Jump to content
Χάρης7

Καυσωνας ψηλο ρελαντι

Recommended Posts

Παιδια με τον καυσωνα απο την προηγουμενη βδομαδα και μεχρι σημερα μου εχει λιγο ανεβασμενο ρελαντι απο τις 600 που ειναι νορμαλ στις 800. Χωρις κλιματιστικο αναμμενο. Ειναι φυσιολογικο; 1.2 TSI 

Link to comment
Share on other sites

21 λεπτά πριν , sirdimitris said:

Δεν ειναι ψηλο ρελαντι το 800. Καντου καμια βολτα να φορτισει μπαταριες κλπ και θα πεσει

Οταν φευγω πρωι απο σπιτι με νορμαλ θερμοκρασια εχει 600 στροφες κανονικα οπως ειχε ολο το χειμωνα. Μετα απο 20 χλμ και με ψηλοτερες θερμοκρασιες  αρχιζει σιγα σιγα και παει μεχρι 800. Χωρις κλιματιστικο. Αρα δεν ειναι λογικο. Μηπως παιζει τιποτα λογω ζεστης; Δουλευει κατι στον κινητηρα για να του κρατησει χαμηλα τη θερμοκρασια; Δε λεω οτι απαραιτητα ειναι προβλημα αλλα θελω να καταλαβω γιατι γινεται.

Edited by Χάρης7
Link to comment
Share on other sites

 Για να ανεβαζει ρελαντι στα καλα καθουμενα οταν πιανει θερμοκρασια λειτουργιας κατι δεν δουλευει σωστα .Κοιτα αν εχει σωστη σταθμη αντιψυκτικου.Εαν εχει κοιτα να δεις εαν ανοιγουν τα βεντιλατερια.Εαν ανοιγουν τοτε κακα μαντατα,μαλλον τρομπα που αρχιζει να τα "φτυνει".....Εαν δεν ανοιγουν τοτε μαλλον βαλβιδα θερμοκρασιας Η θερμοστατης που τα "φτυνει"....Δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν ξερω εαν κραταει ιδια θερμοκρασια Η ελαφρως ανεβασμενη...(ειχα αμαξι που μου εκανε τα ιδια αλλα εμενα μου βγηκε βαλβιδα θερμοκρασιας.)

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , Abba said:

 Για να ανεβαζει ρελαντι στα καλα καθουμενα οταν πιανει θερμοκρασια λειτουργιας κατι δεν δουλευει σωστα .Κοιτα αν εχει σωστη σταθμη αντιψυκτικου.Εαν εχει κοιτα να δεις εαν ανοιγουν τα βεντιλατερια.Εαν ανοιγουν τοτε κακα μαντατα,μαλλον τρομπα που αρχιζει να τα "φτυνει".....Εαν δεν ανοιγουν τοτε μαλλον βαλβιδα θερμοκρασιας Η θερμοστατης που τα "φτυνει"....Δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν ξερω εαν κραταει ιδια θερμοκρασια Η ελαφρως ανεβασμενη...(ειχα αμαξι που μου εκανε τα ιδια αλλα εμενα μου βγηκε βαλβιδα θερμοκρασιας.)

Δε νομιζω οτι ανοιγει το βερντιλατερ. Αν ανοιγε θα ακουγοταν πολυ. ΠΧ με το AC που ανοιγει το βερντιλατερ ακουγεται φουλ στην καμπινα. Πηρα στην Καρεντα, μαρουσι μου ειπαν οτι αμα δε ρεταρει και δεν εχει αρρυθμιες τοτε δεν υπαρχει προβλημα. Μου λεει αναβει κανα λαμπακι; λεω οχι. λεει δεν εχει προβλημα. Στην αργυρουπολη μου λεει αν δεν αναβει το βερντιλατερ δεν πρεπει να ανεβαζει στροφες. Φερ το να το δουμε. Μπλεξιμο παλι αντε τρεχα αντιπροσωπειες.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Χάρης7 said:

Δε νομιζω οτι ανοιγει το βερντιλατερ. Αν ανοιγε θα ακουγοταν πολυ. ΠΧ με το AC που ανοιγει το βερντιλατερ ακουγεται φουλ στην καμπινα. Πηρα στην Καρεντα, μαρουσι μου ειπαν οτι αμα δε ρεταρει και δεν εχει αρρυθμιες τοτε δεν υπαρχει προβλημα. Μου λεει αναβει κανα λαμπακι; λεω οχι. λεει δεν εχει προβλημα. Στην αργυρουπολη μου λεει αν δεν αναβει το βερντιλατερ δεν πρεπει να ανεβαζει στροφες. Φερ το να το δουμε. Μπλεξιμο παλι αντε τρεχα αντιπροσωπειες.

 Βαλβιδα θερμοκρασιας Η βεντιλαντερ με προβλημα (σπανιο αλλα το βαζω μεσα...).

 

6 hours ago, Χάρης7 said:

Εν τω μεταξυ οταν δουλευει το βερντιλατερ πρεπει να εχει πιο ψηλες στροφες στο ρελαντι;

Οχι.Επρεπε μονο εαν εχεις dpf και κανει αναγεννηση Η A/C ανοιχτο να ανεβαζει ρελαντι.Εαν ανεβαζει ρελαντι στα χαζα,καποια βαλβιδα εχει προβλημα και το αμαξι ζεσταινεται και κραταει ψηλο ρελαντι.ΔΕΝ ειναι φυσιολογικο,μην χαφτεις σανο που σου πουλανε,να στωσουν τα οπισθια τους το συνεργειο και να στο βρουνε...:zoro:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.