Jump to content
GOLF 7 TDI

Golf 7 1.6 Tdi - Θόρυβος Συμπλέκτη στο ρελαντί

Recommended Posts

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !! ΕΧΩ ΕΝΑ GOLF 7 TDI ΚΑΙ ΑΚΟΥΩ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΘΟΡΥΒΟ ΟΤΑΝ ΠΑΤΑΩ ΤΟΝ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΣΤΟ ΡΕΛΑΝΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΣΟ ΝΑ ΠΑΕΙ ΤΟ ΠΕΝΤΑΛ ΜΕΧΡΙ ΚΑΤΩ (ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΤΡΙΡΡΡΡ ΠΕΡΙΠΟΥ).

ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ?

ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΕΝΕ ΕΝΤΕΛΩς ΑΘΟΡΥΒΟ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑ ΓΡΑΝΑΖΙ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν έχεις εμπειρία από άλλα αυτοκίνητα κλπ, αλλά αν έχεις θα έχεις παρατηρήσει ότι η αίσθηση του συμπλέκτη δεν είναι ίδια με τα περισσότερα. Αυτό οφείλεται στο ότι υπάρχει κάτι σαν βαλβίδα απόσβεσης, που σημαίνει ότι αν αφήσεις απότομα το πεντάλ, δεν τερματίζει κατευθείαν, αλλά κάνει λίγη ώρα. Οπότε ίσως ο ήχος που ακούς να προέρχεται από εκεί. Είναι δυνατός ο ήχος? Στο δικό μου δεν νομίζω ότι ακούω κάτι, αλλά θα το κοιτάξω και θα σου πω. Ίσως και να χρειάζεται λίγο λιπαντικό στη βάση του πεντάλ. Στο κάνει και με σβηστό κινητήρα και όταν είναι σε λειτουργία?

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, faniaros said:

Δεν ξέρω αν έχεις εμπειρία από άλλα αυτοκίνητα κλπ, αλλά αν έχεις θα έχεις παρατηρήσει ότι η αίσθηση του συμπλέκτη δεν είναι ίδια με τα περισσότερα. Αυτό οφείλεται στο ότι υπάρχει κάτι σαν βαλβίδα απόσβεσης, που σημαίνει ότι αν αφήσεις απότομα το πεντάλ, δεν τερματίζει κατευθείαν, αλλά κάνει λίγη ώρα. Οπότε ίσως ο ήχος που ακούς να προέρχεται από εκεί. Είναι δυνατός ο ήχος? Στο δικό μου δεν νομίζω ότι ακούω κάτι, αλλά θα το κοιτάξω και θα σου πω. Ίσως και να χρειάζεται λίγο λιπαντικό στη βάση του πεντάλ. Στο κάνει και με σβηστό κινητήρα και όταν είναι σε λειτουργία?

ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΔΥΝΑΤΑ.ΟΥΤΕ ΣΒΗΣΤΟ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ......ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΤΑΩ ΑΝΑΜΕΝΟ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΜΙΚΡΟΣ ΘΟΡΥΒΟΣ (ΤΡΙΡΡΡΡ).ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΗΜΕΡΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑ.ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΑΚΟΥΣΩ ΕΚΛΕΙΣΑ RCD DEN AKOYGETAI DYNATA...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο ήχο από τον συμπλεκτη στους 8 μήνες που το έχω. Βέβαια από την άλλη, σχεδόν πάντα έχω μουσική, οπότε μπορεί να οφείλεται σε αυτό. Στη πρώτη ευκαιρία θα το κοιτάξω, αλλά νομίζω ότι δεν ακούγεται τίποτα. Στο κάνει συνέχεια, με ζεστό κ κρύο κινητήρα?

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, GOLF 7 TDI said:

MONO OTAN TO PATAV AKOYGETAI OXI STHN EPANAFORA

φιλε μου καλως ηρθες στο κλαμπ

καλο ειναι να γραφεις με  ελληνικα και μικρα γραμματα που ειναι και κανονας του φορουμ

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, faniaros said:

Δεν έχω παρατηρήσει κάποιο ήχο από τον συμπλεκτη στους 8 μήνες που το έχω. Βέβαια από την άλλη, σχεδόν πάντα έχω μουσική, οπότε μπορεί να οφείλεται σε αυτό. Στη πρώτη ευκαιρία θα το κοιτάξω, αλλά νομίζω ότι δεν ακούγεται τίποτα. Στο κάνει συνέχεια, με ζεστό κ κρύο κινητήρα?

καλημερα. το κανει και ζεστο και κρυο.ειναι ελαχιστος ο ηχος

Link to comment
Share on other sites

Δεν είχα ευκαιρία να το δω ακόμα φίλε μου, αλλά σήμερα αύριο θα το κοιτάξω. Μου φαίνεται ύποπτο πάντως που το κάνει μόνο όταν δουλεύει ο κινητήρας. Ίσως είναι ρουλεμαν συμπλεκτη...

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το τσέκαρα σήμερα και δεν ακούγεται κανένας θόρυβος, υπό οποιαδήποτε συνθήκη, με τον κινητήρα να δουλεύει, σβηστό, ζεστό, κρύο... Εκτός αν δεν ακούω καλά... Στη θέση σου, αν μπορούσα θα πήγαινα ξανά αντιπροσωπεία να δω αν το κάνει και κάποιο αυτοκίνητο εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.