Jump to content
stig

Συναγερμός Μέσω... Αλάρμ!

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα,

Έχω ένα θεματάκι από τότε που πήρα το αυτοκίνητο (Golf V) και ποτέ δεν έδινα σημασία αν και το ήξερα οπότε είπα να το κάνω τώρα.

Ας υποθέσουμε ότι σταματάω και σβήνω τη μηχανή. Αν με σβηστή μηχανή ενεργοποιήσω τα αλάρμ, τότε μπαίνει και ο συναγερμός (ακούγεται και το μπιπ).

Αν έχω βάλει τα αλάρμ πρίν σβήσω τη μηχανή, μετά τη σβήσω και τέλος σβήσω τα αλάρμ, πάλι τα ίδια.

Πιθανότατα είναι κάποιο "bug" του συναγερμού (εργοστασιακός) απλά λεώ μήπως μπορώ να το διορθώσω κάπως εύκολα (ίσως με Vag Com).

Επειδή είναι εργοστασιακός ο συναγερμός, ίσως το έχουν κι άλλοι αυτό το θεματάκι.

Αν είναι μεγάλη ιστορία, απλά δε θ' ασχοληθώ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος οτι είναι εργοστασιακός ο συναγερμός; Επειδή εχω στο 5αρι μου δεν ακούγεται κανένα μπιμ οταν οπλίζει/αφοπλίζει. Μονο ίσως ενα μικρό κορνάρισμα αλλά αυτο θέλει ενεργοποίηση με το vag com, στην default ρύθμιση απλά αναβοσβήνουν τα αλάρμ κλειδώνοντας/ξεκλειδώνοντας με το χειριστήριο.

Εαν όντως έχεις εργοστασιακό πρέπει να έχεις το κουμπάκι απενεργοποίησης του αισθητήρα εσωτερικού χώρου στην κολώνα της πλευράς του οδηγού, δίπλα στη ζώνη ;) Επίσης θα πρέπει να έχεις εναν αισθητήρα πάνω απο τη θέση του οδηγου,αν έχεις τις κλασικές 2 παγίδες μπροστά στις κολώνες ή το ταμπλό δεν είναι εργοστασιακός...

Αυτό πάντως που λες συμβαίνει ακριβώς στο άλλο αυτοκίνητο που έχουμε, το οποίο έχει εναν συναγερμό περασμένο στην αντιπροσωπεία (δεν ξέρω μάρκα αλλά ειναι σίγουρα της πλάκας)

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου, όταν είπα εργοστασιακός εννοούσα της αντιπροσωπείας. Δεν υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης από μέσα.

Link to comment
Share on other sites

Λάθος μου, όταν είπα εργοστασιακός εννοούσα της αντιπροσωπείας. Δεν υπάρχει δυνατότητα απενεργοποίησης από μέσα.

Αρα δεν μπορείς να τον ρυθμίσεις απ'το vag com! Τι μπορεί να φταίε πάντως δεν το ξέρω. Και σε μένα το κάνει απ'οταν το πήραμε το άλλο αμάξι.

Η καλύτερη λύση είναι μάλλον να φάει σουτ και να μπει ενας σοβαρός συναγερμός αλλά ποιός κάθεται να ξηλώνει + τα έξοδα...απλά μαθαίνεις να σβήνεις τα αλάρμ πριν κλείσεις το διακόπτη :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.