Jump to content
Guest

Ενδειξη Καμενη Λαμπας

Recommended Posts

εχω αρκετο καιρο που εχω αλλαξει ολες τις λαμπες εσωτερικα και εξωτερικα του αυτοκινητου

στην αρχη ολα καλα, μετα απο λιγο καιρο με το που ανοιγα το διακοπτη μου αναβε ενδειξη για καμενη λαμπα, πειραζα λιγο το διακοπτη των φωτων και εσβηνε η ενδειξη

στην αρχη τον εκανε πολυ σπανια αλλα οσο περναει ο καιρος τοσο πιο συχνα το κανει, φυσικα χωρις να εχω καποια καμενη λαμπα

και επισης μεχρι πριν κανενα μηνα αυτο  το  εκανε μονο οταν εβαζα το κλειδι και το εβαζα μπρος

 τωρα τελευταια το κανει και εν κινηση

το κακο παραεγινε χθες γυρνοντας απο τη δουλεια, σε αποσταση μισης ωρας μου αναβε το λαμπακι και μου εβγαζε μηνυμα στην οθονη καθε 30 δευτερολεπτα. αναβε εμενε αναμενο για καμια δεκαρια δευτερολεπτα αναμενο και μετα εσβηνε μονο του, και ξανα τα ιδια

δεν μπορω να καταλαβω γιατι το κανει αυτο, και γιατι δεν το εκανε στην αρχη, και οσο περναει ο καιρος το κανει και πιο συχνα

το μηνυμα που μου εβγαζε συνεχεια χθες ειναι  left dipped beam

εκτος απο αυτο μου βγαζει τις αλλες φορες και το  daytime running lights, αριστερα και δεξια

Link to comment
Share on other sites

Δες αν η λαμπα που σου βγαζει ειναι καλα τοποθετημενη. Ενδεχεται να εχει κουνηθει ελαχιστα και να στο κανει αυτο.

Link to comment
Share on other sites

σημερα που εκανα μια βολτα με το αμαξι μου αναψε μονο μια φορα, οταν το εβαλα μπρος, και μου εβγαλε και τα δυο μηνυματα

αν ηταν αυτο που λες θα μου το εκανε συνεχεια οπως χθες

οποτε κατι αλλο πρεπει να παιζει

Link to comment
Share on other sites

Παιζει να ειναι απο απλα ψυχολογικα τοτε μεχρι και κατι αλλο.

Στο αλλο αμαξι μου το κανει αραια και που, χωρις να εχει καει η λαμπα και μολις σβησω και τα αναψω παλι, χανεται.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν εχεις τιποτα ''περιεργες'' λαμπες, αλλαξε τες να δεις αν σταματησει να στο κανει.

Link to comment
Share on other sites

Το ότι ανάβει λαμπάκι αυγκεκριμένης λάμπας χωρίς συγκεκριμένη συχνότητα,

οφείλεται σε μη καλή επαφή της λάμπας στο ντουί ,λιγώτερο μπορεί να οφείλεται στην ίδια τη λάμπα.

Εγω σε ίδια περίπτωση άλλαξα λάμπα,καθάρισα προσεκτικά το ντουί και κοίταξα να ακουμπάει καλά η λάμπα στο ντουί. 

Δεν μου ξαναέβγαλε λαμπάκι βλάβης.

Link to comment
Share on other sites

τα μηνυματα που μου βγαζει και που γραφω ποιο πανω, για ποιες λαμπες ειναι;

οταν βρω χρονο θα κοιταξω μηπως φταιει αυτο που λες ankarage

Link to comment
Share on other sites

Κι εμενα μου συμβαινει το ιδιο...ισως ειναι απο τα xenon ή τα led που εχω βαλει σε ολο το αυτοκινητο...αλλα που θα καταλαβω απο που ειναι?

Link to comment
Share on other sites

τα μηνυματα που μου βγαζει και που γραφω ποιο πανω, για ποιες λαμπες ειναι;

οταν βρω χρονο θα κοιταξω μηπως φταιει αυτο που λες ankarage

left dipped beam= μεγάλη σκάλα αριστερα

daytime running lights= φώτα ημέρας

Γενικά τα σήματα για τις λάμπες οφείλονται σ' αυτό που έγραψα.

Η διαδικασία που περιέγραψα είναι φθηνή, γρήγορη και πιάνει τις βασικότερες αιτίες.

Εννοείται ότι δεν έχεις αλλάξει τις λάμπες με led.Επίσης έχουν τη σωστή ισχύ που αναφέρει ο κατασκευαστής.

Εμένα μου έχει συμβεί σε δύο αυτοκίνητα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το ότι ανάβει λαμπάκι αυγκεκριμένης λάμπας χωρίς συγκεκριμένη συχνότητα,

οφείλεται σε μη καλή επαφή της λάμπας στο ντουί ,λιγώτερο μπορεί να οφείλεται στην ίδια τη λάμπα.

Εγω σε ίδια περίπτωση άλλαξα λάμπα,καθάρισα προσεκτικά το ντουί και κοίταξα να ακουμπάει καλά η λάμπα στο ντουί. 

Δεν μου ξαναέβγαλε λαμπάκι βλάβης.

+1

Link to comment
Share on other sites

θα κοιταξω αυτο που μου λετε και θα ενημερωσω. ελπιζω να ειναι αυτο, και λυθει το προβλημα

ankarage τι εννοεις να μην εχω αλαξει τις λαμπες με λεντ;

εχω βαλει λεντ στα φωτα ημερας. δεν επρεπε;

Eγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Edited by konstantinos passat
Link to comment
Share on other sites

ankarage τι εννοεις να μην εχω αλαξει τις λαμπες με λεντ;

εχω βαλει λεντ στα φωτα ημερας. δεν επρεπε;

Τώρα έχουμε την εξήγηση. Τα φώτα led είναι γνωστό ότι βγάζουν σήμα επειδή δεν έχουν την ίδια αντίσταση με τις κοινές λάμπες.

Γι αυτό σου βγάζουν σήμα τα φώτα ημέρας.Μερικά led λένε ότι είναι canbus και δεν σηματοδοτούν, αλλά και αυτά μετά από ένα διαστημα σηματοδοτούν.

¨Αρα επαναφέρεις τις παλιές λάμπες και το πολύ να τις αντικαταστήσεις με κανονικές λευκές.

Για τη μεγάλη σκάλα αν εκεί έχεις κοινή λάμπα κάνεις αυτή την διαδικασία που περιέγραψα.

Link to comment
Share on other sites

Αν αφησω αυτες τις λάμπες, μπορω να απενεργοποιησω με καποιο τρόπο και να μην αναβει το φωτακι και η οθόνη; μπορεί να πάθει κάποια ζημιά με αυτες τις λάμπες;

Link to comment
Share on other sites

Αν αφησω αυτες τις λάμπες, μπορω να απενεργοποιησω με καποιο τρόπο και να μην αναβει το φωτακι και η οθόνη; μπορεί να πάθει κάποια ζημιά με αυτες τις λάμπες;

Ζημια δεν παθαίνεις εκτός απο την ενόχληση απο το σήμα.

Μπορείς με VCDS να απενεργοποιήσεις τη δοκιμή(cold lamp diagnosis)  για όλες τις λάμπες ή και μόνο για τη δοκιμή των φώτων ημέρας.

Για το Passat θα είναι παρόμοιο με το golf.Δες αυτό http://forums.vwvortex.com/showthread.php?6026926-Installed-deAutoKey.com-LED-Interior-License-Plate-lights-vCDS-coding-changed&p=81668713.Αν δεν έχεις VCDS πες να στο κάνουν στο συνεργείο σου.Γνώμη μου είναι να μην κάνεις πλήρη απενεργοποίηση αλλά μονο για τα φώτα ημέρας αν ο εγκέφαλός σου έχει τέτοια δυνατότητα.

Edited by ankarage
Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να βαλεις LED με την αντισταση γιατι την καταλαβενει ως καμενη και αναβει το check,εγω μεχρι να τις βρω ειχα αλλαξει 3 δευγαρια διαφορετικες

Link to comment
Share on other sites

Που εχεις βάλει λεντ εσυ; εγω έβαλα στους καθρεφτες στα φωτα ημερας και μεσα στην καμπίνα. Δωσε κανενα λινκ αν έχεις για να δω ποιες εβαλες

Link to comment
Share on other sites

Που εχεις βάλει λεντ εσυ; εγω έβαλα στους καθρεφτες στα φωτα ημερας και μεσα στην καμπίνα. Δωσε κανενα λινκ αν έχεις για να δω ποιες εβαλες

http://ledmania.gr/el/led-gr-gr-2/

http://www.ledmegastore.gr/products/led-t5-t10/led-t10-can-bus/607-t10-can-bus-me-1-smd-5050-psyxro-leyko

Edited by maik818
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.