Jump to content
arisbark

Θόρυβος (Πιθανόν) Στον Κινητήρα Σε Golf Fsi 1.6

Recommended Posts

Γεια σας παιδιά έχω ένα golf fsi '04 1.6 και έχει κάνει 136.000 χιλιόμετρα... Τώρα ξαφνικά σαν ακούω πολλά γκούπ (θορυβος) ή να είναι η ιδέα μου.. Σήμερα το πρωί όταν πήγα να βάλω μπροστά γυρνώντας το κλειδί να πάρει μπρος τη στιγμή  που πήγε να πάρει εμπρός ο κινητήρας άκουσα κ ταυτόχρονα ένα γκουπ ούτε πολύ δυνατό αλλά όχι κ σιγά...Αφού πήγα στη δουλειά μου το έσβησα και στο καπάκι το ξαναέβαλα αλλά δε το έκανε...το απόγευμα π το ξανακίνησα νομίζω το έκανε αλλά πιο σιγά.... Γνωρίζει κάποιος γιατι δεν έχω και μεγάλη ιδέα σε αυτά.. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λέγεται καδένα το πρόβλημα σου. Δεν είναι τίποτα, όλοι το ακούμε πιο περίεργα οταν το λάδι έχει κάτσει όλο στον πάτο του κάρτερ (δηλαδή μετα απο ακινησία 1-2 ημερών). Αλλοι το περιγράφουν λίγο σαν τρακτερ για μερικά δευτερολεπτα. Με τα πολλά χιλιόμετρα στο μοτερ θα ακούγεται πιο έντονα αλλα αν το ακούς και σε κίνηση ή εκτος του πρωινού ξεκινήματος τότε πρέπει να κοιτάξεις καλύτερα μήπως σιγά σιγά θέλει αντικατάσταση.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ο θόρυβος προσ το παρόν εκτόσ από εκέινη την ημέρα δεν ξαναεμφανίστηκε.. Μόνο ένας παρόμοιος θόρυβος ακουγετε που και που σε χαμηλέςσ ταχύτητες κατα την εναλλαγή ταχύτητας την ωρα του συμπλέκτη. θέλω να ιστεύω οτι κάνω κάτι εγώ λάθος...  Ο έλεγχος καδένασ είναι απλός για ενα συνεργείο?


Λέγεται καδένα το πρόβλημα σου. Δεν είναι τίποτα, όλοι το ακούμε πιο περίεργα οταν το λάδι έχει κάτσει όλο στον πάτο του κάρτερ (δηλαδή μετα απο ακινησία 1-2 ημερών). Αλλοι το περιγράφουν λίγο σαν τρακτερ για μερικά δευτερολεπτα. Με τα πολλά χιλιόμετρα στο μοτερ θα ακούγεται πιο έντονα αλλα αν το ακούς και σε κίνηση ή εκτος του πρωινού ξεκινήματος τότε πρέπει να κοιτάξεις καλύτερα μήπως σιγά σιγά θέλει αντικατάσταση.

Φίλε ανοιξα το καπό την ώρα που δουλεύει κ ακουγοταν ενα μικρό τικ τικ εκεί π ειαναι ο ιμάντας(δυναμο ;;;) εκεί που γύρναγε στα αριστεέρα

Link to comment
Share on other sites

Ετσι δουλεουν οι μηχανες φιλε. Τα τικ τικ τικ που ακουγονται στο ρελαντί εναι τα ωστήρια που δουλευουν.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by chrispant
Link to comment
Share on other sites

Ετσι δουλεουν οι μηχανες φιλε. Τα τικ τικ τικ που ακουγονται στο ρελαντί εναι τα ωστήρια που δουλευουν.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Ευχαριστώ.απλά μπορεί να ρωτώ και βλακείες.δεν είμαι γνώστης καθόλου....

Link to comment
Share on other sites

και επίσης ίσως άκουσες ένα τρίξιμο ή τικ τικ απο την πλευρά του κιβωτίου που πάλι είναι φυσιολογικό αλλά κατα κάποιους εκνευριστικό.

Link to comment
Share on other sites

αφου λες οτι το ακους και στη αλλαγη ταχυτητων καλο ειναι να κοιταξεις στο συνεργειο σου και τις βασεις κινητηρα μηπως κοπηκε κανενα συνεμπλοκ. φυσιολογικη φθορα ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.