Jump to content
stig

Πολλαπλασιαστής;

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά,

 

Πρίν 1-1.5 μήνα, ένιωθα το αμάξι να μην τραβάει στα χαμηλά και αφού το άφησα έτσι λίγες μέρες, άναψε ένδειξη στο ταμπλό η οποία έσβησε όταν έσβησα και ξαναέβαλα μπροστά. Οκ, το error είχε καταγραφεί και στο συνεργείο μου είπαν "πολλαπλασιαστής", όπου και τον άλλαξα.

Τις τελευταίες μέρες έχω πάλι το ίδιο. Πάλι νιώθω ότι δεν τραβάει στα χαμηλά και στο ρελαντί αισθάνομαι και κάποιους κραδασμούς. Πιθανότατα είναι και πάλι κάποιος πολλαπλασιαστής (ή πολλαπλασιαστές). Το ερώτημα είναι, μιας και δεν έχει βγάλει ένδειξη, μπορεί ο μηχανικός να εντοπίσει ποιος είναι ο προβληματικός πολλαπλασιαστής ή θα τους αλλάξει όλους για να φύγει το πρόβλημα;

Το 2ο ερώτημα είναι έαν πιστεύετε ότι μπορεί να είναι κάτι άλλο και όχι πολλαπλασιαστές με βάση τα παραπάνω συμπτώματα.

 

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν μας πεις τα ερρορ πως να ξερουμε τι ειναι και μπορει να ειναι πολλα, μην ξεχνας οτι εχεις vw

Link to comment
Share on other sites

μπορει ευκολα να δει ποιος πολλαπλασιαστης ειναι....

ο ενας κοστιζει περιπου 50ε. θες να πεταξεις 200 για "να φυγει το προβλημα" ?

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, όπως είπα, δεν έχω error αυτή τη φορά (μέχρι τώρα τουλάχιστον). Αλλά και να είχα, δεν έχουμε όλοι vagcom. Πώς να δω το error; Να το μυρίσω;

Επίσης, αυτό ακριβώς θέλω να αποφύγω. Το να αλλάξω όλους του πολλαπλασιαστές. Η ερώτησή μου είναι εάν ένας μηχανικός μπορεί να δει/καταλάβει ποιος ή ποιοι είναι οι προβληματικοί πολλαπλασιαστές. Καταβαίνω ότι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου είναι εάν ένας μηχανικός μπορεί να δει/καταλάβει ποιος ή ποιοι είναι οι προβληματικοί πολλαπλασιαστές.

 

Εύκολα, και με διαγνωστικό και χωρίς. Αλλά αν δεν μπορεί να το κάνει ο μηχανικός που το πήγες (ή βαριέται), απλά πήγαινε αλλού..γιατί δεν θα βγάλεις άκρη. Επίσης μπορεί να είναι και οτιδήποτε άλλο με ίδια συμπτώματα, από κάτι απλό μέχρι κάτι σοβαρό. Αν είσαι TSI, δοκίμασε και τα τελευταία μπουζί της VW (τελειώνουν σε -Β).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.