Jump to content
tasos_20vt

Νερα Απο Ηλιοροφη Mk4

Recommended Posts

Καλησπέρα ,

διαπίστωσα οτί με τη βροχή περνούν τα νερά μεσα απο την ηλιοροφή κατεβαίνουν από τα κολωνακια του παμπρίζ και φθάνουν στη μοκέτα όπου γίνεται πλυμμήρα..SOS τι κάνω?

Link to comment
Share on other sites

Ελεγξε τα αυλακια που εχει στην οροφη.Ειναι πιθανο να ειναι τεζα στην βρωμα και να φρασουν τα σωστα σημεια που πρεπει να περναει το νερο.Επισης τσεκαρε τα λαστιχακια εκει μηπως εχουν κοπει.

Link to comment
Share on other sites

τα λαστιχα γύρω από το τζάμι της ηλιοροφής σε ένα σημείο εχουν κάνει ενα μικρό ανοιγμα αλλα όχι τοσο υπαίτιο..το θέμα είναι τώρα τι κάνω που έχει νερά στη μοκέτα και αύριο σε τι μάστορα χρειάζεται να πάω?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως τα νερα στην μοκετα δεν μπορεις να τα κανεις κατι παρα μονο να τα σκουπισεις και με καποιον τροπο να περιμενεις να στεγνωσουν.

Μαστορας ή καποιος που ασχολειται με ηλιοροφες ή σε καποιον πιο γενικο μηπως δει και τιποτα αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω να μην δυσκολευτεις γιατι μολις δει καποιος μαστορας τις υδροροες ειναι πιθανο να βγαλει πολυ βρωμα και να ξεβουλωσουν.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα vagites,

πήγα σε ένα φανοποιό που έκοψε τα σωληνάκια απο τις υδροροοές στισ δύο πόρτες και μόλις ξεβούλωσαν έτρεξε πολύ νερό.το θέμα είναι ότι έχει και δυο σωληνάκια πισω που θα πάω αυτές τις μερες να τα κόψει γιατί θέλει να κατέβει ο πίσω προφυλακτήρας.

όποτε τώρα πρέπει να προσέχω να το παρκάρω και να έχει κλίση μπροστά..ευτυχώς που δεν ήταν κάτι πιο σοβαρό.

Link to comment
Share on other sites

Πιστευω οταν λες τα εκοψε,να τα αλλαξε κιολας ε?Δεν μπορει να καταργηθουν τελειως.

Link to comment
Share on other sites

οταν λέω τα έκοψε εννοω ότι στις άκρες εχει κάπως περιορισμενη εξαγωγη ο σωλήνας που ανοιγοκλείνει.οταν ρεει νερό αρκετό αυτά ανοιγουν και μετα πάλι μαζεύονται.με τα χρονια όμωςσ αυτά και με τη διαφορα θερμοκρασιας κολλανε και δεν ανοιγουν.εκοψε τις ακρες κ έμεινε η διατομή του σωλήνα με κανονική ροή

Link to comment
Share on other sites

''Εξαφανισε'' δηλαδη το στενεμα που εκαναν?

Ελπιζω να λειτουργησει σωστα και να μην εχεις προβλημα με βροχη,στεγανοποιηση κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο αυτό!!τα σωληνάκια είναι με φυσική ροή προς τα κάτω αρα θέμα να πλημμυρίσει δεν υπάρχει..μάλιστα μου ανέφερε ότι το αμάξι δεν έχει έρθει πάλι σε μένα γτ εγώ τα κόβω τα σωληνάκια σε όλα για να μη δημιουργείται αυτο

Link to comment
Share on other sites

σε αυτό έχεις δίκιο απλώς μου είπε οτι σε όλα αυτό κάνει.πιο πολυ με απασχολεί που βρήκα το πρόβλημα μου.απο εκεί και πέρα με ένα ανταλλακτικό μπορώ να το αντικαταστήσω.κ επίσης μου είπε για συντήρηση της ηλιοροφής για να μη κοπούν τα σύρματα κ εχω θέμα..χρειάζεται?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.