Jump to content
dragonfighter

Μπαταρία ή κάτι άλλο

Recommended Posts

Καλημέρα στην παρέα.

Μου παρουσιάστηκε πρόβλημα σε σχετικά καινούργιο POLO 1.2 TDI Comfortline '14.

Επιστρέφοντας από τις διακοπές και μετά από μεγάλη διαδρομή, σβήνοντας τον κινητήρα για μια ολιγόλεπτη στάση το αμάξι δεν έπαιρνε μπροστά. Τα παράθυρα δεν ανοιγόκλειναν με το τηλεχειριστήριο ενώ δοκιμάστηκε και το εφεδρικό τηλεχειριστήριο.

Η μίζα δεν ακουγόταν στο γύρισμα, ενώ η οθόνη πολλαπλών ενδείξεων (μπροστά από το τιμόνι) αναβόσβηνε.

Με βοήθεια καλωδίων από άλλο αυτοκίνητο, το αμάξι πήρε αμέσως μπροστά και το ταξίδι συνεχίστηκε. Καθ' όλη τη διαδρομή, όλα λειτουργούσαν άψογα εκτός του κλιματιστικού που δεν έβγαζε κρύο αέρα.

Φτάνοντας στον προορισμό μου μετά από ώρες, κλείνω το αμάξι και μετά από λίγο δοκιμάζω αν πάρει μπροστά. Νεκρό.

Πιστεύω ότι είναι μπαταρία, αλλά μετά από 2μιση χρόνια να μ' αφήσει; Ακούω σχόλια.

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία είναι φίλε μου αφού δεν σου βγάζει κάποιο σφάλμα. Επίσης, νομίζω ότι στα bluemotion μοντέλα το κλιματιστικό δουλεύει με ρεύμα από τη μπαταρία, αντί άμεσα από τον κινητήρα με ιμάντα, όπως επίσης και το ότι δεν ανοιγοκλείνουν τα παράθυρα με τηλεχειρισμό, είναι όλα σημάδια άδειας μπαταρίας. Νομίζω ότι μπορεί να φορτιστεί η μπαταρία και δεν χρειάζεται να πάρεις άλλη. Αν τη πας στην αντιπροσωπεία θα την αφήσουν 7-10 ώρες να φορτίσει και θα είσαι εντάξει!

Μήπως έχεις τίποτα aftermarket στο αυτοκίνητο, όπως ας πούμε συναγερμό, ηχοσύστημα κλπ?

Link to comment
Share on other sites

(Σχεδόν) Aftermarket είναι ο συναγερμός γιατί τον τοποθέτησαν στην αντιπροσωπεία.

Ο οποίος είναι και κάκιστης ποιότητας.

Τέλος πάντων το πήγα για μπαταρία και λίγο πριν παρκάρω έκανε τα δικά του: αναβοσβηνε το εργοστασιακό ηχοσύστημα και χάνω και την ηλεκτρική υποβοήθηση στο τιμόνι (άναψε και η αντίστοιχη ένδειξη).

Άλλαξα την μπαταρία και άμεσα λύθηκαν όλα τα προβλήματα.

Ελπίζω να ήταν αυτό και όχι το δυναμό που μου έλεγαν ένα σωρό φίλοι και γνωστοί.

Edited by dragonfighter
Link to comment
Share on other sites

90% φταίει ο συναγερμός φίλε μου και σου αδειάζει τη μπαταρία. Εγώ δεν τους επέτρεψα να μου περάσουν ούτε τον δικό τους συναγερμό ούτε τους δικούς τους αισθητήρες, μόνο εργοστασιακά. Το αν φταίει το δυναμό μπορεί εύκολα να στο πει κάποιος απλά μετρώντας την τάση με τον κινητήρα σε λειτουργία. Ίσως να έχει και αυτό πρόβλημα και να μην φορτίζει επαρκώς τη μπαταρία. Πάντως, επειδή είναι καινούργια η μπαταρία σου, θα μπορούσες να τη φορτίσεις αντί να την αντικαταστήσεις και θα ήσουν μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Μετρήθηκε το δυναμό και μου είπαν οτι είναι εντάξει. Επίσης μετρήθηκε και η μπαταρία και μου είπαν οτι είναι άχρηστη και έδινε 0 ampere εκκίνησης.

Τόσο σίγουρος είσαι οτι φταίει ο συναγερμός; Νομίζω πως θα είχε παρουσιαστεί νωρίτερα το πρόβλημα αν ήταν αυτός

Link to comment
Share on other sites

Και μενα μου βαλανε συναγερμο πριν δυο χρονια και δεν εχω θεμα. Μηπς αφησες ανοιχτα τιποτε φωτα η επαιζε το ραδιο με σβηστη μηχανη;

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρος δεν μπορώ να είμαι, απλά είναι ο πιθανότερος υπαίτιος. Δεν ξέρω αν φταίει ο συναγερμός αυτός καθ΄αυτός, αλλά ίσως η κακή τοποθέτηση που ίσως έγινε. Ίσως αν έκανες πολλές εκκινήσεις στον κινητήρα και τον έσβηνες σύντομα να μην προλάβαινε να φορτίσει η μπαταρία και να τα έφτυσε. Ένα άλλο ενδεχόμενο είναι να ξέχασες κάποιο φως, αλλά νομίζω ότι το αυτοκίνητο σβήνει τα πάντα μετά από κάποια ώρα για να προστατέψει τη μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θεωρώ ότι το αυτοκίνητο και ο συναγερμός δεν έχουν κανένα απολύτως  πρόβλημα , απλά η μπαταρία έπαθε μια από της βλάβες της , το λεγόμενο διακοπή στοιχείου. Αλλάζεις μπαταρία και είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago , Dimoshenis said:

Εγώ θεωρώ ότι το αυτοκίνητο και ο συναγερμός δεν έχουν κανένα απολύτως  πρόβλημα , απλά η μπαταρία έπαθε μια από της βλάβες της , το λεγόμενο διακοπή στοιχείου. Αλλάζεις μπαταρία και είσαι οκ.

+1

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.