Jump to content
sot_ts

Passat B6 1.4 tsi 2008 - Κλώτσημα στην επιτάχυνση

Recommended Posts

Καλημέρα,

στο απότομο πάτημα του γκαζιού από χαμηλές στροφές για επιτάχυνση, υπάρχει ένα στιγμιαίο κλώτσημα του αυτοκινήτου σαν να σταματάει η τροφοδοσία για δέκατα του δευτερολέπτου. Ψάχνοντας σε διάφορα forum και στο δικό μας, προτείνουν την αλλαγή της Ν75 και Ν249. Από αυτά τα λίγα που ξέρω νομίζω ότι Ν249 δεν έχει το συγκεκριμένο μοντέλο. Ένδειξη βλάβης πάντως δεν έχω και το αυτοκίνητο αφού ανεβάσει στροφές πηγαίνει τρένο. Καταρχάς ποια η γνώμη σας για το συγκεκριμένο πρόβλημα; όντως δεν υπάρχει η Ν249 στο αυτοκίνητο μου; και τέλος αν όντως έτσι είναι, μπορώ να την αλλάξω μόνος μου την Ν75;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,

 

Ο κινητήρας σου ο 1.4 tsi 122 (βλέπω από google ότι είναι ο κωδικός κινητήρα Caxa). Αυτό σημαίνει ότι ο κινητήρας σου έχει μόνο τούρμπο. Η βαλβίδα Ν75 που έχεις διαβάσει είναι η βαλβίδα αποσύμπλεξης κομπρέσορα για να αναλάβει το τούρμπο και αυτό αφορά μόνο τους κινητήρες τουρμπο-κομπρέσσορα. Οπότε Ν75 δεν έχεις. Η Ν249 είναι η σκάστρα. Όλα τα τούρμπο έχουν σκάστρα.

 

Από εκεί και πέρα για το μάγκωμα καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος άλλος που έχει ή ξέρει τον κινητήρα, δε θα σου πώ κάτι για το οποίο δεν είμαι σίγουρος. 

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο και μπορεί ας βοηθήσει 

Link to comment
Share on other sites

On 13/6/2023 at 11:40 ΠΜ, Gmis said:

Η βαλβίδα Ν75 που έχεις διαβάσει είναι η βαλβίδα αποσύμπλεξης κομπρέσορα για να αναλάβει το τούρμπο και αυτό αφορά μόνο τους κινητήρες τουρμπο-κομπρέσσορα. Οπότε Ν75 δεν έχεις

 

Ο caxa εχει και Ν75 και Ν249 (χωρις Ν75 πως θα ελεγχει τη waste gate?)

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , fkd said:

 

Ο caxa εχει και Ν75 και Ν249 (χωρις Ν75 πως θα ελεγχει τη waste gate?)

Εγώ έχω τον cavd, στον συγκεκριμένο κινητήρα η Ν75 κάνει αυτή τη δουλειά που έγραψα παραπάνω. Και το μάγκωμα που λέει ο φίλος το έκανε σε μένα μετά τις 3k που έκλεινε ο κομπρέσσορας και αναλάμβανε σταδιακά το τούρμπο. Μήπως η Ν249 (σκάστρα) είναι η waste gate? Από wikipedia: "A wastegate is a valve that controls the flow of exhaust gases to the turbine wheel in a turbocharged engine system". Αυτή η βαλβίδα δεν είναι η σκάστρα;

 

Γνωρίζεις ή έχεις τον κινητήρα; Μπορείς να μας πεις περισσότερα γιατί είμαι άσχετος; 

 

Εφ'όσον γνωρίζεις, κάποια συμβουλή για το φίλο που ρωτάει για να μάθουμε και εμείς; 

Edited by Gmis
Link to comment
Share on other sites

Update: 

 

Μόλις διάβασα αυτά που μπορεί να βοηθήσουν το φίλο που ρωτάει:

 

https://www.golfmk6.com/forums/index.php?threads/1-4-tsi-caxa-122-hp-hesitating-on-acceleration.309022/

 

Δίκιο έχεις όπως το λέει για τη Ν75, αλλά κάνει άλλη δουλειά από ό,τι στον cavd. Λάθος το καταλαβαίνω;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.