Jump to content
nousidiola

Απορια Με Ηλεκτρικά Παραθυρα Και Συναγερμο

Recommended Posts

Λοιπόν παιδιά,

έχω εδώ και ένα χρόνο ένα passat 07 1,6 FSI. Σήμερα λοιπόν πήγα στον Φιλιπαίο να ρωτήσω για συναγερμό. Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση και θέλω τα φώτα σας, είναι ότι λέει τα ηλεκτρικά παράθυρα δεν θα ανεβαίνουν με απλό πάτημα του κουμπιού κλειδώματος ακόμη και να βάλω συναγερμό γιατί λέει λείπει κάποια εντολή στις ασφάλειες των πόρτων. Ισχύει κάτι τέτοιο? Ακόμη και να βάλουμε συναγερμό του εμπορίου?

Και επειδή είμαι στο να βάλω κάποιον συναγερμό, ποιον μου προτείνετε. Μπορώ να μην έχω άλλο μπουτόν, αλλά να μου το περάσουν στο ήδη κοντρολ που έχω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παιδιά,

έχω εδώ και ένα χρόνο ένα passat 07 1,6 FSI. Σήμερα λοιπόν πήγα στον Φιλιπαίο να ρωτήσω για συναγερμό. Αυτό όμως που μου έκανε εντύπωση και θέλω τα φώτα σας, είναι ότι λέει τα ηλεκτρικά παράθυρα δεν θα ανεβαίνουν με απλό πάτημα του κουμπιού κλειδώματος ακόμη και να βάλω συναγερμό γιατί λέει λείπει κάποια εντολή στις ασφάλειες των πόρτων. Ισχύει κάτι τέτοιο? Ακόμη και να βάλουμε συναγερμό του εμπορίου?

Και επειδή είμαι στο να βάλω κάποιον συναγερμό, ποιον μου προτείνετε. Μπορώ να μην έχω άλλο μπουτόν, αλλά να μου το περάσουν στο ήδη κοντρολ που έχω?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων....

Αυτό που ξέρω είναι ότι τα εξουσιοδοτημένα βάζουν συναγερμό συμβατό με το κλειδί ώστε με ένα πάτημα να κλειδώνει και να ενεργοποιείται ο συναγερμός αλλά αν τα τζάμια είναι κάτω πρέπει να πατήσεις ξανά το μπουτόν. Αυτό ακριβώς έχει και ένας φίλος με το ίδιο μοντέλο που έχεις εσύ παρ΄ ότι τον τοποθέτησαν απ΄ αρχής. Στην αγορά θα βρείς εταιρεία που να παρακάμπτει αυτή την δυσλειτουργία. Τοποθετεί έναν πυκνωτή στο κύκλωμα και έτσι πηγαίνει η εντολή. Το ίδιο είχε και το δικό μου και το διορθώσαμε. Δεν θυμάμαι την εταιρεία, το όνομα της δηλαδή, αλλά είναι στην πρώτη παράλληλο, Αλεξάνδρου Πάντου, της Συγγρού κατεβαίνοντας από την Πάντειο στο δεξί μας χέρι προς παραλία και λίγο πριν ο δρόμος αποκτήσει νησίδα, στην κατηφοριά ( Δοϊράνης). Τον ταλαιπωρώ επί 8 χρόνια και δουλεύει άψογα.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή για να καταλάβω, μπορεί κάποιο σύστημα συναγερμού να αντιγραφεί στο δικό μου κλειδί και με διπλό πάτημα του κουμπιού να ανεβάζει τα κατεβασμένα παράθυρα?

Μπορούμε να μάθουμε όνομα και τιμή? Θα το εκτιμούσα πολύ. Ευχαριστώ και πάλι.... :goodjob:

Link to comment
Share on other sites

Ενταξει παιδιά. Τοποθετήθηκε συναγερμός can bus Directed(viper) με διζωνικό ογκομετρικό χωρίς όμως πλακέτα για τα παράθυρα, γιατί όπως έμαθα (δεν ξέρω αν είναι σωστό) πως καλό είναι να μήν βάλω την πλακέτα για λόγους ασφαλείας του αυτοκινήτου και λόγους ασφαλείας δικής μου. (κάτι δεν μου αρέσει σε αυτό).

ευχαριστώ ...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω βάλει τον Clifford 590.2χ (ιδιας εταιρείας με τον Viper) και τα παράθυρα ανεβοκατεβαίνουν κανονικά με τον συναγερμό ...

Edited by JKalimer
Link to comment
Share on other sites

Ναι όντως ωραίος συναγερμός, αλλά δεν με έπαιρνε οικονομικά. Ήθελα κάτι σε can bus για να έχω το δικό μου κοντρόλ αλλά και συνάμα λίγο οικονομικό.

Είδομεν εις το μέλλον.....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.