Jump to content
nilasgr

Golf 5 - Ξαφνικο Προβλημα Με Την Πηγή Rds 310 [Λυθηκε]

Recommended Posts

Καλησπερα σημερα το απογευμα καθομουν στο αυτοκινητο και ειχα γυρισμενο τον διακοοτη στο ρευμα και ακουγα ραδιο.Μετα απο κανενα δεκαλεπτο μου αρχισε να αναβοσβηνει η οθονη του ραδιο και στο καντραν ειχαν σναψει ολα τα λαμπακια και μου εγραφε στην οθονη oil sensor garage.Εκλεισα την μιζα και οταν προσπαθησα να βαλω μπροστα την μηχανη αναβοσβηνουν ολα τα λαμπακια στο καντραν και αναβουν στιγμιαια τα φωτα και δεν ακουγεται να γυρναει η μιζα αλλα κανει εναν περιεργο θορυβο.Τι μπορει να ειναι?

Edited by activious
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή μας ρωτάς τι κανει νιαουυυ νιαουυυ στα κεραμίδια, ε νιαουυυ νιαουυυ στα κεραμίδια κάνει η μπαταρία σου :p

 

 

ΥΓ

Τι παλιοραδιόφωνο εχεις βάλει επάνω που θέλει τον διακόπτη ανοιχτό, πετα το

Link to comment
Share on other sites

Την μπαταρια την αλλαξα πριν τα χριστουγεννα .Εχω βαλει οθονη multimedia της kenwood.Eσυ απο που καταλαβες οτι καηκε η μπαταρια?

Link to comment
Share on other sites

Nαι οκ για αυτο ρωταω για να με βοηθησει καποιος παλιος :)Μου κανει περιεργο που γραφει oil sensor.Παντως το στερεοφωνικο που εχω το θεωρεις το καλυτερο για τα αυτοκινητα μας. :)

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Nαι οκ για αυτο ρωταω για να με βοηθησει καποιος παλιος :)Μου κανει περιεργο που γραφει oil sensor.Παντως το στερεοφωνικο που εχω το θεωρεις το καλυτερο για τα αυτοκινητα μας. :)

 

Ετσι κανει? (τον ηχο εννοώ)

 

 

Μην δίνεις σημασία στα λαμπάκια ανάβουν οτι νανε, μπερδεύεται ο εγκέφαλος απο έλλειψη τασης

 

 

Το ραδιόφωνο μπορεί να ειναι καλο αλλά δεν το εχεις εγκαταστήσει σωστα, κατι πρεπει να λείπει, μάλλον καποιος controller που να επικοινωνεί μα το canbus του αυτοκινήτου, [ρε[ει μα ρωτήσεις την kenwood

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Σε αυτο που λες δεν ξερω τι παιζει γιατι την εγκατασταση την εκαναν εκει που το αγορασα..Απλα να σου πω οτι οταν εχω κλειστο τον διακοπτη δεν μπορω να ανοιξω το ραδιο.Ανοιγει μονο στο ρευμα και το εχω 4 χρονια και νομιζα οτι ετσι πρεπει να ειναι.Θα παρω τηλ απο εκει που το αγορασα να δω τι παιζει.Γενικα απο εκει που το πηρα για μενα ειναι μεγα απατεωνας.


τι μουσικη ακουγες?

Sportfm ακουγα προγνωστικα στοιχηματος nba.Λες να φταει αυτο :)

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να ακουσω καλα τον ηχο.Σε αυτο που λες δεν ξερω τι παιζει γιατι την εγκατασταση την εκαναν εκει που το αγορασα..Απλα να σου πω οτι οταν εχω κλειστο τον διακοπτη δεν μπορω να ανοιξω το ραδιο.Ανοιγει μονο στο ρευμα και το εχω 4 χρονια και νομιζα οτι ετσι πρεπει να ειναι.Θα παρω τηλ απο εκει που το αγορασα να δω τι παιζει.Γενικα απο εκει που το πηρα για μενα ειναι μεγα απατεωνας.Παντως και σε βιντακια στο youtube που βλεπω σε ολα εχουν ανοικτη την μιζα.

 

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

κλαιω με τον Χρονη. :crazy: λες να φταινε τα αθλητικα?

και για να ρθουμε στο θεμα μας, κι εγω πηστευω πως τα παιξε η μπαταρια. αλλα μόνο σε 10 λεπτα λειτουργιας του ραδιου? μηπως εχεις καμια διαρροη? μου φαινεται κι εμενα περιεργο οτι για να δουλεψει το ραδιο θελει ανοιχτο διακοπτη


κανονικα πρεπει να παιζει με το κλειδι επανω και να σβηνει μόνο οταν τραβηξεις το κλειδι. τα after market ηχοσυστηματα

Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου κανει περιεργο ισως μπορει να φταιει οτι πριν το κανει αυτο το ειχα ακινητοποιημενο 12 μερες.Για διαρροη μου κανει δυσκολο αλλα δεν περνω και ορκο απλα σκεψου την πρωτη μπαταρια την αλλαξα σχεδον μετα απο σχεδον 6 χρονια χωρις να με αφησει απλα εγω ζητησα να την αλλαξω και δεν εχω πειραξει η να εχω τοποθετηση κατι ωστε να εχει διαρροη.Δεν ξερω επειδη ειναι οθονη multimedia πρεπει να παιζει ετσι.Το RNS 310 που ειχα πριν επαιζε ετσι πως λες

Edited by Nikos_Athens
Link to comment
Share on other sites

Παντως και βιντεο που βλεπω στο youtube βλεπω οτι τον διακοπτη τον εχουν στο ρευμα η ανοιχτη την μηχανη.Καποιος με multimedia οθονη θα μας λυσει την απορια

Link to comment
Share on other sites

να ξερεις οτι οσο καθεται το αυτοκινητο χωρις να παρει μπροστα πεφτει η μπαταρια. επρεπε να το κανεις καμια γύρα ανά 4-5 μερες. εβαλες και ραδιο μετα, και την αποτελείωσες. μην την ψαχνεις, αυτο ειναι. απλα επειδη ειναι καινουρια πηγαινε φορτισετ ην. θα ξαναπαρει τα πανω της

Link to comment
Share on other sites

Αυριο το πρωι θα φωναξω ηλεκτρολογο.Παντως με εχετε βαλει σε σκεψη αυτο με το ραδιο πρεπει να παιζει με κλειστο διακοπτη

Link to comment
Share on other sites

ετσι δουλευουν τα εργοστασιακα. και το δικο μου το εργοστασιακο navi σβηνει μέν αν τραβηξεις το κλειδι αλλά αν πατησω το ''on'' χωρις το κλειδι πανω ξανααναβει αλλά με χρονοκαθηστερηση. μετα απο μιση ωρα σβηνει

Link to comment
Share on other sites

Σημερα το πηγα σε ηλεκτρολογο και μετρησε την μπαταρια και μου ειπε οτι ειναι καλη απλα εχει ξεφορτισει μαλλον απο την ακινησια.Μου ειπε να το κανω καμια βολτα να φορτισει λιγο με το δυναμο και αυριο το πρωι να δω αν θα παρει κανονικα και αν παρει θα του του αφησω το αυτοκινητο μια μερα για να την βαλει για φορτιση.Τωρα οσο αναφορα την οθονη πηρα τηλεφωνο για να τους ρωτησω αν υπαρχει τροπος να μενει ανοιχτη η οθονη με κλειστο τον διακοπτη και μου απαντησαν οτι γινεται αλλα θα μου τραβαει πολυ ρευμα και θα πρεπει καθε φορα να κλεινω εγω το ραδιο γιατι θα μενει μονιμα ανοικτο επειδη θα τραβαει συνεχεια ρευμα και αυτο κοστιζει 90€

Link to comment
Share on other sites

πολυ, δε θα τραβαει.δεν εχει πολυ κατανάλωση το ράδιο. το εχω αφησει να παιζει και 6-7 ωρες. 

οταν λες θα παιζει και με κλειστο διακοπτη εννοεις με το κλειδι πανω ή χωρις? γιατι και τα δυο γινονται αλλά το σωστο ειναι να το συνδεσεις οπως σου ειπα χθες. Βγαζεις το κλειδι, σβηνει

90 ευρω? τι τιμες ειναι αυτες? ρωτα πουθενα αλλου

Link to comment
Share on other sites

πολυ, δε θα τραβαει.δεν εχει πολυ κατανάλωση το ράδιο. το εχω αφησει να παιζει και 6-7 ωρες.

οταν λες θα παιζει και με κλειστο διακοπτη εννοεις με το κλειδι πανω ή χωρις? γιατι και τα δυο γινονται αλλά το σωστο ειναι να το συνδεσεις οπως σου ειπα χθες. Βγαζεις το κλειδι, σβηνει

90 ευρω? τι τιμες ειναι αυτες? ρωτα πουθενα αλλου

Πιο πολυ θελω να κλεινει με το κλειδι αλλα δεν με χαλαει να ανογει και χωρις το κλειδι.Το Rns 310 που ειχα πριν λειτουργουσε και με τους δυο τροπους.

90 ευρω για να βγαλει ενα καλωδιο απο μια κλεμα να το κουμπωσει αλλου?

τι πινει το αγορι?

Θα αλλαξει καλωδιο και θα βαλει αλλο που κανει 90€.Δεν ξερω τι καλωδιο ειναι αυτο.
Link to comment
Share on other sites

Tελικα πηγα σε αλλον μαστορα και μου αλλαξε το καλωδιο τροφοδοσιας 50€ και ολα οκ.Οσο αναφορα τον προηγουμενο που μου ζηταγε 90 ευρω ειναι μεγαλος απατεωνας.Και θας σας πω και το κορυφαιο μου ζηταει ανανεωση χαρτων 120 €

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.