Jump to content
takpanos

TIGUAN II ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ

Recommended Posts

Να σου πω εγώ που είχα golf v tsi 122 με πρόγραμμα revo δηλαδή 150 άλογα. Εννοείται πως είναι πιο "βαρύ" το tiguan (κυριολεκτικά και μεταφορικά) αλλά έχει ροπή που σε βγάζει ασπροπρόσωπο ακόμα και φουλ φορτωμένος.

Το τριήμερο πήγα ταξίδι με 3 ενήλικες (90+90+60kg) τον γιο (2 ετών) και το πορτ μπαγκάζ ΤΙΓΚΑ. Δεν ένιωσα να μου λείπει δύναμη ποτέ. Βέβαια κινήθηκα μόνο σε αυτοκινητόδρομο αλλά ακόμα και με την 6η επιτάχυνε το αυτοκίνητο παρότι έχω 3000χλμ και δεν έχει ανοίξει ο κινητήρας. 

 

Αν έχεις σκοπό να οδηγείς" οικογενειακά" πάρτο. Αν περιμένεις όπως με το golf σε ανηφόρα φουλ φορτωμένος να προσπερνάς τους πάντες με τη 3η - Μη το πάρεις θα απογοητευτείς..

 

ΥΓ. Το πορτμπαγκάζ είναι ΠΑΡΑ πολύ καλό σε χώρους και δεν έχει χρειαστεί ακόμα να μετακινήσω τα καθίσματα προς τα εμπρός. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

θα συμφωνήσω με το φίλο από πάνω αν και έχω το 2λ tdi. Οικογενειακά σίγουρα θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο και οι χώροι είναι καταπληκτικοί με τη μόνη διαφορά εγώ λόγω καροτσιού έχω κάνει λίγο μπροστά το ένα κάθισμα όμως είναι πολύ άνετα και πάλι πίσω (κάθομαι και εγώ τακτικά;) Όσο για το Nissan δεν έχει καλύτερη οδηγική συμπεριφορά απλά είναι πιο μαζεμένο και άρα πιο μανιτζίβελο. Στο κέντρο όσες φορές το έχω πάρει στα στενά έχω δυσκολευτεί πολύ και μία φορά γύρισα πίσω γιατί κλασσικά οι οδηγοί παρτάκηδες παρκάρουν στις γωνίες με το μισό κώλο έξω!   

Γνωρίζει κάποιος με σιγουριά να μας (ενδιαφέρεται και άλλος συμφορήτης παραπάνω) πει εάν χρειάζεται αλλαγή λαδιών και πότε σε νέο αμάξι που στρώνεται τώρα. Το δικό μου έχει 2200 χλμ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το σωστο μοντελο ειναι το TDI 150 PS DSG-7  Front wheel drive με το πακετο EXCUSIVE +. Εχει τα παντα.
 

4 ΤΡΟΧΟΙ πλήρες τεστ με 4 αυτοκίνητα . Μπορείτε να το διαβάσετε έχει αναλυτικά το PEUGEOT 3008 ,NISSAN QASHQAI FORD KYGA και το ΤΙGUAN

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago , Patroklos said:


27650

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Μαζί με μεταβίβαση, πινακίδες κτλ κτλ, υπολόγισε 28300

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago , Patroklos said:


27650

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

27.700 χωρίς το μεταλλικό χρώμα. 

Επιπλέον 550 για το μεταλλικό χρώμα. 

Link to comment
Share on other sites

Σε μένα μαζί με μεταλλικό και χαρτιά, έβγαινε 28300 και μου το στρογγύλεψε στα 28000 με δώρο συναγερμό

Link to comment
Share on other sites

Νόμιζα ότι ήταν για την active έκδοση οι τιμές που μου λέγατε..αρκετά καλή τιμή για το advance πακέτο..

Γνωρίζετε επίσης διαφορά (χρηματική) με την exclusive??

Επίσης θα υπάρξει και έκδοση R-Line??

Edited by nikolakis
Link to comment
Share on other sites

On 4/3/2017 at 6:13 ΜΜ, nikolakis said:

Νόμιζα ότι ήταν για την active έκδοση οι τιμές που μου λέγατε..αρκετά καλή τιμή για το advance πακέτο..

Γνωρίζετε επίσης διαφορά (χρηματική) με την exclusive??

Επίσης θα υπάρξει και έκδοση R-Line??

1,6 πετρέλαιο βγαίνει (προς το παρόν τουλάχιστον) μόνο η Advance. Ούτε καν η Advance+. 

 

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία υπάρχει εφαρμογή που σου επιτρέπει να δεις πού βρίσκεται η παραγγελία σου βάζοντας τον αριθμό παραγγελίας.

Εδώ να φανταστώ δεν έχει τίποτα τέτοιο. Από την αντιπροσωπεία λένε ότι είναι στο καράβι και δεν έχουν ημερομηνία ούτε +-5 μέρες

Link to comment
Share on other sites

Στην Αγγλία υπάρχει εφαρμογή που σου επιτρέπει να δεις πού βρίσκεται η παραγγελία σου βάζοντας τον αριθμό παραγγελίας.
Εδώ να φανταστώ δεν έχει τίποτα τέτοιο. Από την αντιπροσωπεία λένε ότι είναι στο καράβι και δεν έχουν ημερομηνία ούτε +-5 μέρες

Μπααα. Εδώ μόνο τηλέφωνο στον αντιπρόσωπο μέχρι να τους σπάσεις τα νεύρα. Εγώ έτσι έκανα αλλά τους έλεγα ταυτόχρονα και για την αγγλική σελίδα μήπως και κάνουν και αυτοί κάτι παρόμοιο.
Σχετικά με το αυτοκίνητο έχω την εντύπωση ότι έρχεται Ελλάδα μέσω τρένου και όχι πλοίου. Αν και δεν είναι σίγουρος.


Sent from my iPhone using Tapatalk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλοι,

Τι πετρέλαιο βάζουμε? Ξέρω ότι θέλουμε σίγουρα το καλό και όχι το απλό αλλά έχετε ξεχωρίσει κάποια μάρκα?

Στη γειτονιά μου έχει το ΕΚΟ AVIO και έχει και ένα πρατήριο Shell για V-Power Diesel

Τι να προτιμήσω? Στη μηχανή έχω δοκιμάσει και τα δύο και προτιμώ το ΕΚΟ. Έχω δει διαφορά ως προς την καύση της βενζίνης.

Link to comment
Share on other sites

Αθήνα βολος Θεσσαλονίκη βολος Αθήνα 1300 χλμ. Με φουλ βροχή 130-140 χλμ κατανάλωση 8.1 λίτρα τα 100 χλμ. 115 ευρώ. Είναι τρομερή η διαφορά στην κατανάλωση στα 120 χλμ/ώρα με 130 χλμ/ώρα σχεδόν ένα λίτρο!!!! Την ώρα. Το Adblue από 5000 χλμ που μου έλεγε τώρα λέει 2700 χαχα άρα θα πάω για συμπλήρωση week.

Στάλθηκε από το SM-G920F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αρτα Θεσσαλονίκη και πίσω με 130-150 και. Περίπου 7.5λ και φοράω χιονολαστιχα

2.0 190 4motion με 15.000χλμ

 

 

Sent from my iPhone 7 plus using Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

Απαντηση απο Καρεντα απο κατω 65 ευρω με τοποθετηση 10 λιτρα και 8,48 το 2λιτρο μπουκαλι που βαζεις μονος σου

 

 

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

 

 

Συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση μου αλλά έλειπα σε σεμινάρια.

Το ad blue υπάρχει σε 10 λίτρα και το κόστος είναι περίπου στα 65€ και σε 2 λίτρα

Όπου το κόστος είναι 8,48 η διαφορά είναι ότι το 2λιτρο μπορείς να το βάλεις μόνος ενώ το 10λιτρο

Πρέπει να τοποθετηθεί σε συνεργείο

 

 

Στην διάθεση σου για κάθε διευκρίνιση

 

 

Με εκτίμηση

Edited by Patroklos
Link to comment
Share on other sites

Patrolkle έχουμε το ίδιο αμάξι αλλά εμένα με 140-150 ταξίδι στο eco mode μου καίει 7.7 /100 με 3200κμ έως τώρα .((Θεσσαλονίκη -Αθήνα )το πήγα και σε άνοιγμα 196km γύρω στις 3200 στροφές αν θυμάμαι καλά.τοσο μου έκαιγε από αρχή περίπου


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οταν πας σταθερα με 140 με cruise τι διαφορα εχει το eco με το Normal??

Καλα ενταξει  μπηκα και πολη (θεσσαλονικη-βολο) και μερικες φορες πηγα και 180. ;).

Νομιζω το ανεβασμα ηταν πιο νορμαλ 7.5 στο κατεβασμα ξεσαλωσα και ειδα 8.1.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.