Jump to content
kevag

Touran 1.6 Tdi Bluemotion

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum, είναι η πρώτη μου δημοσίευση και θα ήθελα τα φώτα σας, αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει. Ενδιαφέρομαι για το Touran 1.6 tdi bluemotion μιας και πληρεί όλα τα κριτήρια μου (τιμή, χώρους, πρακτικότητα) αλλά δεν μπορώ να το βρω για test drive.

Το έχει κάποιος φίλος να μου πει εντυπώσεις ?

Ουσιαστικά το αυτοκίνητο το θέλω για να βάζω την 5μελή οικογένεια μου και να πηγαίνουμε ταξίδια . Κυρίως κινούμαστε σε αυτοκινητόδρομο. Δεν θέλω να πάω στο 2.0 (για ευνόητους λόγους) παρόλο που ξέρω πως θα είναι καλύτερος ο κινητήρας.

Για μέσα στην πόλη και για κοντινές αποστάσεις υπάρχει και 2ο μικρό αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχείς για τις επιδόσεις ειναι πολύ καλές.

Κατα τα άλλα σιγουρέψου ότι το diesel είναι η ενδεδειγμένη για σένα επιλογή.

Το λέω γιατί έχει 3 χιλιάρικα παραπάνω. Επίσης ανέφερες ότι για μέσα στην πόλη υπάρχει άλλο αυτοκίνητο.

Υπολόγισε καλά τα εκτιμόμενα ετήσια χιλιόμετρα και το κόστος κτήσης και χρήσης (κατανάλωση, τέλη κυκλοφορίας κλπ.).

Ίσως στην περιπτωσή σου να σε συμφέρει το 1.2.TSI ή το 1.4 TSI (έχουν μεταξύ τους την ίδια τιμή).

Ξανασκέψου του πιο "λογιστικά"

Link to comment
Share on other sites

Αυτό ακριβώς έκανα , και εξηγούμαι:

Το αυτοκίνητο θα είναι τριτεκνικο, και επειδή τα τέλη ταξινόμησης που γλιτωνω υπολογίζονται βάση κυβικών, στο 1.6 tdi εχω όφελος 3000 ενώ στο 1.4 περίπου 1500 και στο 1.2 ακόμη λιγότερο. Επιπλέον το 1.6 tdi έχει και χαμηλότερα τέλη και χαμηλότερη κατανάλωση από τα 2 προηγούμενα.

Δηλαδή το 1.6 tdi μου βγαίνει περίπου 1000 ακριβότερο (άλλα προτιμώ των ντίζελ κινητήρα) από το 1.2 και περίπου 1500 φθηνότερο από το 1.4

Edited by kevag
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ θέλω :acute: :acute: :acute:

Τελικά το πήρες ??

Τι λέει ??

Έχει κανείς άλλος 1,6 tdi ρε παιδιά να μας πει ?

Ρε παιδιά σααας παρακαλώ , ελάτε να οργανωθούμε να κάνουμε μια .... αγορά της προκοπής !! :pardon:

Edited by manbag
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπορει καποιος με 1,6 TDI 2012 και μετα να κοιταξει στην ταπα του ρεζερβουαρ αν εχει κλαπετο (ταπα) που ανοιγει με την κανουλα οταν γεμιζει και κλεινει μολις βγει η κανουλα ?

Εμενα ειναι ανοιχτο το στομιο και επειδη για να φουλαρει θελει 15~20 λεπτα στο πρατηριο με την κανουλα μολις που να τρεχει ψηλιαζομαι μηπως ειχε και εφυγε μεσα φραζοντας τον σωληνα γιατι μου το κανει τωρα τελευταια ενω στην αρχη γεμιζε κανονικα.

Ευχαριστω σας

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μπορει καποιος με 1,6 TDI 2012 και μετα να κοιταξει στην ταπα του ρεζερβουαρ αν εχει κλαπετο (ταπα) που ανοιγει με την κανουλα οταν γεμιζει και κλεινει μολις βγει η κανουλα ?

Εμενα ειναι ανοιχτο το στομιο και επειδη για να φουλαρει θελει 15~20 λεπτα στο πρατηριο με την κανουλα μολις που να τρεχει ψηλιαζομαι μηπως ειχε και εφυγε μεσα φραζοντας τον σωληνα γιατι μου το κανει τωρα τελευταια ενω στην αρχη γεμιζε κανονικα.

Ευχαριστω σας

Ρε παιδια κανεις ................... ?????????

Link to comment
Share on other sites

 

Ρε παιδια μπορει καποιος με 1,6 TDI 2012 και μετα να κοιταξει στην ταπα του ρεζερβουαρ αν εχει κλαπετο (ταπα) που ανοιγει με την κανουλα οταν γεμιζει και κλεινει μολις βγει η κανουλα ?

Εμενα ειναι ανοιχτο το στομιο και επειδη για να φουλαρει θελει 15~20 λεπτα στο πρατηριο με την κανουλα μολις που να τρεχει ψηλιαζομαι μηπως ειχε και εφυγε μεσα φραζοντας τον σωληνα γιατι μου το κανει τωρα τελευταια ενω στην αρχη γεμιζε κανονικα.

Ευχαριστω σας

 

Μηπως μπορει να κοιταξει κανενας εστω και με Golf ρε παιδια , υποθετω οτι αν βαζουν θα βαζουν σε ολα του γκρουπ .

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Εγώ  έχω ένα   Touran 1.6 tdi bluemotion του 2012, όχι δεν έχει ταπα στο ρεζερβουαρ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ  έχω ένα   Touran 1.6 tdi bluemotion του 2012, όχι δεν έχει ταπα στο ρεζερβουαρ.

Φιλε μου ευχαριστω πολύ για το ενδιαφερον σου και την απαντηση σου ,

τελικα μολις σημερα και εγω σκεφτηκα να βαλω βενζινη και σε αλλα πρατηρια και ανακαλυψα οτι τελικα εχει προβλημα η αντλια του αφου εβαλα σε τεσσερα πρατηρια χωρις κανενα προβλημα .

Και αυτο γιατι τους ειχα κανει φασαρια για τα λιτρα οπως ειχα αναφερει σε προηγουμενο θεμα (http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=60282&hl=) και ειχαν κανει ελεγχο στην αντλια οποτε νομιζα οτι ηταν ενταξει .

Ευτυχως γλυτωσα κατεβασμα ρεζερβουαρ ............

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.