Jump to content
dotcom

Κλείδωμα Immobilizer

Recommended Posts

Γεια χαρά,

έχω για 2ο αυτοκίνητο (εκτός Αθηνών) ένα Golf του '99. Τις προάλλες και χωρίς πολλά-πολλά

δεν έλεγε να πάρει και ο μάστορας που το είδε κατέληξε ότι φταίει το immobilizer.

Το έφερα στην Αθήνα και αντιπροσωπεία ζητάει 2.500€ για να το παραγγείλει από Γερμανία μαζί με καντράν.

Παίζει να το απενεργοποιήσουν εντελώς το immobilizer; Γιατί εγώ 2.500 δεν τα δίνω!!!

Υπάρχουν εναλλακτικές;

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

έχω για 2ο αυτοκίνητο (εκτός Αθηνών) ένα Golf του '99. Τις προάλλες και χωρίς πολλά-πολλά

δεν έλεγε να πάρει και ο μάστορας που το είδε κατέληξε ότι φταίει το immobilizer.

Το έφερα στην Αθήνα και αντιπροσωπεία ζητάει 2.500€ για να το παραγγείλει από Γερμανία μαζί με καντράν.

Παίζει να το απενεργοποιήσουν εντελώς το immobilizer; Γιατί εγώ 2.500 δεν τα δίνω!!!

Υπάρχουν εναλλακτικές;

δηλαδη αναβει το λαμπακι με το κλειδι και δεν ξεκινα? περιεργο φαινεται.Τα παντα γινονται αν βρεις τον καταλληλο.ξεκινα με ενα καλο κλειδαρα που φτιαχνει κλειδια με immobilliser.

Link to comment
Share on other sites

Από την αντιπροσωπεία είπαν ότι τελικά δεν έχει το immobilizer πρόβλημα, αλλά το καντραν - κλειδαριά. Ξέρει κανείς πως συνδέονται όλα αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε συνεχόμενα 50+ φορές μετρημένες να βάλεις μπρος. Είναι πιθανό να φτιάξει και να δουλέψει για κάποιο καιρό και μετά να στο ξαναεμφανίσει. Ρώτα έναν καλό ηλεκτρολόγο που να ασχολείται με παρόμοια θέματα. Ολοκληρωμένη και οικονομική "σχετικά" λύση να βρεις από μαντρά μεταχειρισμένων κομπλέ κλειδαριές για τις πόρτες κλειδαριά τιμονιού με δύο σετ κλειδιά και κοντερ από το ίδιο αμάξι. Νομίζω όμως ότι κάποιος ψαγμένος μάστορας θα στο φτιάξει με πολύ μικρό κόστος.

Ναι παίζει να το απενεργοποιησεις τελείως. Δεν πρόκειται λογικά να στο κάνουν σε καμία αντιπροσωπεία.

https://docs.google.com/viewer?a=v&q=cache:4OzZoPaZ3roJ:www.qclt.com/wego/vag-com/technicalbulletin.pdf+block+23+vag+com&hl=en&gl=uk&pid=bl&srcid=ADGEESjbMVjXjzkZ_TjgsNKluNdl139kxF-d0ngF-cbUAlCH6GAN1hhZaSosdF-hGoOULesJw-1h8WKspn83KfG6QlEbYml0lqtH_KfpHDToXwtjO66K9qpVuJm2Nha328E-nJoEUdaH&sig=AHIEtbS4GRgE6tzDJNzRvnwSpB172WiBwg&pli=1

Δες και εδώ :

απλά για να ξέρεις πόσο εύκολο είναι να προγραμματίσεις κάποιο τσιπάκι ιμμομπιλαιζερ. Στην περίπτωσή σου βέβαια δεν πρέπει να φταίει το τσιπάκι στο κλειδί γιατί στο κάνει και με το εφεδρικό. Τέλος υπάρχει μία καλωδίωση πάνω από τα πεντάλ που μπορεί να προκαλέσει παρόμοια προβλήματα.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.