Jump to content
billy3

Ζώνη Ασφαλείας Συνοδηγού

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους τους συναδέλφους,

θα ήθελα να ρωτήσω γιατί εντελώς ξαφνικά δεν ακούγεται ο προειδοποιητικός ήχος που σημαίνει ότι ο συνοδηγός δεν φοράει την ζώνη του? Γνωρίζετε τι μπορεί να φταίει διότι παλιότερα προειδοποιούσε κανονικά.

Ευχαριστώ και Καλή Ανάσταση να έχουμε.

Link to comment
Share on other sites

ΤΥΧΕΡΕΕΕΕΕΕ!!! Καταρχας αν βλεπεις στο καντραν το σημα οτι δν φοραει ζωνη κ δν χτυπαει τοτε μην μασας.

ΑΝ δν βγαζει καν ενδειξει κοιτα πρωτα αν ο συνοδηγος στραβοκαθεται γτ εκει δν το καταλαβαινει.. ΑΛλιως ειναι αισθητηρας.

Π καλυτερα να τον αλλαξεις γτ οταν χρειαστει αερασακο(μακρια απο μας)ο συνοδηγος μαλλον θα περιμενει... πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Ξερεισ κάτι dimake? Έχω βάλει ένα μαξιλάρι για την σύζυγο μου για να κάθεται πιο άνετα λες για αυτό να μην βαράει? Δηλ. σε περίπτωση ατυχήματος(χτύπα ξύλο πασχαλιάτικα) επειδή δεν διαβάζει την ζώνη του συνοδηγού δεν θα ανοίξει ο αερόσακος του? Υπάρχει θέμα τότε...

Link to comment
Share on other sites

Ξερεισ κάτι dimake? Έχω βάλει ένα μαξιλάρι για την σύζυγο μου για να κάθεται πιο άνετα λες για αυτό να μην βαράει? Δηλ. σε περίπτωση ατυχήματος(χτύπα ξύλο πασχαλιάτικα) επειδή δεν διαβάζει την ζώνη του συνοδηγού δεν θα ανοίξει ο αερόσακος του? Υπάρχει θέμα τότε...

Μαλλον φιλε ειναι το μαξιλαρι...δοκιμασε χωρις αυτο!Και κοιτα αυτο που ειπε και ο dimake αναβει η ενδειξη στο καντραν?

Link to comment
Share on other sites

Ο αεροσακος αν ειναι ενεργοποιημενος θα ανοιξει ετσι κι αλλιως πιστευω.Ο αισθητηρας υπαρτχει απλα ως προειδοποιηση για τη ζωνη απ'οτι ξερω.Δεν ελεγχει τον αεροσακο.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεισ κάτι dimake? Έχω βάλει ένα μαξιλάρι για την σύζυγο μου για να κάθεται πιο άνετα λες για αυτό να μην βαράει? Δηλ. σε περίπτωση ατυχήματος(χτύπα ξύλο πασχαλιάτικα) επειδή δεν διαβάζει την ζώνη του συνοδηγού δεν θα ανοίξει ο αερόσακος του? Υπάρχει θέμα τότε...

Αν δεν είναι κάτι προσωπικό και δε γίνομαι αδιάκριτος, υπάρχει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα που επιβάλλει τη χρήση μαξιλαριού ; Αν όχι, το μαξιλάρι για άνεση σε καινούριο αυτοκίνητο με "σωστά" καθίσματα όπως αυτά του Golf το θεωρώ, ας πούμε, άστοχο.

Αν υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος υγείας, τότε ασφαλώς θα ξέρετε καλύτερα.

Στο προκείμενο, υπάρχει διαφορά αν το πρόβλημα είναι στον αισθητήρα βάρους του καθίσματος ή στο καντράν και στην προειδοποίηση και μόνο. Αν δηλαδή έχει σταματήσει μόνο ο ήχος και η ένδειξη παραμένει, προφανώς υπάρχει πρόβλημα με το buzzer του καντράν.

Αν δεν υπάρχει καθόλου η ένδειξη ενδεχομένως υπάρχει πρόβλημα με τον αισθητήρα βάρους του καθίσματος.

Ο αισθητήρας αυτός ασφαλώς και ελέγχει τη λειτουργία του αερόσακου. Γι' αυτό άλλωστε υπάρχει και η δυνατότητα απενεργοποίησης του αερόσακου συνοδηγού όταν τοποθετείται παιδικό κάθισμα ανάποδα. Ο αισθητήρας αντιλαμβάνεται το βάρος και χωρίς την απενεργοποίηση θα άνοιγε τον αερόσακο σε ενδεχόμενη σύγκρουση. Κάτι τέτοιο με παιδικό κάθισμα τοποθετημένο ανάποδα θα ήταν λάθος. Γι' αυτό και σε αυτή την περίπτωση επιβάλλεται να απενεργοποιείται.

Σε περίπτωση ενήλικου ατόμου, αν υπάρχει βλάβη στον αισθητήρα (δεν αντιλαμβάνεται το βάρος), ο αερόσακος δε θα ανοίξει, όπως γίνεται σε περιπτώσεις σύγκρουσης χωρίς συνεπιβάτη (ανοίγει μόνο αυτός του οδηγού).

Προσοχή λοιπόν, και έλεγχος του λόγου που δεν λειτουργεί η προειδοποίηση και επίσημη, υπεύθυνη απάντηση. Όπως βλέπεις σε ένα forum θα ακούσεις πολλά και όχι πάντοτε σωστά...

Edited by passater
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ένα πρόβλημα υγείας αλλά νομίζω το ότι δεν ανοίγει ο αερόσακος είναι πολύ πιο σημαντικό. Πάντως με την χρήση του μαξιλαριού εφόσον εγω φοράω την ζώνη και ο συνοδηγός δεν την φοράει δεν ανάβει ή γνωστή ένδειξη αλλα ούτε ακούγεται ο χαρακτηριστικός ήχος. Είμαι 99% σίγουρος ότι φταίει το μαξιλάρι, μάλιστα μετά από συζήτηση μάλλον θα το καταργήσω το μαξιλάρι. Να' σαι καλά passater για το ενδιαφέρον σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.