Jump to content
jimakos75

Μπεκ Injection Σε Μκ4 1.8Τ

Recommended Posts

Προσφατα ειδα πως γυρω απο τα μπεκ, υπαρχει διαρροη. Και στα τεσσερα. Απο οτι ειδα στο service manual, πρεπει να αλλαξω τα O-ring τους.

Αυτο ειναι μια απλη διαδικασια, τα βγαζω αλλαζω τα λαστιχακια, και τα τοποθετω παλι? Πρεπει να προσεξω κατι?

 

a943.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Αν δεν κανω λαθος, το νουμερο 11 ειναι αυτο που με ενδιαφερει.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για μενα καλο θα ηταν αφου θα τα βγαλεις να τα καθαρισεις ταυτοχρονα . Ειναι οντως κατι πολυ ευκολο . Προσοχη μονο στο πως θα τα βγαλεις και να μπουν σωστα . Ναι το 11 σε ενδιαφερει ..

Link to comment
Share on other sites

Μονος μου μπορω να τα καθαρισω ? Αν δεν τα καθαρισω θελει καμια ρυθμιση μετα? Μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος, οσον αφορα το τι να προσεξω? Πχ μπορει να μπαινουν με μια φορα? Λεω εγω τωρα, δεν ξερω ...

Edited by jimakos75
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν μπορεις να τα καθαρισεις μονος , γινετε με μηχανημα . Δεν θελει καμια ρυθμιση ειτε τα καθαρισεις ειτε οχι , απλα αν τα καθαρισεις θα εισαι συγουρος οτι δουλευουν σωστα , δες εδω :post-9631-0-56512900-1377537452_thumb.jp

 

Εγω οταν εβγαλα τα δικα μου , πρωτα εβγαλα τη μπεκερα και μετα τα μπεκ πανω απο την μηχανη . Εσυ καντο οπως σε βολευει .

 

Αυτο που πρεπει να προσεξεις οταν τα βγαζεις , να τα κουνησεις καλα ωστε να ξεκολλησουν τα λαστιχακια απο τα τοιχωματα , οταν τα βγαλεις να καθαρισεις με ενα πανακι ποτισμενο με καθαριστικο εκει που πατανε τα μπεκ και να βαλεις ενα πανακι στις τρυπες ωστε να μην πεσει τπτ μεσα .

 

Θεωρητικα με μια φορα μπαινουν και αυτο για να κουμπωνουν στην μπεκερα οποτε μη σε απασχολει αυτο θα στο δειξει απο μονο του .

 

Οτι αλλο θες εδω ειμαι ..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου να σαι καλα, σε ευχαριστω για την ανταποκριση σου. Περιπου τι σκοστος παιζει το καθαρισμα? Χοντρικα, να παρω μια ιδεα . Πρεπει να τα παω για καθαρισμα, ποτε δεν εχουν καθαριστει. Και κατι αλλο, μια που θα την κανω την δουλεια , θελω να βγαλω και τους σωληνες τους τεσσερις , μεταξυ πεταλουδας και κινητηρα για να αλλαξω φλατζα , νουμερο 7 στο σχεδιο , ετσι προληπτικα, να καθαρισω τους αυλους με κανα πιεστικο. Να ανεβαζω φωτο να σου δειξω. Τι λες? Ευκολο ?

 

qjg1.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
Edited by jimakos75
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μου αρεσεις παρα πολυ !!!!  Τα ιδια εχω κανει και γω στο δικο μου . Θα σου ελεγα οτι ειναι πολυ μπελαλιδικο να το κανεις και οχι πολυ ευκολο αλλα τπτ δεν ειναι ακατορθωτο , ορεξη βλεπω εχεις !!! Τους αυλους καθαρισε τους με σπρει καθαριστικο φρενων ή καθαριστικο καρμπιλατερ (εγω πηρα της WURTH) και μετα σαπουναδα και πιεστικο . Μιας και θα κανεις ολα αυτα καθαρισε και την πεταλουδα και αλλαξε και φλατζα στο ψευτοκαπακο (Νο. 4)

εγω πηρα εμποριου με 11 ευρω αλλα και η γνησια δεν ειναι ακριβη (μετα το εμαθα ) .

 

Κοστος καθαρισμου περιπου 60-80 ευρω αναλογα το συνεργειο , εμενα μου ειχε παρει 40 επειδη τα ειχα βγαλει εγω .

 

Ανεβασε μια φωτο με τον κινητηρα σου να τον δω .

Link to comment
Share on other sites

Εχω σπρευ για injection της WURTH  κι εγω (!) απο βενζιναδικο κοστος 9 ευρω , προσφατα το αγορασα γιατι καθαρισα την πεταλουδα μονος μου, και με αυτο θα καθαρισω τους αυλους οπως μου ειπες.

Ειναι AGU ο κινητηρας, ντιζατος. Θα ψαξω να βρω καποιον εδω αθηνα για καθαρισμα των μπεκ.

 

Δεν ειναι καλες αλλα τετοια ωρα δεν μπορουσα να βρω αλλες, σορρυ.

 

zc85.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
3gj.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
Link to comment
Share on other sites

Και παλι ευχαριστω, μολις βρω τεχνικο να καθαρισει τα μπεκ , θα αρχισω και θα ανοιξω νεο θεμα με φωτο για την ολη διαδικασια, σαν DIY. 

Link to comment
Share on other sites

 

Προσφατα ειδα πως γυρω απο τα μπεκ, υπαρχει διαρροη. Και στα τεσσερα. Απο οτι ειδα στο service manual, πρεπει να αλλαξω τα O-ring τους.

Αυτο ειναι μια απλη διαδικασια, τα βγαζω αλλαζω τα λαστιχακια, και τα τοποθετω παλι? Πρεπει να προσεξω κατι?

 

a943.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Αν δεν κανω λαθος, το νουμερο 11 ειναι αυτο που με ενδιαφερει.

 

να κανω και εγω μια ερωτηση σαν ασχετος :sorry:  ..πιο το προβλημα εαν υπαρχει διαρροη?Και τι περναει απο εκει μεσα (λαδι)?δηλαδη εσυ που λεσ διαρροη τι βλεπεις,τι χρωμα εχει??

Link to comment
Share on other sites

Γύρω γύρω από όλα τα μπεκ είναι πολύ υγρό που σημαίνει ότι υπάρχει απώλεια από τα μπεκ που ψεκαζουν . Για αυτό υπάρχουν και τα λαστιχακια σε κάθε μπεκ για να υπάρχει και στεγανοποιηση. Φεύγει τοσο πολύ βενζινη που σε εναν αυλο το 75% της επιφανειας είναι βρεγμενο. Λογικό δεν είναι να πρέπει να κάνω κατι? Προσωπικα με ενοχλεί να ξέρω οτι υπάρχει η οποιαδήποτε διαρροή και να μην κάνω κάτι.

Link to comment
Share on other sites

 Προσωπικα με ενοχλεί να ξέρω οτι υπάρχει η οποιαδήποτε διαρροή και να μην κάνω κάτι.

Δεν σου ειπα να μην σε ενοχλει...ουτε ειπα μην κανεις κατι..απλα ειχα καθαρα μια τεχνικη απορια που μου την ελυσες...σε ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Μην με παρεξηγεις , φιλικά μίλησα. Όταν ξεκινήσω την διαδικασία θα ανοίξω θέμα με φώτο. Αύριο παίρνω τα ανταλλακτικά, τα λαστιχακια και την φλατζα της εισαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

οι ντιζατες όχι. οι ηλεκτρικές καλό είναι να κανείς καλιμπραρισμα μετά. και σε ολες τις περιπτώσεις πολύ προσοχή στο ηλεκτρικό κομμάτι όπως και στην.μετακίνηση καθαυτήΣ της πεταλουδας.επίσης κάτι σος που θα πρέπει να κανείς πριν λύσεις οτιδήποτε από το κύκλωμα του καυσίμου είναι να ανοίξεις την τάπα της βενζίνης για να σπάσει η πίεση του κυκλώματος. και όταν θα ξανά βάλεις μπεκ στην θέση τους βαζελινη ή γρασσο λευκό (λιθίου) στα σημεία που μπαίνει το μπεκ στη μπεκιερα και στην εισαγωγή

Link to comment
Share on other sites

Τα εβγαλα ολα , πεταλουδα, εισαγωγη, μπεκιερα τη αφησα επανω και την γυρισα προς τα πανω να μην σταζει βενζινη.

Αρκετα σωληνακια υπαρχου που πρεπει να βγουν αλλα οκ ολα.

Αυτο που παρατηρησα πανω στα μπεκ ειναι οτι στην κατω πλευρα τους περα απο το λαστιχακι, εχει και μια ροδελα, αυτη πρεπει να αλλαχτει η οχι?

Αυριο παω τα μπεκ για καθαρισμα και θα ανοιξω θεμα για τη ολη διαδικασια

Θα ποσταρω λινκ εδω για το θεμα.

 

3hwy.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.