Jump to content
Pacific

Τακάκια - Δισκόπλακες Golf IV

Recommended Posts

Παίδες παίζει χοντρό πρόβλημα. Μόλις κοίταξα τα φρένα μου και είναι και τα 4 ΣΤΟ ΜΕΤΑΛΟ !!!!

Είναι 2ή φορά που θα τα αλλάξω. Πρέπει να αλάξω και δίσκους ? Απ'ότι είδα έχουν ακόμα ...

Επίσης σκαίφτομαι να βάλω ds2005 της ferodo. Τιμή περίπου ? Και τίποτα τιμές για δίσκους ?

Please απαντήστε γιατι πρέπει να τα αλάξω το συντομότερο !

Edited by Pacific
Link to comment
Share on other sites

Ποσα χλμ εχεις? Οι μπροστινοι μπορει και να θελουν αλλαγη.

Για τα τακακια δεν εχω γνωμη γιατι δεν τα εχω δοκιμασει.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Τα φρένα του Golf IV είναι κορυφαία, γιατί να κάνεις πειράματα?

Όσο για τις πλάκες εκεί που θα αλλάξεις τακάκια κάνε μια ερώτηση αν και χλωμό το κόβω να θέλουν αλλαγή από τώρα.

Επιπλέον, παρακαλώ κάντε μια περιγραφή στο τίτλο του θέματος για να ξέρει ο άλλος τί πρόκειται να διαβάσει.

Link to comment
Share on other sites

Μίλησα και με brakeman και θα περάσω απο εκεί.

Τα τακάκια μπροστά και πίσω εχουν πιάσει ΜΕΤΑΛΟ ! δεν υπάρχουν πλέον ! Τα εχω ξεσκίσει. Τελευταία αλαγή ήταν με ferodo prenium πριν απο 10-11 χιλιάδες. Κράτησαν πολύ λιγότερο απο τα μαμίσια.

Και μάλλον ειδικά μπροστά θέλω και δίσκους.

Ο brakeman μου πρότεινε κιτ galfer με χαρακτούς δίσκους που θέλω και τακάκια γύρω στα 220 και 29 ευρώ για τα πίσω τακάκια της tarrox.

Εσείς τι προτείνετε ?

Πρέπει να τα αλάξω μπαμ μπαμ... Αχ ... Πάλι εντελώς ταπί μένω... ! ^_^

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα σήμερα στο brakeman. Τα παιδιά έκαναν πολύ καλή δουλειά και σε καλά χρήματα. Με εξυπηρέτησαν άμεσα και συνιστώ άφοβα να πάει όποιος θέλει. Εγώ πλέον όλα τα αμάξια στην οικογένεια εκεί θα τα πηγαίνω για φρένα.

Αλάξαμε υγρά που ήταν κάτω απο τα όρια. Τα είχα κάνει σούπα.

15¤ Για αλλαγή με γνήσιο υγρό ATE DOT4 και άριστη εξαέρωση !

Επίσης είδαμε τις πίσω μαμά δικόπλακες και μου είπαν οτι είναι σε άριστη κατάσταση (αυτό με παραξένεψε πολύ!) ομως αλλάξαμε τα πίσω τακάκια που ήταν στην κυριολεξία καρβουνιασμένα ! 29¤ για τα τακάκια + 15 εργασία αντικατάστασης. Πολύ προσεκτική δουλειά και ρεγουλάρισμα στις δαγκάνες... Ολα κομπλέ !

¶λαξε εντελώς το φρενάρισμα παρότι φρέσκα και απάτητα τα πίσω.

Τα μπροστά τακάκια και δίσκοι είναι για 5-6 χιλιάδες χιλιόμετρα που τα είδαμε ... Ειναι χάλια !

Ετοιμάζομαι για 300¤ για κιτ galfer tuning ! Τι λέτε ? Χαρακτοί είναι οι δίσκοι ...

Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω δοκιμάσει ποτέ να το κάνω μόνος μου. Ούτε και εχω τα εργαλεία για να το κάνω οπότε εν το δοκίμασα .....

Πάντως αν δεν πάς να σου εξαερώσουν το σύστημα δεν κάνεις δουλειά με τα υγρά ....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω πολυ συντομα παω για αλλαγη δισκων (μπροστα) και τακακια (μπρος-πισω).

Μαλλον θα βαλω δισκους ΑΤΕ και τακακια Textar. Πιστευω οτι καλυτερο για την κατηγορια μας..... Καπου στο 200αρι θα βγουν ολα.

Link to comment
Share on other sites

139 μπροστά και 80 πίσω χωρίς εργασία στο Γιώργο για τα μαμά.

Πάντως εγώ θα σου πρότεινα μπροστά να μην τα λυπηθείς και να βάλεις χαρακτούς δίσκους και αντίστοιχα ημιαγωνιστηκά τακάκια (galfer tuning). Θα νιώσεις άλλο φρένο !

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια...παίζουν τέτοιες τιμές??? ;)

Και εγώ γιατί έχω μείνει στα 1000-1200ευρω? :)

Αυτά τα καλά έχει το club........ ;) ........μαθαίνεις συνέχεια...και πράτεις αναλόγος

Οκ...........στα υπόψην λοιπόν και αυτά τα οποία διαβάζω εδώ

*Alex...θυμάσαι όμως τι έπαθε ο Lazaros με τα Galfer?

με λίγο ψάξιμο ακόμα...θα βγεί άκρη

Keep on Tuning ;)

Edited by MARINE
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΥΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΓΩ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΑΛΛΑΞΑ Κ ΔΙΣΚΟΥΣ - ΤΑΚΑΚΙΑ ΜΟΝΟ ΜΠΡΩΣΤΑ.ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΧΕ 79,000 ΧΛΜ.ΕΒΑΛΑ ΤΡΥΠΗΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ 256ΧΙΛΙΣΤΑ ZIMMERMAN ΜΕ ΤΑΚΑΚΙΑ FERRODO PREMIUM.ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΠΗΓΑΝ 250 ΕΥΡΩ.ΕΧΩ ΤΟ 1,6 8V

Link to comment
Share on other sites

Ρε παλικάρια...παίζουν τέτοιες τιμές??? :thumbsup:

Και εγώ γιατί έχω μείνει στα 1000-1200ευρω? :thumbsup:

Αυτά τα καλά έχει το club........ :thumbsup: ........μαθαίνεις συνέχεια...και πράτεις αναλόγος

Οκ...........στα υπόψην λοιπόν και αυτά τα οποία διαβάζω εδώ

*Alex...θυμάσαι όμως τι έπαθε ο Lazaros με τα Galfer?

με λίγο ψάξιμο ακόμα...θα βγεί άκρη

Keep on Tuning :thumbsup:

Το τηλεφωνό τους θα το βρείς στην κατηγορία προσφορές προς το club. Εμεινα γεμάτος θετικες εντυπώσεις απο τα παιδιά. Στυος προτείνο. Εχουν φοβερές τιμές που συγκρινα με έξω στην αγορά και κάνουν τέλεια δουλειά απ'όσο είδα. Το golf το παιδιού είχε κάτι galfer 4 πίστωνα που είχα σβήσει απο το "χάρτη" της ζάντας το μισό δισκο ... Ωχ ... Το δα και με έπιασε κάτι ... !

Τι έπαθε με τα galfer ? Πες και μην με σκάς ! χεχεχε.

brika diskous gia mprosta diametro 280mm brembo sta 100euro

takakia sta 45euro

gia ta brembo diskous ti lete?

times an xeris vriskis pistevo

Σήμερα που τα λέγαμε στο καφέ μου το είπες ... Πολύ καλή τιμή ..! Να μου στείλεις σε pm το τηλ τους να τους ρωτήσω πόσα για brembo στο μέγεθος της δικιάς μου πλάκας.

ΚΑΛΥΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΕΓΩ ΠΡΙΝ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΑΛΛΑΞΑ Κ ΔΙΣΚΟΥΣ - ΤΑΚΑΚΙΑ ΜΟΝΟ ΜΠΡΩΣΤΑ.ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΕΙΧΕ 79,000 ΧΛΜ.ΕΒΑΛΑ ΤΡΥΠΗΤΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ 256ΧΙΛΙΣΤΑ ZIMMERMAN ΜΕ ΤΑΚΑΚΙΑ FERRODO PREMIUM.ΟΛΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΡΓΑΤΙΚΑ ΠΗΓΑΝ 250 ΕΥΡΩ.ΕΧΩ ΤΟ 1,6 8V

Αντεξαν 79.000 τα φρένα σου ? Με πρώτη σταματούσες ?! χεχε !?? Πρέπει πραγματικά να είσαι πολύυυυ ηρεμος γι να αντέξουν τόσο πολύ!256 δεν είναι η μαμά πλάκα ? Σε ψιλο έχοσαν μου φαίνετε στην τιμή ... 50 έχουν τα τακάκια τα μαμά για μπροστά σε ferodo prenium δεν ξέρω πόσα έχει ο δίσκος αλλά οι πίσω έχουν 50 και οι δύο οπότε πάνω απο 120-130 αυτοί που έβαλες αν είναι η μαμά διάσταση δεν πρέπει να έχουν ...

Θα ρωτήσω απο περιέργεια το φρενά πόσα παίρνει για τους δίσκους που έβαλες !

Τελικά σκαίφτομαι να βάλω απλούς δίσκους και απλώς μαλακό τακάκι και τα περίπου 200 ευρώ να μπούν και αυτά στο account που πάει για το τροπέτο ! Εχω αρχίσει και γίνομαι σφιχτός με το αμάξι αλλα αμα αλάξω τροπέτο θα έχω φρένα απο gti και τα μπροστά που έχω τώρα θα τα βάλω πίσω !!! Και έτσι θα έχω 2πλάσια απο τα μαμά που έχει πίσω το gti !

Τι λέτε καλή δεν είναι η ιδέα ?

Link to comment
Share on other sites

brika diskous gia mprosta diametro 280mm brembo sta 100euro

takakia sta 45euro

gia ta brembo diskous ti lete?

times an xeris vriskis pistevo

Για δώσε στοιχεία... :baby:

Thanks... ^_^

Link to comment
Share on other sites

Αντεξαν 79.000 τα φρένα σου ? Με πρώτη σταματούσες ?! χεχε !?? Πρέπει πραγματικά να είσαι πολύυυυ ηρεμος γι να αντέξουν τόσο πολύ!256 δεν είναι η μαμά πλάκα ? Σε ψιλο έχοσαν μου φαίνετε στην τιμή ... 50 έχουν τα τακάκια τα μαμά για μπροστά σε ferodo prenium δεν ξέρω πόσα έχει ο δίσκος αλλά οι πίσω έχουν 50 και οι δύο οπότε πάνω απο 120-130 αυτοί που έβαλες αν είναι η μαμά διάσταση δεν πρέπει να έχουν ...

Θα ρωτήσω απο περιέργεια το φρενά πόσα παίρνει για τους δίσκους που έβαλες !

ΣΟΡΥ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΘΑΛΑΣΣΑ.ΠΑΤΗΣΑ ΛΑΘΟΣ ΚΟΥΜΠΙ.ΟΙ ΔΙΣΚΟΙ ΕΙΧΑΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ 200 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΤΑ ΤΑΚΑΚΙΑ 50 ΕΥΡΩ.ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΟ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ ΜΕ 72000 ΧΛΜ ΑΠΟ ΣΥΝΤΑΞΙΟΥΧΟ.ΜΟΛΙΣ ΤΟ ΕΠΙΑΣΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΤΟΥ GOLF ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΠΑΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΠΟΥ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΞΕΧΑΣΕΙ

Link to comment
Share on other sites

μπιτ γινετε.εχω δει 4αρι gti με 312 μπρος πισω :)

Γινεται αλλα πρεπει να τα βαλεις σε τορνο να τα μικρυνεις στο πλατος καθως επισης και να φτιαξεις βασεις.

Link to comment
Share on other sites

Εγω που θελω να βαλω λιγο καλυτερα φρενα (δισκους-τακακια) και λιγο μεγαλυτερα σε διασταση πρεπει να αλλαξω και ακρα. Οποτε οι τιμες που διαβαζω πανε x2 (για μπροστα μονο)

Link to comment
Share on other sites

θα μαθω λεπτομεριες και θα ενημερωσω

απιστοι θωμαδες! tongue.giftongue.gif

οντως μπαινουν..εχει δικιο ο Χρονακος...βεβαια θελει πατεντα...και δεν εχουν προστατευτικο απο πισω για τα νερα,το παλιο φευγει,αλλαζεις δαγκανες,βαζεις ανταπτορες κλπ κλπ

πολυ ταλαιπωρια.καλυτερη φαση ειναι να βαλεις τρυπητο δισκο 308mm μονό με τη δικη σου δαγκανα και ανταπτορα

υπαρχει το project στο site της smbros αναλυτικα με ολα τα σταδια τοποθετησης!!!

οσο για τακακια,εγω ειμαι ευχαριστημενος απο τα ferodo,αν και μαυριζει η ζαντα...ειναι μαλακο τακακι,εχει δικιο ο φιλος ,αλλα εγω το βρηκα αποδοτικοτερο!!!

Edited by golfakias1983
Link to comment
Share on other sites

ΚΑΙ ΓΩ ΘΑ ΧΡΕΙΑΣΤΩ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΤΑΚΑΚΙΑ, ΚΑΙ ΕΜΠΡΟΣΘΙΟΥΣ ΔΙΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΛΙΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΑ ΜΑΝΙΣΙΑ?? ΟΧΙ ΑΚΡΑΙΑ ΛΥΣΗ ΑΛΛΑ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ, ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΔΟΚΙΜΑΣΜΕΝΗ?

TA ΜΑΝΙΣΙΑ ΤΑΚΑΚΙΑ ΚΑΙ ΔΙΣΚΟΙ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΜΑΛΑΚΑ, ΜΕΤΡΙΑ? ΤΙ ΠΑΙΖΕΙ?

Edited by moytro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.