Jump to content
polodi

Μεταλλικος Χτυπος Απο Μπροστα

Recommended Posts

τον τελευταιο μηνα παρατηρω το εξης...οταν βρεχει η η θερμοκρασια ειναι χαμηλη πολυ,στο πολο μου ακουγεται ενας μεταλλικος χτυπος απο μπροστα δεξια(οπως οδηγουμε)...το φαινομενο τις τελευταιες μερες ειναι ολο και πιο εντονο(να σημειωσω οτι εδω που ειμαι βρεχει συνεχεια)...ο χτυπος μοιαζει με το χτυπο που κανουν τα μπαρακια ζαμφορ οταν χαλανε,αλλα το γεγονος οτι οταν ειναι στεγνο και εχει νορμαλ θερμοκρασιες ειτε δεν ακουγεται καθολου ειτε ελαχιστα...το πηγα σε μηχανικο αλλα δεν ειδε κατι χαλασμενο,και επισης ο θορυβος δεν ακουγοταν εκεινη τη στιγμη...μπορει κανεις να κανει καμια υποθεση τι μπορει να συμβαινει? η εχει αντιμετωπισει καποιος θεμα με χτυπο μεταλλικο απο μπροστα? το αμαξι ειναι πολο 6r με 53000χλμ

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως ειναι ηχος που προερχεται απο την τριβη των σινεμπλοκ της αναρτησης με τα μεταλλικα στοιχεια της (αντιστρεπτικη , ακρομπαρα κλπ) . Στο κρυο τα λαστιχενια και πολυκαιρινα σινεμπλοκ χανουν μερος της ελαστικοτητας τους και μαζι με συσσωρευμενη βρομια στην εσωτερικη τους επιφανεια παραγουν αυτους τους "μεταλλικους" ηχους. Το αφηνεις ως εχει ή πας στο συνεργειο και ζητας να ριξουν γραφιτογρασσο στα σημεια επαφης των σινεμπλοκ με το μεταλλο. Θα σταματησει-μειωθει για αρκετο καιρο.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

επειδη ψαχνω αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το τι κανει ,ξερει καποιος τι σινεμπλοκ να βαλω(καλυτερο απο το μαμα)? αλλοι λενε απο s3 αλλοι απο κουπρα,αλλα δεν εχω ιδεα ποιο ταιριαζει να το παραγγειλω...μπορει να βοηθησει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

Από s3 είναι πανάκριβα αν τα αγοράσεις κομπλέ με την αλουμινένια βάση.Υπάρχει η λύση του cupra που αλλάζουν μόνο τα εσωτερικά καουτσουκένια παρεμβύσματα

και τα οποία υπάρχουν στο εμπόριο και είναι πολύ φθηνά.Lemforder είναι η επωνυμία τους.http://saveltrade.gr/sunemplok-lemforder-sumpages-cupra-r?search=lemforder

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστωω!!

 

να σου κανω και μια ακομα ερωτηση...οταν λες αλλαζουν τα εσωτερικα παρεμβυσματα,εννοεις οτι ειναι ιδια με του πολο μου απλα με διαφορετικα πιο ενισχυμενα λαστιχα?

Edited by polodi
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.