Jump to content
DarthVader

Τί ελαστικά φοράμε?Εντυπώσεις!προτάσεις!

Recommended Posts

Χρηστο εζουλαθης παιδι μου...? και βεβαια υπαρχουν...!! ;)

Νικο εγω παρηγγειλα τα Toyo αλλα ενα μοντελο πανω απο αυτα που ειπες, και τα αναμενω εναγωνιως :thumbsup:

Tα Τ1R λες Μιχαλη? Μαλλον για αυτα παω και εγω mate! Λοιπον εμεις στην προηγουμενη ζωη παιζει να ημασταν αδελφια! new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Exalto II φοράω 4 χρόνια.....Κορυφαία λάστιχα go for it :thumbsup::thumbsup:

Βρε Κατερινα τα Exalto II δεν κυκλοφορουν 4 χρονια στην αγορα. Μηπως φοραγες τα Ι πριν?

Link to comment
Share on other sites

Μαγκες σε μια εβδομαδα βγαζω το θηριο μου τι μου προτεινετε να ξαναβαλω τα pirelli p zero rosso που φοραω τωρα η τα conti2 conti3 με δεδομενο οτι το αμαξι θα σκιζει την ασφαλτο με τετοια ιπποδυναμη που θα εχει?

Link to comment
Share on other sites

Tα Τ1R λες Μιχαλη? Μαλλον για αυτα παω και εγω mate! Λοιπον εμεις στην προηγουμενη ζωη παιζει να ημασταν αδελφια! new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Ναι, παιζει...Αλλα δεν λεω αυτα...Λεω ακομα ενα μοντελο πιο πανω...λολ :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

No no no! Διαβασε εδω απο το site της Michelin. Εξαλλου νομιζω τα ιδια φοραει ο Σπυρος που εχει 15αρες!

dimensions_exalto2.jpg

Όντως εγω φοράω τα Exalto II σε διάσταση 195/50/15 82V

Link to comment
Share on other sites

τα parada τα φοράει o scorpio σε 18αρα..πολυ καλο λαστιχο ισως το κορυφαιο αλλα θελει πολυ προσοχη γιατι ειναι semislick..για μενα τα conti sc2 ειναι αυτη την στιγμη το κορυφαιο ελαστικο

Link to comment
Share on other sites

τα parada τα φοράει o scorpio σε 18αρα..πολυ καλο λαστιχο ισως το κορυφαιο αλλα θελει πολυ προσοχη γιατι ειναι semislick..για μενα τα conti sc2 ειναι αυτη την στιγμη το κορυφαιο ελαστικο

Kαι που να δεις το Sport Contact III :lol:

Οι τιμες που εχω βρει τα T1R ειναι κοντα στα ¤280! Κατι καλυτερο εχει κανεις υποψιν?

Link to comment
Share on other sites

Guest stel-th
Silverstone FTZ RR 215/45/17 τη μεσαία γόμα!

Δείτε και photo by atrias.

εισαι ευχαριστημενη απο αυτο το λαστιχο???

και επεισης μπορεις να το ζεστανεις???

και με τι αναρτηση το δουλευεις????

φοραω ακριβως τα ιδια σε 195 50 15 στην ευθεια παγωνουν

στις στροφες θελει προσπαθεια και αρκετο ζορι για να δουλεψει σωστα

αμα χαλαρωσεις για κανα δυο τρεις στροφες παγωνουν πρωτα τα πισω

με αποτελεσμα να μπαινεις στην επομενη πορτεεεεεεςςςςςς

αμα ζεσταθουν αρκετα η προσφυση τους ειναι αρκετα καλη

αλλα πασχουν απο προοδευτικοτητα

κοινως στα οροια τους απλα σε κλωτσανε

στο νερο........ :lol: κανεις την παπια η το αφηνεις σπιτι... :lol:

παρολο που ειμαι ψυχακιας δεν πολυ κανουν για καθημερηνη χρηση..

αυτα ευχαριστω :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το Polακι αυτη τη στιγμη βρισκεται στο μαγαζι με τα ελαστικα.

Εντυπωσεις και σχολια αργα το βραδυ, μετα απο μια ξεγυρισμενη βολτα tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Το Polακι αυτη τη στιγμη βρισκεται στο μαγαζι με τα ελαστικα.

Εντυπωσεις και σχολια αργα το βραδυ, μετα απο μια ξεγυρισμενη βολτα tongue.gif

Bridgestone Potenza RE720 (210km/h) 195/50-15

Βάρος αυτοκινήτου: Λιγότερο από 1000κιλα

Ισχύς: Περίπου 140hp

3 χρόνια στο αυτοκίνητο

Περίπου 35-40,000 Km

Εντυπώσεις:

Δυνατό, ανθεκτικό λάστιχο.

Το πέλμα δε τρώγεται με τίποτα....

Το πέλμα δε ζεσταίνεται με τίποτα..... (καλά μη λεω υπερβολές, αλλα το λάστιχο δε δουλεύει σε μικρές αποστάσεις)

Στο βρεγμένο έμεινα περισσότερο ικανοποιημένος απο την απόδοση του στο στεγνό(για μικρες αποστάσεις)

Μου έδωσε την εντύπωση πως ειναι προοδευτικό....Γλιστράει και μπορείς να κανείς διορθώσεις.

Μετά απο αρκετά χλμ ζεσταίνεται και δουλεύει. Αλλα εγω προσωπικά στην εθνική στις ανοιχτές δε θα προσπαθήσω να το βάλω στα όρια του όποτε άκυρο.

Συμπέρασμα.

Το αυτοκίνητο μου με τα δικα του και τα δικα μου οδηγηκα χαρακτηριστικά θα έχει κατι πιο μαλακό στα επόμενα χρόνια.

Οπότε βλέπω με ενδιαφέρον αυτο το θέμα και περιμένουμε και απο άλλους τα αποτελέσματα απο τα καινούρια τους λάστιχα με οσο το δυνατόν πιο λεπτομερή ανάλυση.

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
τα parada τα φοράει o scorpio σε 18αρα..πολυ καλο λαστιχο ισως το κορυφαιο αλλα θελει πολυ προσοχη γιατι ειναι semislick..για μενα τα conti sc2 ειναι αυτη την στιγμη το κορυφαιο ελαστικο

Απλά ότι πιο καλό έχω δοκιμάσει σε στεγνό worthy.gifworthy.gifworthy.gif

Σε βρεγμένο θέλει την προσοχή του :heart:

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο γυρισα απο μια super βολτα σε Αεροδρομιο και στους (αδειους) δρομους αναμεσα σε The Mall και ΟΑΚΑ!

Τα Proxes ειναι υπεροχα. Μεχρι και οι συνεπιβαινοντες καταλαβαν διαφορα στην κυλιση του αυτοκινητου. Το πατημα ειναι φοβερο, καταλαβαινεις την δυναμη του κινητηρα να βγαινει στους τροχους καθως ανεβαινουν οι στροφες. Επισης οσο και να προσπαθησα να σπινιαρω δεν τα καταφερα. Ζεσταθηκαν πιο γρηγορα απο οτι περιμενα και προσφερουν και πιο ομαλα περασματα απο λακουβες και σαμαρακια σε σχεση με τα F1. Κριμα να μην ειχα και λιγο βρεγμενο οδοστρωμα να δοκιμασω. Τωρα υπομονη 2-3 μερες να πατησουν σωστα τα λαστιχα και να αρχισουν να αποδιδουν τα μεγιστα των δυνατοτητων τους.

Τιμη......απο ¤280............¤235 ;) Mπραβο TOYO!!!!

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti
Tα Τ1R λες Μιχαλη? Μαλλον για αυτα παω και εγω mate! Λοιπον εμεις στην προηγουμενη ζωη παιζει να ημασταν αδελφια! new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Βρε Κατερινα τα Exalto II δεν κυκλοφορουν 4 χρονια στην αγορα. Μηπως φοραγες τα Ι πριν?

Eχεις δίκιο πριν φόραγα τα pilot ...........

Πριν λιγο γυρισα απο μια super βολτα σε Αεροδρομιο και στους (αδειους) αναμεσα σε The Mall και ΟΑΚΑ!

Τα Proxes ειναι υπεροχα. Μεχρι και οι συνεπιβαινοντες καταλαβαν διαφορα στην κυλιση του αυτοκινητου. Το πατημα ειναι φοβερο, καταλαβαινεις την δυναμη του κινητηρα να βγαινει στους τροχους καθως ανεβαινουν οι στροφες. Επισης οσο και να προσπαθησα να σπινιαρω δεν τα καταφερα. Ζεσταθηκαν πιο γρηγορα απο οτι περιμενα και προσφερουν και πιο ομαλα περασματα απο λακουβες και σαμαρακια σε σχεση με τα F1. Κριμα να μην ειχα και λιγο βρεγμενο οδοστρωμα να δοκιμασω. Τωρα υπομονη 2-3 μερες να πατησουν σωστα τα λαστιχα και να αρχισουν να αποδιδουν τα μεγιστα των δυνατοτητων τους.

Τιμη......απο ¤280............¤235 B) Mπραβο TOYO!!!!

Mε γειές.......... ;)

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγο γυρισα απο μια super βολτα σε Αεροδρομιο και στους (αδειους) δρομους αναμεσα σε The Mall και ΟΑΚΑ!

Τα Proxes ειναι υπεροχα. Μεχρι και οι συνεπιβαινοντες καταλαβαν διαφορα στην κυλιση του αυτοκινητου. Το πατημα ειναι φοβερο, καταλαβαινεις την δυναμη του κινητηρα να βγαινει στους τροχους καθως ανεβαινουν οι στροφες. Επισης οσο και να προσπαθησα να σπινιαρω δεν τα καταφερα. Ζεσταθηκαν πιο γρηγορα απο οτι περιμενα και προσφερουν και πιο ομαλα περασματα απο λακουβες και σαμαρακια σε σχεση με τα F1. Κριμα να μην ειχα και λιγο βρεγμενο οδοστρωμα να δοκιμασω. Τωρα υπομονη 2-3 μερες να πατησουν σωστα τα λαστιχα και να αρχισουν να αποδιδουν τα μεγιστα των δυνατοτητων τους.

Τιμη......απο ¤280............¤235 :thumbsup: Mπραβο TOYO!!!!

Τι διαστασεις τα πηρες?

Ακομα και σε σχεση με τα F1 ειναι τοσο καλυτερα? και εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τα F1!!...

Bravo! περιμενουμε και αλλες πληροφοριες με το καιρο

:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

195/50/15 ειναι η διασταση, δεικτη δεν θυμαμαι τωρα να σου πω. Ειναι V και αυτα οπως τα F1 τα οποια τα λατρεψα. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Νικο καταλαβες ποιο σου ειπα για μενα...?

Toyo R888

τα parada τα φοράει o scorpio σε 18αρα..πολυ καλο λαστιχο ισως το κορυφαιο αλλα θελει πολυ προσοχη γιατι ειναι semislick..για μενα τα conti sc2 ειναι αυτη την στιγμη το κορυφαιο ελαστικο

Δεν ειναι ημισλικ. Πλησιαζει, αλλα δεν ειναι. Το Advan A048 ειναι :thumbsup: :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Νικο καταλαβες ποιο σου ειπα για μενα...?

Toyo R888

Σαν πολυ αγωνιστικο δεν ειναι Μιχαλη? Γιατι δεν κοιτας και το CT01 αν βγαινει βεβαια στις διαστασεις που θες.

Σας ευχαριστω ολους για τα καλα λογια. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Φαντάζομαι τα θέλει για πίστα καθώς θεωρώ κουτό αν μη τί άλλο να φοράς semislick για καθημερινή χρήση.

Νίκο με γειες αν και νομίζω πως στο δρόμο που πήγες για δοκιμές ακόμα και με λινά να πήγαινες θα είχες καλή πρόσφυση... :thumbsup:

Λίγο νωρίς δεν τα άλλαξες τα F1?

Link to comment
Share on other sites

Σαν πολυ αγωνιστικο δεν ειναι Μιχαλη? Γιατι δεν κοιτας και το CT01 αν βγαινει βεβαια στις διαστασεις που θες.

Εχω ριξει πολυ ψαξιμο, και πολυ διαβασμα. Θα τα πουμε απο κοντα τα γιατι και πως ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest BassakosVR6

με γειες Νικο! :D

εγω εβαλα τα AVON ZZ3 205/45/16

τα εχω 2 εβδομαδες

πολυ προοδευτικα! ! !

ανετα!

και με 0! θορυβο κυλισις! :D

ειχα F1 πριν και ειναι καλητερα σε ολους τους τομοις τα AVON :D

Link to comment
Share on other sites

Μια και αναφέρεται το topic στα λάστιχα θα ήθελα μία βοήθεια. Είμαι κάτοχος ενός polo 16v 6n με ανάρτηση bilstein sport χωρίς χαμήλωμα (μαμά ελατήρια). Ήρθε ο καιρός να αλλάξω λάστιχα και αποφάσισα από τα 195/45-15 Michelin exalto να πάω στην διάσταση 195/50-15.

Ο λόγος είναι ότι θέλω άνεση, λιγότερο σπινιάρισμα και πλέον να σταματήσω να οδηγώ σαν τσίρκο. Αφήστε ότι είναι και πολύ φθηνότερα (220-260 τα 50αρια ενώ τα 45αρια έχουν 390-430) Γνωρίζω επίσης ότι θα χάσω σε βήμα καθώς και

Specificat Sidewall Radius Diameter Circumfer Revs/Mile Difference

195/45-15 3.5in 11.0in 21.9in 68.8in 921 0.0%

195/50-15 3.8in 11.3in 22.7in 71.2in 889 3.5%

Το πρόβλημα μου είναι αν τα 50αρια θα βρίσκουν στους θόλους ή όχι. Αν ξέρει κανείς πολύ θα το εκτιμούσα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.