Jump to content
NVB

Xenon Καμμενη Λαμπα;;;

Recommended Posts

Καλημερα σε ολο το forum

 

Πριν απο περιπου 3 χρονια, τοποθετησα στο golfακι μου xenon (μεσαια - μεγαλη σκαλα) απο την xenonhellas και ως προσφατα χαιρομαουν να ταξιδευω την νυχτα :drool: .

 

Πριν απο λιγες μερες, μου εμφανιστηκε το εξης προβλημα: αφου αναψω την μεσαια σκαλα (οι ψειρες φωτιζουν κανονικα) η μια λαμπα τρεμοπαιζει για 1-2 δευτερολεπτα και μετα σβηνει και εμφανιζεται και στο καντραν η ενδειξη καμμενης λαμπας :sorry: .

 

 

Τα ερωτηματα μου ειναι, αν γνωριζει καποιος ειναι:

α) εχει χαλασει η λαμπα ή ειναι τα ballast;;;;

β) αν οντως ειναι χαλασμενη η λαμπα, ποια μαρκα μου συστηνετε να βαλω (η xenonhellas εχει κλεισει)

 

 

NVB

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολο το forum

 

Πριν απο περιπου 3 χρονια, τοποθετησα στο golfακι μου xenon (μεσαια - μεγαλη σκαλα) απο την xenonhellas και ως προσφατα χαιρομαουν να ταξιδευω την νυχτα :drool: .

 

Πριν απο λιγες μερες, μου εμφανιστηκε το εξης προβλημα: αφου αναψω την μεσαια σκαλα (οι ψειρες φωτιζουν κανονικα) η μια λαμπα τρεμοπαιζει για 1-2 δευτερολεπτα και μετα σβηνει και εμφανιζεται και στο καντραν η ενδειξη καμμενης λαμπας :sorry: .

 

 

Τα ερωτηματα μου ειναι, αν γνωριζει καποιος ειναι:

α) εχει χαλασει η λαμπα ή ειναι τα ballast;;;;

β) αν οντως ειναι χαλασμενη η λαμπα, ποια μαρκα μου συστηνετε να βαλω (η xenonhellas εχει κλεισει)

 

 

NVB

Μάλλον η λάμπα πρέπει να είναι. ΑΠλά δυστυχώς και το ballast να είναι έχει ακριβώς τα ίδια συμπτώματα. Προσωρινά πριν ξεκινάς παίξε μερικές φορές το διακόπτη (αναψε σβήσε αναψε σβήσε πολλές φορές) και είναι πιθανό να σταθεροποιηθεί και να μη σβήσει. Έτσι βέβαια θα τη βγάλεις λιγες μέρες ακόμη. Αν και τα μεγάλα σου είναι H7 δοκίμασε να βγάλεις μία λάμπα από τις μεγάλες και για να τσεκάρεις αν όντως είναι η λάμπα αλλά και για να κάνεις τη δουλειά σου μέχρι να πάρεις καινούργιες λάμπες. Αντίστοιχα μπορείς να κάνεις το ίδιο και με τα ballasts αν δεις ότι δεν φταίει η λάμπα. Πριν κάνεις τα παραπάνω τσέκαρε και την καλωδίωση ότι είναι εντάξει, γιατί έχουν δει πολλά τα μάτια μου. Από λάθος κούμπωμα μέχρι και φαγωμένα καλώδια από ποντικό. Όσο για το τι λάμπα να επιλέξεις εγώ σου προτείνω τη φθηνότερη κινέζικη που θα βρεις στο ebay απλά πρόσεχε να έχει μεταλλική και όχι πλαστική βάση. Με 15 20 ευρώ παίρνεις σετάκι λάμπες και σου περισεύει και μια για ώρα ανάγκης (και με 35 ευρώ παίρνεις κομπλέ σετ με μπαλαστς για να έχεις καβάτζα και μπαλαστς). Στα λέω επειδή και εγώ από xenon hellas είχα βάλει πριν από αρκετά χρόνια (6 νομίζω) και μετά επειδή ασχολήθηκα γενικά με κινέζικα ηλεκτρονικά (εισαγωγή) κτλ βρήκα και τους προμηθευτές της εν λόγω εταιρείας και φυσικά ήταν κοινές κινέζικες. Η xenon hellas τουλάχιστον τότε που έβαλα εγώ είχε πολύ ποιοτικά balasts, που τότε δε συγκρίνονταν με τα κινέζικα, αλλά τελευταία οι κινέζοι έχουν ανεβάσει ποιότητα πολύ και στα balasts. Το μέτριο προς κακό κινέζικο balast θα σου βγάλει μια απόχρωση φωτισμού (στα 6000 kelvins) που θα είναι ελαφρά γαλάζια ή ακόμη μπορεί και να πρασινίζει. Σε αυτό δεν φταίνε οι λάμπες αλλά το balast.

Edited by archon_rc
Link to comment
Share on other sites

γιατι μεταλλικη και οχι πλαστικη βαση; 

 

Λιωνει,σπαει και γενικα φθειρετε ποιο ευκολα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.