Jump to content
Tonyantony

Ψυγείο Λαδιού

Recommended Posts

Παιδιά έχει βάλει κανείς ψυγείο λαδιού? Έψαξα τι παίζει και δεν είναι πολύ δύσκολο στην εγκατάσταση. Παίρνεις αυτό http://www.mishimoto.com/mishimoto-thermostatic-oil-sandwich-plate.html ή κάτι παρόμοιο και μπαίνει πριν το φίλτρο λαδιού και εκεί βάζεις τους σωλήνες που πάνε στο ψυγείο. Έχει βάλει κανείς? Έχετε αντιμετωπίσει κανα πρόβλημα? Παίζει να υπάρχει κάποιο αρνητικό?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά αυτό είναι πανάκριβο, στο car με αυτά τα λεφτά έχει ολόκληρο το κιτάκι  με ψυγείο μαζί... Τέσπα χρειάζεται να προσέξω κάτι? Θέλει περισσότερο λάδι μετά?

Link to comment
Share on other sites

Αποσο γνωριζω στα αμεσου ψεκασμου ενδεχεται να εχεις θεμα με την πιεση.

Δεν θα το θεωρουσα απαραιτητο στο μοτερ αυτο.

Αν δεν κανω λαθος,επισημα καποια εταιρεια δεν εχει βγαλει για tfsi κινητηρες.

 

Αν τελικα βαλεις,θα προσεξεις να μην ειναι τεραστιο σε σειρες και ναι σιγουρα θα χρειαστει παραπανω λαδι (οσο χωραει το ψυγειο υπολογισε).

Link to comment
Share on other sites

Το μοτέρ σου έχει παραπάνω από ένα αισθητήρα πίεσης λαδιού σε πολλές πλευρές. Νομίζω ότι είναι απίθανο να μπει τέτοιο κιτ και να μην γίνει χριστουγεννιάτικο δέντρο το ταμπλό! Γιατί όμως το θες το κιτ? Τι θερμοκρασίες βλέπεις;

Link to comment
Share on other sites

Τώρα είναι καλά αλλά καλοκαίρι πάω 110+ αρκετά εύκολα και μετά κόβω... Max έχω δει 119C σε πίστα και μετά δεν πάταγα πολύ και είχε κολλήσει από πίσω μου 307 110ps φίλου μου και πάλι δεν πολυέπεφτε η θερμοκρασία. Εξωτερική είχε κάπου 18-20 απ' ότι θυμάμαι

Btw προχτές είχα πάει στο Φιλοσίδη και έκανα test drive το golf vii gti και όταν τέλειωσα τη διαδρομή χάζευα την mfd και είδα ότι τα λάδια είχαν πάει 105C (από φιλοσίδη μέχρι κατεχάκη, αναστροφή και πίσω) οπότε ψιλοχάρηκα γιατί δεν ζεσταίνεται μόνο το δικό μου. Ρώτησα τον υπάλληλο μέχρι πόσο πρέπει να πηγαίνει γιατί και το δικό μου ανεβάζει και μου πε να μην με πολυνοιάζει και να πηγαίνω όπως θέλω και αν είναι θα ανάψει λαμπάκι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχεις υπολογίσει πολλες παραμετρους ομως! Κοιτάς μονο την ψυξη και εισαι λάθος .
1)Πίεση λαδιου η οποία είναι πολύ σημαντική ήδη υπάρχει θεμα στον τεντωτηρα της καδένας που λειτουργεί με πίεση λαδιου
2) Θερμοκρασία τους υπόλοιπους μήνες περα απο το καλοκαιρι ...
3) Μεγαλύτερη φθορά λόγω οτι θα αργεί να ζεσταθεί το λάδι ,τον χειμώνα θελει 15 λεπτά για να φτάσει στους 50 βαθμούς, σκέψου να εχεις και το ψυγειο....
4) Το ιδιο μοτέρ κυκλοφορεί στην αυστραλία με 40+ βαθμούς και γενικα με κλίμα πιο θερμό ακομα και τον χειμώνα !

Ψυγειο λαδιου στην Σιγκαπούρη εβαζε μια εταιρια σε πολλα 1.4 TSI ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά που λες για το χειμώνα και για το ζέσταμα τα χα σκεφτεί αλλά δεν ισχύουν γιατί το ψυγείο λαδιού συνδέεται με θερμοστάτη και υπάρχουν ελατήρια ανάλογα την επιθυμητή θερμοκρασία. Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα για 85C και 93C

Link to comment
Share on other sites

Καλο αυτο, θελει ψαξιμο ομως γιατι εχεις και το μαμα υδροψυκτο ψυγειο λαδιου το οποιο χρησιμοποιει τα νερα του ψυγειου τα οποια ειναι ζεστα για αυτο και τον χειμωνα ακομα και με πολυ κρυο κατω απο 87 βαθμους δεν πεφτει...
Οποτε μηπως ειναι τσαμπα κοπος το ψυγειο και γλυτωσεις 1-2 βαθμους μονο

Link to comment
Share on other sites

Μισό τα νερά κάπου 87-88 δεν παίζουν πάντα? Δηλαδή πχ αν το λάδι είναι 100 περνάει πρώτα από το εξωτερικό ψυγείο λαδιού πάει 96 και μετά και από το νερού και πάει 94. Δεν καταλαβαίνω πως μπορεί να το ανεβάσει θερμοκρασία

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ειδικό κιτ αυτο π εδειξες δεν μπαινει γιατι σεν εχουμε κλασικό καπάκι λαδιού οπως το 4 θες ειδικό κιτ υπολόγιζε 700 -800ευρο

Το φιλτρο λαδιου στο Golf 6 ειναι διαφορετικο απο το 5αρι σου

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.