Jump to content
elesol12

Προβλημα Με Γρυλο Παραθυρου Σε 9Ν

Recommended Posts

Γεια σας ! Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα με τον γρυλο του συνοδηγου : Απο καιρο ειχα ακουσει ενα μικρο τριξιμο στο ανεβοκατεβασμα του παραθυρου αλλα δεν ειχα δωσει σημασια ! Σημερα κατεβαζω το παραθυρο και μολις παω να το ανεβασω κανει ενα εντονο τριξιμο λες και εσπασε το τζαμι και κολλησε σε εκεινο το σημειο.

Μετα το ξανακατεβαζω τερμα κατω και εχει μεινει εκει ! Οταν παταω το διακοπτη να το ανεβασω τριζει λες και σπαει το τζαμι ! Ετσι αποφασισα να ανοιξω την πορτα να δω τι γινεται και ενω εχω ξεβιδωσει ολες τις βιδες δε μπορω να βγαλω τη λαμαρινα ! οπως δειχνω και στη φωτο http://postimg.org/image/4hu8jm1jl/   το μονο που φαινεται να κραταει λιγο την λαμαρινα ειναι το συρματοσχοινο και τα καλωδια που πανε στην κλειδαρια ,αλλα δεν δικαιολογειται να μην βγαινει απο την πορτα .

Στηριζεται με κατι αλλο απο μεσα ;  μπορει καποιος να βοηθησει ;

 

 
 
 
Link to comment
Share on other sites

1ον η φωτο που ποσταρες δεν ανοιγει

 

2ον γιατι το παλευεις μονος σου?κατα 99% ειναι γρυλλος και πας για αλλαγη. ποιος ο λογος να το ανοιξεις μονος σου εκτος και αν ξερεις να αλλαζεις γρυλλο

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει λόγος να προσπαθείς δημιουργώντας μεγαλύτερη βλάβη.Απο τη άλλη πλευρά η αγορά και τοποθέτηση γρύλου

μπορεί να φθάσει και να περάσει τα 200€. Ετσι την έπαθα κι εγώ μέχρι που βρήκα συνεργεία που επιδιορθώνουν γρύλους

και μάλιστα αντικαθιστούν τα σπασμένα πλαστικά με μεταλλικά και γίνονται καλύτερα.Επίσης κάνουν τα ίδια συνεργεία και τοποθέτηση

και αποτοποθέτηση.Συνολικό κόστος 50-70€.Αυτό έκανα πριν λίγες μέρες για ένα Peugeot 207 της οικογενείας μου που έπρεπε να δώσω 217€ +ΦΠΑ για αγορά γρύλου και άλλα λεφτά για τοποθέτηση.Εκανα επισκευή και μαζί με την εργασία έδωσα 70€.Μου ΄άλλαξε συρματόσχοινο και ένα πλαστικό εξάρτημα με χάλκινο

και ο γρύλος έγινε καλύτερος από τον καινούριο.

Edited by ankarage
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.