Jump to content
jpcupra

Αγορα Μεταχειρισμενου Golf Gti Mk6 Dsg (Εισαγωγης?)

Recommended Posts

αν ειναι λιζιγκ να προσεξεις και τα χλμ αν ειναι σωστα. πολυ γνωστο μου ατομο ειχε μια μερσεντες με λιζιγκ και λογω δουλειας σε 5 χρονια ειχε 400.000 χλμ. το εδωσε σε επισημη αντιπροσωπια και οταν ξαναπηγε για κατι χαρτια ειπε να μπει για τελευταια φορα στο αμαξι. μπηκε, ανοιξε το διακοπτη και τη να δει; 85.000 χλμ. πραγματικη ευκαιρια για τον υποψιφιο αγοραστη

Link to comment
Share on other sites

παιζει να το βουτηξαν δεν με αγχωνει.

2 ασφαλιστικες τσεκαρανε + την εταιρια leasing και δεν βρηκαν κανα στουκι.

συν τις αλλοις θα τσεκαριστει απο δικο μου φανοποιο και απο φανοποιο επισημης αντιπροσωπειας.

οποτε νομιζω οι οποιες αμφιβολιες εχω-ουμε θα εξανεμιστουν.

 

 

@ Τολη μονο το νυχακι λειπει (φανταζομαι πεζοδρομιο) και το σημα (βουτηγμα μαλλον)

δε παιζει να ξηλωθηκε,πρωτον ειναι στο ιδιο υψος με το προφυλακτηρα και θα ξηλωνοταν ολα μαζι  και δευτερον εχει 8 η 10 βιδες για να βγει συν οτι ειναι κουμπωμενο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες...

Το πρωι ειχα ραντεβου στην Καρεντα Βουλιαγμενης οπου και περασε το αμαξι απο ελεγχο εξονυχιστικο.

Βαμμενο καπο και δεξι φτερο, καθαροτατο απο κατω (σασι-καλιμπρες-ραμφη κλπ), η αντια λαδιου δεν εχει αλλαχτει ποτε

καθως το καρτερ ειναι ακομα με τις κολλες και 2 ζαντες πισω στραβες.

Στο διαγνωστικο δεν εμφανισε τπτ.

Στην συνεχεια φυγαμε και πηγαμε στον μηχανικο μου και στον φανοποιο για να παρουμε μια δευτερη γνωμη.

Ο φανοποιος δεν εβλεπε καν αν ηταν βαμμενο το φτερο και στο καπο ειχε εναν ενδοιασμο για το αν ηταν βαμμενο 'η οχι

και μαλιστα τοπικα (πιθανον γρατσουνια απο κλειδι)

Στην Καρεντα ισως ειδανε κατι σε διαφορετικη γωνια και γιαυτο το ειπανε.

Ολοι τους μου προτειναν με κλειστα ματια να προχωρησω. Και αυτο λεω να κανω. :yes:

Ολοι τους μιλησαν για μια ευκαιρια.

Να σας ευχαριστησω ολους για τις συμβουλες σας και ιδιαιτερα τον Τολη που με "φορτωθηκε" και βοηθησε ανιδιοτελως

και απαντουσε σε καθε τηλεφωνημα μου!

Συντομα φωτο :thumbsu:

Edited by jpcupra
Link to comment
Share on other sites

Τον ελεγχο βαφης το κανουν με οργανο που μετραει το παχος τις βαφης και το βερνικι οποτε μια απλη ματια δεν φαινεται τπτ δεν ειναι και σπουδαιο να βαψει καποιος ενα τμημα που εχει γινει μια απλη ζημια στο παρελθον.

 

οπως και να εχει αν σου γδαρουν το καπο συνηθως πας και το βαφεις. εγω τουλαχιστον αν ηταν μεγαλη η γραμμη δεν θα το αφηνα...

 

 

Απο την στιγμη που δεν εχει μπει καλιμπρα και το αμαξι δεν φενετε αν εχει σοβαρο χτυπημα, προχωρα.

 

Ενας τροπος να δεις αν πχ εχει αλαχτει κατι πανω ειναι απο τις ημερομηνιες παραγωγης των ανταλακτικων, πχ αν εχει αλαχτει η μασκα ή ενα φαναρι το καινουριο ανταλακτικο θα ειναι 1 χρονο πανω απο την ημερομηνια κατασκευης του αυτοκινητου, αν το μοντελο ειναι του 2011, ολα τα δικα του ανταλακτικα πρεπει να ειναι του 11 βαρια βαρια του 10, αν ομως εχεις ενα φαναρι που λεει παραγωγη του 2012 τοτε εχει αλαχτει. και παλι ειναι σχετικο σε ενα τοσο καινουριο αμαξι.

 

Οσον αφορα την αλαγη αντλιας, και να αλαξαν αντλια παλι κολα θα βαζανε στο καρτερ, ο μονος τροπος να δεις αν εχει βγει το καρτερ ειναι τα σημαδια πανω στις βιδες που το συγκρατουν και παλι δυσκολα αν εχει βγει μια φορα, το δικο μου καρτερ που το ανοιξα μια φορα, τωρα να το δεις δεν θα καταλαβεις οτι ανοιχτηκε.

 

Τελος για το λιζινκ, ειναι λαχειο, και αυτο παιζει ρολο ποσο εκτιμουσε ο προηγουμενος ιδιωκτητης το αυτοκινητο που του δανεισανε, ο πατερας μου πηρε αστρακι απο λιζινγκ και 3 χρονια δεν εχει ζητησει τιποτα.

 

δοξα το Θεο, ειναι καθαρο το αμαξι απο σοβαρα θεματα.

σχετικα με τα ανταλλακτικα θα το εχω στο νου μου!

η αληθεια ειναι πως μολις ειπα στην καρεντα το ονομα της leasing εταιριας, ως διαμαγειας ανακουφιστηκαν λεγοντας μου

πως ειναι απο τους λιγους που πληρωνουν και δεν αφηνουν ποτε τα αυτοκινητα τους σε κακο χαλι.

 

Edited by jpcupra
Link to comment
Share on other sites

εφοσον εσυ νιωθεις πως αυτο το αμαξι σε καλυπτει τοτε προχωρα.η αληθεια ομως ειναι οτι μπορεις να βρεις ακομα πιο καθαρο αλλα εχεις επηρεαστει απ τη χρονολογια,σιγουρα ειναι ενα+.τουλαχιστον προσπαθησε να τους κοψεις κατι απο τη τιμη.οταν το παρεις με το καλο παρε με τηλ

Link to comment
Share on other sites

αν εχει κατεβασμενα χιλιομετρα θα το καταλαβεις απ τη βελονα του ταχυμετρου,στα 30-40 χιλιομετρα θα τρεμοπαιζει.

να πω και κατι αλλο γιατι οσο το σκεφτομαι μου ερχονται πολλα σεναρια στο μυαλο.οι πισω ζαντες που ειναι στραβες ειναι σιγουρα απο μπροστα και τις εκαναν τραμπα,αν τα συνδυασεις ολα μαζι μηπως το αμαξι εχει βγει σε κανενα χαντακι και στραβωσαν οι ζαντες,και εβαψαν καπω και φτερο?συν το νυχακι που λειπει μαζι με το σηματακι?

Ιορδανη παρε με ενα τηλ. φιλε γιατι δεν εχω το νουμερο σου

Edited by tolisgti
Link to comment
Share on other sites

εφοσον εσυ νιωθεις πως αυτο το αμαξι σε καλυπτει τοτε προχωρα.η αληθεια ομως ειναι οτι μπορεις να βρεις ακομα πιο καθαρο αλλα εχεις επηρεαστει απ τη χρονολογια,σιγουρα ειναι ενα+.τουλαχιστον προσπαθησε να τους κοψεις κατι απο τη τιμη.οταν το παρεις με το καλο παρε με τηλ

 

τολη νομιζω πως ειναι ηδη αρκετα κατω η τιμη. σαν ιδιωτης εγω θα το εβαζα αυτη τη στιγμη αρκετα παραπανω.

σιγουρα μπορω να βρω πιο καθαρο αλλα οπως ειπες και η χρονολογια παιζει σιγουρα ενα +

 

 

Σε αυτο μπορει να εχουν δικιο. κολητος μου ειναι φαρμακευτικος επισκεπτης τωρα του εχουν δωσει το 6αρι, και σε λιγο καιρο θα του το αλαξουν με 7αρι 1200αρι, πριν ειχε το 5αρι, το πηρε με 0κμ. και το εδωσε καπου με 250000κμ, παντα το αμαξι ηταν στην πενα απο σερβις και οτι χαλουσε το αλαζαν κατευθειαν, λαστιχα καθε 30000κμ καινουρια. αλλα ηταν λιζινγκ σε εταιρια και εγραφε χιλιομετρα καθε μερα και επρεπε το αμαξι να ειναι στην εντελεια, πχ του πατερα μου ηταν λιζινγκ απο ιδιωτη, εκει ο ιδιωτης μπορει να αφηνει κατι πισω αν εχει ληξει η εγγυηση. Δες μονο αν εχει book service και αν τα χιλιομετρα του ειναι πραγματικα, γιατι αν ειναι 2 χρωνων, μπορει να εχει γραψει απο 100-120000κμ, αν ηταν εταιρικο.

 

θα σου πω μονο οτι τον 08/12 ειχε 15000 και πηγε για το πρωτο του service.

σε 3 μηνες ποσα πια να εκανε? :pardon:

 

Edited by jpcupra
Link to comment
Share on other sites

Συν του οτι αν εχει παρα πολλα κατεβασμενα, δυσκολα κρυβονται, αν δεν γινουν πολλες αλαγες απο τα φθαρμενα.

Δεν μπορεις να βρεις τον προηγουμενο κατοχο?

Το ποιο πιθανον το ειχε ιδιωτης  και να ειναι πραγματικα τα χιλιομετρα, γιατι δυσκολα εταιρια να παρει gti, και να το δωσει σε υπαληλο, οι εταιριες περνουν μεγαλυτερα αμαξια οταν θελουν αλογα και ανεση. δεν θα παρει πχ το gti να το δωσει σε υψηλοβαθμο στελεχος.

 

Επισης η γνωμη μου ειναι αν τελικα το παρεις, να του πεις οτι να σου αλαξει τις στραβιες ζαντες και να σου βαλει οτι ληπει απο μποστα αλλιως να κανεις ψαλιδι. και αν πληρωνεις και μετρητα, εχεις μεγαλυτερο ατου, οτι αυριο στα φερνω ντουκου!

 

αυριο θα μαθω αν ειναι απο ιδιωτη η εταιρια αλλα ειναι πολυ δυσκολο να μαθω και ονομα... καταλαβαινεις φανταζομαι...

Link to comment
Share on other sites

μεσω vag com το βλεπω?

τα πραγματικα σου χλμ ποια εινα ? 48575?

 

Eνα σκαναρισμα στην Address 17: Instruments θα εμφανισει αν εχει αλλαγμενα χλμ.

Στο δικο μου που εχω πειραξει τα χλμ μετα απο αλλαγη κοντερ εμφανιζει αυτο.

 

Address 17: Instruments

 

1 Fault Found:

00003 - Control Module
            014 - Defective
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01101110
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 1
                    Mileage: 1048575 km
                    Time Indication: 0



Το σφαλμα αυτο δεν σβηνει με τπτ οτι και να γινει θα βρισκεται εκει

Link to comment
Share on other sites

Ναι με Vag-com μπορεις να το ζητησεις απ την αντιπροσωπεια να το ελεγξει.

Τα πραγματικα (78χιλ περιπου) που ειχα με το προηγουμενο κοντερ μεταφερθηκαν στο καινουριο που ειχε 65χιλ και εβγαλε αυτο το σφαλμα.

Θελω να ξερω τι μου γινετε με τα χλμ. και δεν επελεξα να αφησω τα παλια μιας και εχω αποφασησει οτι δεν θα το πουλησω ποτε. :heart: :heart: :heart:

 

αραγε θα το τσεκαραν σημερα?

με προβληματισες.... :sorry:

επισης απο το σφαλμα καταλαβαινω οτι στο πεδιο mileage δεν αναφερει τα πραγματικα.

γιαυτο σε ρωτησα αν ηταν 48575

υπαρχει περιπτωση να μπορω να τα δω σε καποιο αλλο block?

Edited by jpcupra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.