Jump to content
VAG

VAG με προβλήμα στα ρεύματα/ εγκέφαλο / ac / ρελαντί/ αλλαγές ταχυτήτων

Recommended Posts

Έχω ένα vag 15 ετών το οποίο έχει το εξής πρόβλημα

Όταν βάζεις το air-condition ο εγκέφαλος δίνει εντολή να ανέβουν οι στροφές στο ρελαντί, αλλά δεν ανεβαίνουν καν. Έχω κάνει troubleshooting μέσω vcds αλλά δεν... Μου λένε να το ξυλωσουν όλο να δουν την καλωδίωση και πως μάλλον θέλει άλλο εγκέφαλο.

Όταν αλλάζεις ταχύτητα οι στροφές βουτάνε προς τα κάτω πολύ γρήγορα (όταν είναι ανοιχτό το ac). Αν δεν βάλεις ταχύτητα και αφήσεις να πέσουν, πάνε στις 500 και μετά επανέρχονται ~750 (αντί για 1000 που είναι το σωστό με ac). Μπορεί και να σβήσει τελείως.

Καμιά φορά, σπάνια, το ίδιο συμβαίνει όταν είναι κρύο το αμάξι ή το χειμώνα με το καλοριφέρ. Σπάνια! 1 φορά και μετά όλα οκ.

Με το ac πάντα!

 

Επιπλέον πρόβλημα που δεν ξέρω αν συνδέεται, αλλά το αναφέρω μήπως δώσω ιδέες: το καλοκαίρι αν το ταμπλό το χτυπάει ο ήλιος πολύ, δεν παίρνει μπρος από ιμομπιλάιζερ μάλλον. Θέλει 3-4 φορές. Αν έχει ηλιοπροστασία ή πετσέτα κτλ όλα καλά.

 

Δεν ξέρω αν φταίει κάτι με το δυναμό. Το βράδυ πχ σταματημένος όταν στρίβεις το τιμόνι ή παίζεις με τα παράθυρα, τα φώτα χάνουν λίγο λάμψη.  Δεν νομίζω ωστόσο να έκανα το δυναμό, γιατί τουλάχιστον θα έπρεπε να ανεβάζει στροφές στο ρελαντί με το ac

Έχει γίνει καθαρισμός πεταλούδας και προγραμματισμός πάλι μέσω απλού αυτόματου προγράμματος. Καμία διαφορά.

Βλάβες ecu δεν βγάζει

 

Κάποιος μου ανέφερε για χαμηλή συμπίεση. Να θυμίσω ότι οι στροφές δεν κουνιούνται στο ελάχιστο όταν βάζεις ac.

Αν πχ σταματημένος έχω σταθερά 2000 στροφές και βάλω ac τότε ανεβαίνει 2500, όταν ανάψει το βεντιλατέρ (συνεχίζω το γκάζι στο ίδιο σημείο) πέφτουν 2300 περίπου (για πχ) και όταν σβήσει το βεντ. ανεβαίνουν πάλι. Αν αυτά τα κάνω χωρίς γκάζι οι στροφές είναι καρφωμένες σταθερά στις ~800

 

BUD o κινητήρας

Αυτά!

Ευχαριστώ όλους 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.