Jump to content
DarthVader

Τί ελαστικά φοράμε?Εντυπώσεις!προτάσεις!

Recommended Posts

ειπαμε dunlop sp-sport maxx και τα μυαλα στα καγκελα.......

οι στροφες ευθειες και τα στα νερα ολα μοιαζουν στεγνα........ 8)

:) - σε τι διασταση τα φορας φιλε και ποσα χιλιομετρα εχεις κανει με αυτα ?

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian
:D - σε τι διασταση τα φορας φιλε και ποσα χιλιομετρα εχεις κανει με αυτα ?

ο μιχαλης φοραει αν δε κανω λαθος 215/35/ρ17 κ εχει κανει 28000 χιλ

Link to comment
Share on other sites

ειπαμε dunlop sp-sport maxx και τα μυαλα στα καγκελα.......

οι στροφες ευθειες και τα στα νερα ολα μοιαζουν στεγνα........

Kαι εμενα αυτα φοραει το gti απο μαμα!!

Edited by stefanos patra
Link to comment
Share on other sites

ειπαμε dunlop sp-sport maxx και τα μυαλα στα καγκελα.......

οι στροφες ευθειες και τα στα νερα ολα μοιαζουν στεγνα........

Kαι εμενα αυτα φοραει το gti απο μαμα!!

:) - βρε παιδια οι αποψεις ειναι αντικρουομενες ,ειναι φοβερα ή τραγικα τελικα ?

Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα Proxes t1r εβαλα.Αλλα που να ζεσταθει αφου ειναι 215?

Αντε να δω τι θα γινει με αυτη τη κατασταση.Σαν τρελο γλιστραει και μουριαζει..κουβερτουλα θα τα βαζω μου φαινεται..

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εβαλα πριν φυγω για διακοπες τα YOKOHAMA S-Drive 195/45/R15.

Και εχς μεινει παρα πολυ ικανοποιημενος. Καταρχας δεν βγαζουν ουτε κιχ οταν ζοριζονται. Και σε στροφες που επρεπε να ειχε φυγει το αμαξι με υπερασπιστηκαν και με κρατησαν. Τα προτεινω ανεπιφυλακτα. Αν και ειναι τσιμπιμενα.

thanos _mc για πες μας περισσοτερα. θελω και εγω λαστιχα και μου τα προτειναν

εγω ομως φοραω 185/55/R14.

Και οποιος μπορει να βοηθησει, η αποψη του ειναι δεκτη B)

Link to comment
Share on other sites

thanos _mc για πες μας περισσοτερα. θελω και εγω λαστιχα και μου τα προτειναν

εγω ομως φοραω 185/55/R14.

Και οποιος μπορει να βοηθησει, η αποψη του ειναι δεκτη :baby:

Φιλε μου Καλησπερα!!! Εγω πριν το καλοκαιρι φοραγα απο την μανα του ζαντολαστιχα 185/55/R14. Απλα επειδη τα λαστιχα δεν ηταν και τοσο καλα απο την αποψη οτι ειχαν καιρο να αλλαχτουν και τα ειχε φαει ο ηλιος. Πηγα λοιπον σε εναν γνωστο μου που εχει βουλκανιζατερ και επειδη ολοι στην οικογενεια φοραμε YOKOHAMA (Ιαπωνικα) εχουμε μεινει ολοι ευχαριστιμενοι. Ετσι αποφασισα και γω να βαλω τα ιδια με την μονη διαφορα οτι εγω ηθελα ποιο σπορ λαστιχο. Και εξαλου σε διαστασεις πανω απο 185 η YOKOHAMA βγαζει τα καλα λαστιχα σειρας S-Drive (Τα οποια αν ψαξεις και στο site δεν θα τα δεις γιατι ειναι η εξελιξη των C-Drive και ειναι καινουργια). Βεβαια ειναι λιγο ακριβοτερα απο τα αλλα αλλα αμα σκεφτεις οτι δεν παιζεις με τα ελαστικα τοτε θα δεις οτι αξιζει να δωσεις λιγο περισσοτερα. Τωρα οσον αφορα τις διαστασεις εμενα μου προτειναν απο 185 σε 195 εφοσον μεγαλωνω μια ιντσα την ζαντα και επιπλεον απο 55 σε 45 προφιλ. Δηλ μεγαλωνεις ζαντα και φαρδος 195 και μικραινεις το προφιλ 45. Και θα δειξει και θα εχεις και καλο πατημα. Βεβαια καλο θα ειναι να πας σε καποιον γνωστο σου ωστε να μην σου λεει ασχετα και να μην σου δωσει αυτα που θελει. Υπαρχουν πολλοι λαστιχαδες οι οποιοι δινουν μια συγκεκριμενη μαρκα για τον λογο οτι εχουν συμβαση με τους προμηθευτες. Εγω παντος τα YOKOHAMA τα θεωρω απο τα κορυφαια.

ΑΑΑΑ και πριν τα παρεις μην ξεχασεις να τσεκαρεις στο χαρτακι που εχει κολημενο πανω το ελαστικο την ημερ/νια κατασκευης. Ωστε να μην σου δωσουν πολυκαιρινο ελαστικο. Να δεις να ειναι οσο τον δυνατον λιγοτερους μηνες και φυσικα μεσα στο 2006.

Αυτα. Η επιλογη ειναι δικη σου. Σκεψου το. Δες και το προφιλ ,μου θα προσπαθησω να βαλω και μερικες φωτο

Ελπιζω να βοηθησα. Thanos :unsure:

-_-

Edited by Thanos_mc
Link to comment
Share on other sites

Και εγω τα Proxes t1r εβαλα.Αλλα που να ζεσταθει αφου ειναι 215?

Αντε να δω τι θα γινει με αυτη τη κατασταση.Σαν τρελο γλιστραει και μουριαζει..κουβερτουλα θα τα βαζω μου φαινεται..

:blink: - αυτο πιστευεις γινεται επειδη δεν μπορεις να το ζεστανεις καθοτι 215 ή νομιζεις ειναι γενικο χαρακτηριστικο αυτου του ελαστικου οτι γενικα δεν ζεσταινεται και γλυστρα αρχικα ?

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Ας απαντήσω εγώ που είχα μια μικρή εμπειρία στο συγκεκριμένο αμάξι, που και ίδια ανάρτηση έχει με εμένα και ίδιες διαστάσεις ελαστικά.

Σε πλατεία και αφού το αυτοκίνητο είχε κάνει αρκετά χιλιόμετρα οπότε μάλλον είχαν ζεσταθεί, το αυτοκίνητο πέταξε μούτρα για πλάκα και γλύστρισε κάπως απότομα.

Με το ίδιο setup με pilot sport επίσης το αμάξι γλυστράει, πιο έλέγξιμα όμως και φεύγει γλυκά με τα 4. Τα λάστιχα να σημειώσω είναι ψιλοκαμένα.

Τα proxes του Γιώργου όμως ήταν μιας ημέρας οπότε δεν ξέρω τι παίζει με θέμα στρωσίματος κτλ

Link to comment
Share on other sites

Τα proxes του Γιώργου όμως ήταν μιας ημέρας οπότε δεν ξέρω τι παίζει με θέμα στρωσίματος κτλ

:D - μιας ημερας δεν το συζηταμε καν,θελει αρκετα χιλιομετρα να πεις οτι εστρωσε - παντως τα συγκεκριμενα ελαστικα εχουν την φημη οτι εχουν σκληρα πλαινα αν και τα R εχουν λενε διαφορα στο βροχινο απο τα S

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Ποιά υποτίθεται ότι είναι καλύτερα στο νερό?

Πάντως, επειδή αναφέρεσαι στο πλαϊνό του ελαστικού, να πω πως καλύτερο πλαϊνό από τα F1 GSD3 που είχα, ακόμα και στο 195/50/15 που είχα παλιότερα, δεν έχω δει.

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

:thumbsup: - το R ειναι καλυτερο στη βροχη απο το S λογω κατασκευης πελματος - τα Toyo εχουν φημη για σκληρο πλαινο και θορυβο ,τωρα οσον αφορα τα πλαινα ειναι αναλογα με το στυλ του καθενος και την προτεραιοτητα του πχ οπως και με τα Bridgestone που αργουν να ζεσταθουν αλλα στο οριο φευγουν αποτομα αν και αργουν να σπασουν την προσφυση τους
Link to comment
Share on other sites

Οτι το R ειναι καλυτερο στη βροχη απο το S, το λενε πολλοι που τα εχουν δοκιμασει και τα δυο.

Επειδη τα εβαλα προσφατα και εγω και τα δοκιμαζω τωρα που βρεχει, εχω την εντυπωση οτι τα F1 ειναι καλυτερα. Στο στεγνο βεβαια δεν πιανονται τα R!

Kαι βεβαια απο θορυβο αλλο τιποτα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Bγαινει απο 17 εως 21 δυστηχως.......

Το ενα ειναι ασυμμετρο και το αλλο ειναι V! Το Conti ειναι πιο μαλακο, ζεσταινεται γρηγοροτερα , ενω το F1 εχει πιο σκληρο πελμα και πλαϊνο, αργει να ζεσταθει και κανει πιο πολυ θορυβο.

Και τα 2 βεβαια ειναι ελαστικα επιδοσεων αλλα θα ελεγα για Contact II.

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6

εγω φοραω "STRIKE που καρφωνουν!" smurf2.jpgnew_lol.gifnew_sugkrotima.gif

σοβαρα τωρα!

εχω AVON ZZ3 πολυ καλο και πολυ προοδευτικο! στις στροφες! :thumbsup:

Edited by BassakosVR6
Link to comment
Share on other sites

:thumbsup: σοβαρα?τοτε τα 2!
Bγαινει απο 17 εως 21 δυστηχως.......

Το ενα ειναι ασυμμετρο και το αλλο ειναι V! Το Conti ειναι πιο μαλακο, ζεσταινεται γρηγοροτερα , ενω το F1 εχει πιο σκληρο πελμα και πλαϊνο, αργει να ζεσταθει και κανει πιο πολυ θορυβο.

Και τα 2 βεβαια ειναι ελαστικα επιδοσεων αλλα θα ελεγα για Contact II.

thanks guys

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.