Jump to content
stavros geoldasis

Χτυπαει Στο Κρεμασμα

Recommended Posts

Καλησπερα μηπως εχει κανεις καμια ιδεα να μου πει γιατι το αμαξι χτυπαει μπροστα οταν αλλαζω ασφαλτο και εχει ενα σκαλοπατακι? βοηθεια θα τρελαθω εψαξα τα παντα απο μπαλακια σινεμπλοκ εχω λιγα μποσικα στην κρεμαριερα σινεμπλοκ απο s3 ερχονται καθε γνωμη δεκτη.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα δεν μου φαινετε να ειναι ψωριασμενα τα λαστιχα επειδη δεν εχουμε τετοιο στο συνεργειο να την λυσω να τα δω? υπαρχει περιπτωση να ειναι απο αμορτισερ? αλλα δεν θα χτυπαγε σε ολο το δρομο? και πως θα καταλαβω αν ειναι κομμενα στο ανεβατωριο με λεβιε πλακε?

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Τα λαστιχα της ζαμφορ τα κοιταξα τους εβαλα και λιγο γρασσο ειναι λιγο μαζεμενα επαιζε η ζαμφορ αλλα οχι τρελα εσφιξα και καθε βιδα απο κατω ολες πηραν μιση βολτα τουλαχιστον αλλα εξακολουθει να χτυπαει πιο λιγο βεβαια αλλη ιδεα κανεις γιατι μπορει να χτυπαει στο κρεμασμα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ! Το ίδιο μάλλον (με βάση τη περιγραφή) κάνει και το δικό μου passat 2001 SW .

Το κάνει όταν βρίσκει μικρή εγκάρσια ανωμαλία και καμιά φορά όταν στρίβω αριστερά το τιμόνι τσουλώντας με ελάχιστα χλμ και βρίσκει ελαφρώς ανώμαλο έδαφος μιας και ο θόρυβος εμένα προέρχεται από την δεξιά μεριά μόνο.

Έχουμε κοιτάξει και σφίξει τα πάντα (προχθές μάλιστα στο σέρβις τελευταία φορά) ενώ έχουνε αλλαχθεί και ακρόμπαρα- ημίμπαρα πριν ελάχιστα χλμ και δεν έχει τζόγους πουθενά.

Νομίζαμε ότι είναι το πάνω δεξιά ψαλίδι μιας και από κει εντοπίζαμε το θόρυβο αλλά δεν έχει τζόγους.

Θα πάω να δω αυτό που λετε για την ζαμφόρ μιας και κάτι μου ανέφερε ο μηχανικός ότι επειδή κρεμάνε οι ρόδες παίζει να μην βρίσκουμε αν φταίει κάποιο σινεμπλόκ και τώρα το διάβασα και δω .

Αν απλά το σηκώσουμε στο δικόλωνο ίσα ίσα να χωράμε από κάτω θα μπορέσουμε να το δούμε λογικά ?

Edited by DNS
Link to comment
Share on other sites

Οταν το σηκωσεις θα φαινεται ειτε που θα εχουν σκιστει ειτε που θα παιζουν.

Αν δεν ειναι διαλυμενα,δοκιμασε να τους ριξεις wd40 μπας και εχουν πιασει χωμα αλλιως αντικατεστησε τα.

Link to comment
Share on other sites

Το σηκώσαμε σήμερα ώστε να πατάνε λίγο οι ρόδες και μπαίνοντας από κάτω είδαμε ότι τα λάστιχα είναι σα καινούργια και δεν βρήκαμε πουθενά τζόγους .

Το μόνο που προσέξαμε είναι ότι η μπροστά δεξιά βάση (από τη μεριά που ακούγεται και ο θόρυβος) έχει πετάξει τα λάδια της (κάτι μοβ-κόκκινα) και κουνώντας το κινητήρα έκανε ένα θόρυβο από τη βάση . Δεν μπορώ να καταλάβω δυστυχώς αν είναι ακριβώς ο ίδιος με αυτόν εν κινήσει.

Θα ρωτήσω πόσο πάει για αλλαγή αλλά πάλι μου φαίνεται παράξενο να είναι από τη βάση. Υπάρχει τέτοια πιθανότητα πιστεύετε να είναι απο κεί ?

Έχετε καμιά ιδέα πόσο πάει αυτή η βάση από κάτω ?

Ευχαριστώ !

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν νομιζω και μενα ετσι ειναι οι βασεις μηχανης και οι δυο. εχουν λαδια μεσα? βαλε σινεμπλοκ powerflex και μετα τα λεμε εγω εκανα πατεντα μεχρι να τα βρω εβαλα λαστιχο μεσα στο σινεμπλοκ και εσφιξα τη ζαμφορ και τελειωσαν τα χτυπηματα. Και τα δικα μου στη ζαμφορ καινουρια φαινονταν αλλα μολις τα εβγαλα φανηκε η αληθεια ειχαν μαζεψει τοσο λιγο που δεν το καταλαβενες με το ματι ουτε με λεβιε και για να τα δεις πρεπει το αμαξι να παταει κατω να μην ειναι καθολου σηκωμενο γιατα κρεμαει η ζαμφορ και μαζευει τα κενα.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκίνητο φτιάχτηκε και σταμάτησαν όλα. Τελικά δεν ήταν τα λάστιχα της ζαμφόρ αλλά το πάνω μπροστά δεξιά ψαλίδι όπου τις τελευταίες μέρες έγινε πιο έντονο και ψάχνοντας το αμάξι το βρήκα πιο εύκολα .

Αλλάχτηκαν λοιπόν σήμερα και τα 2 πάνω δεξιά ψαλίδια μιας και αφού κάναμε τη δουλειά να την κάνουμε σωστά και ελέγχθηκε και η αριστερή μεριά όπου τελικά ήταν μια χαρά χωρίς τζόγους.

Βρήκα και χαρτί από την αντιπροσωπεία όπου αυτά τα ψαλίδια (τα πάνω) της αριστερής μεριάς είχαν αλλαχτεί στην εγγύηση άρα είμαστε μια χαρά μέχρι στιγμής και το αμάξι είναι πάλι άψογο και αθόρυβο από τριγμούς και τα σχετικά :yahoo:

Υ.Γ. Πολύ ψαλίδι και κακό πάντως αυτό το αμάξι χεχε

Edited by DNS
Link to comment
Share on other sites

Τι ειχε τελικα το ψαλιδι ειχε μποσικα το μπαλακι η το σινεμπλοκ ηταν κομμενο? και τα δυο πανω αλλαξες η μονο το ενα? ποσο ειχαν?

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Μπόσικα το μπαλάκι.

Άλλαξα και τα 2 πάνω 130 έκαναν και τελική 180 με τοποθέτηση (ένας μου ζήτησε 90 το ένα αγορά μόνο + τοποθέτηση 8) )

Edited by DNS
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν νομιζω και μενα ετσι ειναι οι βασεις μηχανης και οι δυο. εχουν λαδια μεσα? βαλε σινεμπλοκ powerflex και μετα τα λεμε εγω εκανα πατεντα μεχρι να τα βρω εβαλα λαστιχο μεσα στο σινεμπλοκ και εσφιξα τη ζαμφορ και τελειωσαν τα χτυπηματα. Και τα δικα μου στη ζαμφορ καινουρια φαινονταν αλλα μολις τα εβγαλα φανηκε η αληθεια ειχαν μαζεψει τοσο λιγο που δεν το καταλαβενες με το ματι ουτε με λεβιε και για να τα δεις πρεπει το αμαξι να παταει κατω να μην ειναι καθολου σηκωμενο γιατα κρεμαει η ζαμφορ και μαζευει τα κενα.

Ειχες μηπως και κραδασμους στο τιμονι σε εγκαρσιες ανωμαλιες?
Link to comment
Share on other sites

Ε λιγους εχω αλλα ξερω οτι ειναι θεμα κρεμαριερας ετσι λεω τουλαχιστον εσυ τι λες? εχω παραγγειλει βεβαια ολο το σετ ψαλιδιων για μπροστα και θα τα αλλαξω ολα συντομα. Επισης μερικες φορες το νιωθω στα ποδια μου το χτυπημα.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Μεχρι σημερα πιστευα οτι μπορει και να μην ειναι η κρεμαγιερα ομως σημερα πηγα σε ενα συνεργειο και σηκωσαμε το αμαξι ψηλα. Η κρεμαγιερα χτυπουσε εντονα και ετσι ειπαμε να σφιξουμε τη βιδα που μαζευει τα κενα της( μας ειχε πει το φθινοπωρο ο karaman για αυτην). το αποτελεσμα ηταν να ελαχιστοποιηθουν οι θορυβοι απο κατω αλλα το τιμονι εσφιξε αρκετα σε σημει να σκαλωνει οταν το στριβεις πανω απο μιση στροφη και να χτυπαει. Οι τριγμοι- κραδαμοι στο τιμονι τιμονι θα ελεγα οτι μειωθηκαν οχι ομως πολυ πιστευω ομως οτι τελικα οφειλονται στη κρεμαγιερα γιατι ακομα και μετα το σφιξιμο της βιδας παλι χτυπουσε(οχι τοσο εντονα) παντως ανακαλυψαμε οτι το εμπρος αριστερο ρουλεμαν αρχισε να παραδιδει το πνευμα του.

Αυτο που με μπερδεψε ειναι οτι εντοπιζα τους θορυβους απο την κολωνα του τιμονιου.Πρεπει να το χωνεψω πια οτι παω για κρεμαγιερα.ΟΥΟΥΟΥΦ!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το ρουλεμαν πως το ανακαλυψατε κατα τυχη η σου εκανε κολπα? την κρεμαριερα δεν την πειραζω για κανενα λογο γιατι μετα σφιγγει το τιμονι οπως ειδες και εσυ και παραδιδει πνευμα κατευθειαν ασε καλυτερα να βαραει λιγο δεν παθαινει τιποτα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.