων κοντέρ να μου κόβει Km? ασχετα αν το 170 ειναι 190....υπάρχει περιπτωση να μπορει ασ πυμε να παει 220 και να το κόβει το κοντέρ?

είμαι στην φάση του να πάρω κοντέρ....Έχω μια τελευταια απορια....το αμαξι μου το μετρησα μεχρι τα 200χλμ σήμερα στο gps και στο κοντέρ μου έλεγε 180 ...τώρα η απορία μου είναι η εξής...αν όντως ήμουν με 200 χλμ για πιο λόγο δεν έλεγε και το κοντέρ μου 200?και έλεγε 180?αφου παει το υπάρχων κοντέρ ως τα 220km ,δεν έπρεπε λοιπον να μου πηγαίνει σωστά ως τα 220?..Μοίπως και με το 260 που θα βάλω θα έχω το ίδιο πρόβλημα?

σας ευχαριστω και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.