Jump to content
loukaspolotsi

Intercooler Se 1.2 Tsi

Recommended Posts

παιδια εχω ενα πολακι 1.2 tsi  και προσφατα εμαθα οτι εχει intercooler μεσα στην πολλαπλη μετα την πεταλουδα που ψηχεται απο τα ψυγεια μπροστα...Εχω δει πολλα 1.4 tsi που ενω εχουν και αυτα το ιδιο συστημα αλλα εχουν και front mount intercooler...αν του βαλω front mount intercooler θα κερδισω τιποτα σε ποιο κρυο μειγμα η να το αφησω οπως εχει και να του βαλω μονο της σκαστρα της forge?γιατι σκεφτομαι οτι οσο και να τον ψηξει τον αερα ενα front mount intercooler μηπως οτι φτασει στο intercooler που εχει στην πολλαπλη δωσει εκεινο την θερμοκρασια που εχει και δεν κερδισω τιποτα...Περιμενω απαντησεις σας παιδια και αμα εχω γραψει κατι μπερδεμενα ρωτηστε με να το αναλυσουμε!ευχαριστω..

Link to comment
Share on other sites

φιλε http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=46623&page=2&hl=%2Bpolo+%2Bintercooler#entry454974 διαβασε εδω αυτο που εχω βαλει εγω στο vw polo 1.2 tsi εδω και 2.5 χρονια σχεδον...οτι απορια εχεις ρωτησε με 

Link to comment
Share on other sites

Λουκά, ένα πιο αποδοτικό intercooler είναι αναγκαίο όταν το επιβάλλει το setup (πχ μεγαλύτερο turbo), αλλά όσο τα πέριξ είναι τα εργοστασιακά, δεν έχει νόημα να μπεις στην διαδικασία. Επίσης, αυτό που βλέπεις εμπρός στα 122άρια 1.4 δεν είναι εμπρός intercooler, αλλά το ψυγείο που κρυώνει το ψυκτικό που θα περάσει απ το chargecooler της εισαγωγής. Ίδιο setup με το δικό σου δηλαδή. Προσωπικά νομίζω πως ακόμη και με περισσότερα άλογα, είναι μια χαρά το εργοστασιακό.

Link to comment
Share on other sites

Λουκά, ένα πιο αποδοτικό intercooler είναι αναγκαίο όταν το επιβάλλει το setup (πχ μεγαλύτερο turbo), αλλά όσο τα πέριξ είναι τα εργοστασιακά, δεν έχει νόημα να μπεις στην διαδικασία. Επίσης, αυτό που βλέπεις εμπρός στα 122άρια 1.4 δεν είναι εμπρός intercooler, αλλά το ψυγείο που κρυώνει το ψυκτικό που θα περάσει απ το chargecooler της εισαγωγής. Ίδιο setup με το δικό σου δηλαδή. Προσωπικά νομίζω πως ακόμη και με περισσότερα άλογα, είναι μια χαρά το εργοστασιακό.

Για σκαστρα προτεινεις ; Γιατι εχω ακουσει οτι ειναι δικοπο μαχαιρι, μπορει να κερδισεις-μπορει να χασεις αποδοση.. Μιλαω αν εισαι εργοστασιακος

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.