Jump to content
VWPassat_1.8_1998

Πρόβλημα Στο "Αυτόματο Κιβώτιο" Σε Passat 1.8

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους & Καλή Χρονιά.

Μόλις γράφτηκα στο forum, λόγω προβλήματος

Εχω Passat 1.8 απλό (Αυτόματο), του 1998, με ΤΕΣΣΕΡΙΣ (4) ταχύτητες.

Τα τελευταία ΠΕΝΤΕ (5) χρόνια, κάνει δεν κάνει ΧΙΛΙΑ (1.000) χλμ. / χρόνο.

Εχει συνολικά, 98.000 χλμ.

  • Από πέρυσι ('2012) την άνοιξη, δεν παίρνει την 4η ταχύτητα (και άρα, ανεβάζει στροφές), χωρίς άλλο πρόβλημα.

Πέρυσι ('2012) το καλοκαίρι, σε ζόρισμα στροφών (5,500) την πήρε, και δούλεψε άψογα γιά τρεις (3) μήνες.

Το φθινόπωρο, πάλι τα ίδια...

Μήπως κάποιος, έχει κάποια ιδέα;

Σας ευχαριστώ, εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλώς όρισες.

 

Κάποιο σφάλμα βγάζει? Το έχεις βάλει σε διαγνωστικό? Το έχεις πάει σε συνεργείο/αντιπροσωπεία για να σου πουν μια γνώμη?

 

Έχεις κάνει ποτέ αλλαγή των βαλβολίνων? Η VW λέει ότι είναι lifetime τα λάδια του αλλά χρειάζονται και αλλαγή. Ξεκίνα από εκεί το οποίο είναι -σχετικά- φθηνό. Αν δεν στρώσει με την αλλαγή βαλβολίνων (άλλαξε και το φίλτρο του), τότε πας για valve body (οι βαλβίδες που αλλάζουν ταχύτητες). Δεν ξέρω σε τι κόστη παίζουν Ελλάδα. Ξέρω εταιρία στην Αμερική που πουλάει πιο ενισχυμένα, για επιδόσεις, και έχουν κόστος κοντά στα 800€.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, Νίκο, γιά την άμεση απάντηση.

 

Σε διαγνωστικό, δεν το έχω πάει, επειδή το χρησιμοποιώ ελάχιστα, κυρίως εντός πόλεως.

 

Σφάλμα δεν βγάζει, ως ένδειξη στο καντράν, εάν αυτό εννοείς.

 

Εχει κάνει κανονικά όλα τα service, και οτιδήποτε κατά καιρούς ζητήθηκε να αλλαχτεί (από το εξουσιοδοτημένο συνεργείο) αλλάχτηκε, ελάχιστα πράγματα.

 

Βαλβολίνες (χωρίς να είμαι σίγουρος) μάλλον ΔΕΝ έχουν αλλαχτεί.

 

Το καλοκαίρι ('2012), ταξιτζής με δικό του Passat αυτόματο (αλλά σύγχρονο, όχι παλιό σαν το δικό μου), μου είπε γιά "πλακέττα" Αυτομ. Κιβωτίου, & ότι είναι σχετικά φθηνή βλάβη. Γενικώς, εγώ δεν ξέρω πολλά από μηχανολογικά κλπ., άρα δεν μπορώ να εκτιμήσω την άποψή του.

 

Θα το πάω όμως, προς έρευνα....

 

Ευχαριστώ & πάλι

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει ενα μαγαζι στο Αιγαλεω στην οδο Δαφνης 4 , οι αφοι Σακελλαριου που ειδικευονται στο vag group σε αυτοματα σασμαν . Αν μπορεις κανε μια βολτα απο κει . Καποια μελη που πηγαν ελυσαν τα προβληματα τους .

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ, & εσένα, φίλε μου.

 

Τώρα, το ΑΝ θα πάω μέχρι το Αιγάλεω, από "χλωμό" έως "χλωμότατο" το κόβω, λόγω αποστάσεως.

 

--- Διάβασα όμως, & σε προηγούμενο άνθρωπο "προβληματισμένο", ότι προς τα εκεί, ίσως υπάρχει πιθανή λύση.

 

--- Εχω & εγώ μιά πιθανή "άκρη".

Απλώς, δεν επήγα, εισέτι. Και ομιλώ, γιά πασίγνωστο, ΜΗ κεντρικό, ΜΗ εξουσιοδοτημένο, αλλά ΚΟΡΥΦΑΙΟ συνεργείο, συνεργαζόμενο ΣΤΕΝΩΤΑΤΑ με VW.

 

Σε ευχαριστώ ξανά.

 

--- Σε κάθε περίπτωση: είναι ΑΔΙΑΝΟΗΤΟ, σε ολόκληρη Αθήνα, να ΜΗΝ υπάρχουν ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ τέσσερα (4) - πέντε (5) συνεργεία, που να ΜΗΝ ξέρουν να διορθώσουν ένα αυτόματο κιβώτιο.

 

Απλώς, εγώ, ακόμη ΔΕΝ ασχολήθηκα.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο δεν εχεις αδικο , οτι πρεπει να υπαρχουν και αλλα συνεργεια , απλα δεν τα εχουν ανακαλυψη ακομα !!!

Να σου πω την αληθεια εγω σε αυτο το συνεργειο δεν εχω παει ποτε , απλα περναω καθημερινα κ προσεξα την ταμπελα !!!!

Edited by passatebos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Μια πληροφορία.

 

Ένας τεράστιος μηχανικός , πραγματικός επιστήμονας για  αυτόματα σασμάν υπάρχει στην Αργυρούπολη.

Υπήρχε τουλάχιστον μέχρι πριν 5 χρόνια που τον χρειάστηκα.

Είναι ακριβώς απέναντι από την KARENTA.

Φτάνοντας στο φανάρι της Λεωφ. Βουλιαγμένης, με κατεύθυνση  για Γλυφάδα,κάνουμε αριστερά. 

Στα πρώτα 50 μέτρα της ανηφόρας, αριστερά,  εκεί που ξεκινάει ο παράλληλος της Βουλιαγμένης προς Πολυκλαδικά,

στο γωνιακό κτήριο.

Στο υπόγειο με ράμπα  τον βρήκατε.

Μέγας επιστήμονας.

Ελπίζω να μην έχει αλλάξει τίποτα και αν τον χρειαστείτε να σας σώσει 

Εμένα πάντως με γλίτωσε από 5000 πριν 5-6 χρόνια με ένα συριακό σασμάν  Laguna.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.