Jump to content
Mike

Autosock - Η νέα λύση για τα χιόνια

Recommended Posts

Ας ανοιξω αλλο ενα θεμα, αυτη τη φορα για την αντιμετωπιση του παγου και του χιονου, που εδω στη Θεσσαλονικη που σπουδαζω εκανε δυναμικα την εμφανιση του τις τελευταιες μερες,επειδη ειμαι και πανω στο βουνο....

Αναγκαστηκα λοιπον να δω τι θα κανω για να μην κολλαω, κατι που γινοταν πολυ ευκολα ειδικα με το μεγαλο λαστιχο...

Κατεληξα λοιπον μετα απο αρκετο ψαξιμο δυο ημερων, στις Autosock, οι οποιες ειναι κουβερτες και αγκαλιαζουν πανευκολα το λαστιχο...

Μπορειτε να τις δειτε αναλυτικα στο site www.autosock.com που εχει και videaki με οδηγιες για την τοποθετηση τους, κατι που οπως θα δειτε ειναι γελιο ;)

Καποιες παρατησεις : Μπαινουν πανευκολα, δεν κανουν ασχημο ενοχλητικο ηχο κατα την κυλιση, δεν καταπονουν την αναρτηση, ειναι εντυπωσιακες σε εμφανιση, και δεν καταλαβαινουν τιποτα

Θα πρεπει επισης να πω, πως πρεπει να βγαινουν αμεσως μολις πατησουμε στεγνο οδοστρωμα, για να μην σκιστουν, επισης πρεπει να πλενονται μετα τη χρηση τους, και να μην υπερβαινουμε τα 50 χλμ/ωρα οταν τις φοραμε...Βεβαια ποιος τρεχει πιο πολυ...?

Τιμη : 110 τις πηρα εγω, τις εχει και το Praktiker μου ειπαν με 109 ευρω :)

Και παραθετω και μερικες φωτο απο προχτες :)

post-78-1107724964_thumb.jpg

post-78-1107724867_thumb.jpg

post-78-1107725029_thumb.jpg

:)

Link to comment
Share on other sites

Όντως καμία σχέση με τις "συμβατικές" αλυσίδες. Θα πάω και εγω αύριο μεθαύριο να τις αγοράσω. Έτσι για να υπάρχουνε. Ποτε δεν ξέρεις.

Edited by Drago
Link to comment
Share on other sites

Ωραία όλα αυτά.....

Θέλω να δώ που θα πάνε τα 110 Ευρώ σας άν "τύχει" κάτω απο το χιόνι (που δέν είναι πάντα τελείως στρωμένο) υπάρχει καμιά κοτρώνα.....

Just a thought....

Link to comment
Share on other sites

Σε περίπτωση που κάποιος δεν είναι γνώστης αναφέρω οτι μόλις βγάλεις τις αλυσίδες από το αυτοκίνητο πρέπει να τις πλύνεις για να μην χαλάσουν από το αλάτι. Φαντάζομαι οτι οι περισσότεροι το ξέρετε αλλά το γράφω για αυτούς που δεν το ξέρουν.

Link to comment
Share on other sites

Καλο αλλα η σχεση αποδοσης/τιμης ειναι ακομα υψηλη. Τα 110-120 ευρω ειναι αρκετα και ο χρονος ζωης τους περιορισμενος.

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Εμένα πάντως με ψήνει σαν λύση για να μην έχω και ντάπα ντούπα με τις αλυσίδες. Εντάξει θέλουν λίγη προσοχή. Όσο για το κοτρώνι, αν δεν το φοράς το συστηματάκι θα είναι καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Καλο αλλα η σχεση αποδοσης/τιμης ειναι ακομα υψηλη. Τα 110-120 ευρω ειναι αρκετα και ο χρονος ζωης τους περιορισμενος.

Εσυ δηλαδη σε ποσα δικα σου αυτοκινητα τα δοκιμασες και ειδες οτι ο χρονος ζωης τους ειναι περιορισμενος...? :)

Εμένα πάντως με ψήνει σαν λύση για να μην έχω και ντάπα ντούπα με τις αλυσίδες. Εντάξει θέλουν λίγη προσοχή. Όσο για το κοτρώνι, αν δεν το φοράς το συστηματάκι θα είναι καλύτερα?

Εννοειται πως οχι....

αρκετα καλη η πατεντουλα αλλα λεω να περιμενω να πεσουν κ αλλο οι τιμουλες

Καλη λυση, απλα εγω δεν ειχα αλλο χρονικο περιθωριο tongue.giftongue.gif

Ωραία όλα αυτά.....

Θέλω να δώ που θα πάνε τα 110 Ευρώ σας άν "τύχει" κάτω απο το χιόνι (που δέν είναι πάντα τελείως στρωμένο) υπάρχει καμιά κοτρώνα.....

Just a thought....

Δεν θελεις να δεις ποσο στρωμενο ειναι εδω που ειμαι tongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

Πολύ καλή φάση!όντως είναι ακριβό αλλά έτσι είναι τις πατέντες τις πληρώνουμε. θυμάστε πόσο έκαναν οι αλυσίδες με το σταφάνι όταν βγήκαν αφού οι προηγούμενες ήθελαν να τις στρώσεις και μετά να κινείς το αυτοκίνητο κλπ. εώ πα΄ντως αγόρασα 4 απο το alex pack με 10,9e το ζευγάρι... οι κουβέρτες αυτές είναι καλές αλλά για τα χιόνια φαντάζομαι πως στον πάγο που είναι το ουσιαστικό πρόβλημα δεν κάνουν δουλειά αφού δεν τον σπάνε για να αποκτηθεί πρόσφυση.

Link to comment
Share on other sites

αρκετα καλη η πατεντουλα αλλα λεω να περιμενω να πεσουν κ αλλο οι τιμουλες

ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΠΕΣΟΥΝ ΘΑ ΒΓΕΙΚΑΙ Ο ΧΕΙΜΩΝΑΣ..

ΕΓΩ ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΧΙΟΝΟΛΑΣΤΙΧΟΥ

Edited by NforN
Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

τα χιονολάστιχα προσφέρουνκαλύτερη πρόσφυση στο φρέσκο χιόνι. το πρόβλημα όμως δεν είναι το χιόνι. στο μαλακό χιόνι και με συμβατικά λάστιχα πας απλά πι αργά και με πιο προσοχή. στον πάγο ομως δεν κάνουν ούτε τα χιονολάστιχα.άλλωστε στην ελλάδα ζούμε τι να τα κάνεις για 10 μέρες το χρόνο το πολύ...άσε που χάνεις πολύ σε ποιότητα κύλισης και σε άνεση και σε κράτημα.

Link to comment
Share on other sites

χιονολάστιχα με καρφιά τότε

Απαγορεύονται στην Ελλάδα. Αυτα τα λάστιχα επιτρέπονται μόνο στις σκανδιναβικές χώρες από οτι ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

έμαθα και κάτι σήμερα  :)

Ναι ρε και καλά επειδή χαλάνε την άσφαλτο η οποία στους ελληνικούς δρόμους είναι σαν τσιγαρόχαρτο. tongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Εσυ δηλαδη σε ποσα δικα σου αυτοκινητα τα δοκιμασες και ειδες οτι ο χρονος ζωης τους ειναι περιορισμενος...?  :thumbsup:

Eγω σε κανενα! Οι πελατες ομως που τις αγορασαν απο την ΕΚΟ που εχεις δει εδω απεναντι απο την δουλεια, ειπαν οτι σε αλλους καταστραφηκαν και σε αλλους ειχαν σοβαρες φθορες! Οποτε απο μενα προς το παρων thumbsdown.gif

.......Και θα σε καμπανιασω με warn επειδη μου την ειπες....... tongue.gif:thumbsup:tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΠΑΓΟ δεν κανει ΤΙΠΟΤΑ !! τελεια και παυλα

Τωρα ενα σετ 15 ρες σιδερενιες με κουτσουρεμενα χιονολαστιχα με κομενα καρφακια ειναι οτι καλυτερο και για τον δρομο και για ολα...

ΕΞΑΛΛΟΥ εσεις που ειπατε ΑΠΑΓΟΤΡΕΥΕΤΑΙ πιστευω κανετε πλακα ε>>>

δηλαδη οι γυφτοι με τις 10000 καρεκλες στην καροτσσα ειναι νομιμοι τα γιουγκο που τα μισα σερνονται ειναι καλυτερα ε? λολ ρε παιδια ελεος σε τετοια κακοκαιρια ποιος θα σου κοψει κληση ... μα και αν με σταματουσανε .... με τετοια λαστιχα θα τους εκανα ενα νοημα ελατε πιαστε μεεεεεεε

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

ρε παιδιά τι βλακείες λέτε??? δε γνωρίζω αν υπάρχει στον κώδικα σημείο για τα καρφιά αλλά στην Ελλάδα που ζούμε τι να τα κάνεις? κ οι αλυσίδες χάλάνε το δρόμο αν περπατάς στο στεγνό στο πολύ θεωρητικό αλλά πιο πολύ χαλάνε το αμάξι κ γι αυτό απαγορεύεται για το αμάξι μας και τα λάστιχά μας να περπατάμε με αλυσίδες. γι αυτό και βγαίνουν. τα καρφιά όμως...?μη μου πεις οτι θα κάνεις 2 χμ στον πάγο κ μετά θα ξεζαντάρεις λάστιχα...τα λάστιχα με καρφιά χρησιμοποιούνται σε Σκανδιναυικές χώρες με πάγο στους δρόμους για κάμποσους μήνες. Στο στεγνό με καρφιά θα σκοτωθείς....άσε που τα καρφιά θα γίνουν μετά απο ίγα χμ πινέζες...

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
ΣΕ ΠΑΓΟ δεν κανει ΤΙΠΟΤΑ !! τελεια και παυλα

Τωρα ενα σετ 15 ρες σιδερενιες με κουτσουρεμενα χιονολαστιχα με κομενα καρφακια ειναι οτι καλυτερο και για τον δρομο και για ολα...

ΕΞΑΛΛΟΥ εσεις που ειπατε ΑΠΑΓΟΤΡΕΥΕΤΑΙ πιστευω κανετε πλακα ε>>>

δηλαδη οι γυφτοι με τις 10000 καρεκλες στην καροτσσα ειναι νομιμοι τα γιουγκο που τα μισα σερνονται ειναι καλυτερα ε? λολ ρε παιδια ελεος σε τετοια κακοκαιρια ποιος θα σου κοψει κληση ... μα και αν με σταματουσανε .... με τετοια λαστιχα θα τους εκανα ενα νοημα ελατε πιαστε μεεεεεεε

Κωστόπουλε είσαι μεγάλο άτομο!!!

ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΠΑΓΟ ΕΧΟΥΜΕ 2 ΛΥΣΕΙΣ...

Η ΒΑΖΟΥΜΕ ΠΑΤΙΝΙΑ

Η ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΠΑΡΝΕΙΣ ΤΟ ΑΜΑΞΙ....

ΓΙΑΤΙ ΠΟΙΟΣ Μ@ΛΛΛ@Κ@Σ ΘΑ ΒΓΕΙ ΕΞΩ ΡΕ ΜΕ ΜΕΙΟΝ 5-6-10?

ΑΣΕ ΠΟΥ ΑΝ ΠΕΣΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΠΑΝΩ ΣΟΥ .....

Edited by NforN
Link to comment
Share on other sites

Κωστόπουλε είσαι μεγάλο άτομο!!!

ΜΑΖΙ ΣΟΥ!!!

Πουλάει κανένας στην Ελλάδα λάστιχα με καρφιά? Από που θα τα προμηθευτείς?

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως παιδια στον παγο,κι ας γλυστραγε ελαχιστα, πηγαινε...Και μαλιστα σε ανηφορα με 2α μεσα...Τι να πω, ειμαι ευχαριστημενος παντως :cry:

Το κυριοτερο, ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΜΙΑ ΦΘΟΡΑ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ :thumbs up:

Link to comment
Share on other sites

Stoila you are so BIg sooo BIG

χε υπαρχουν αν πας σε ενα ζαντολαστιχα της προκοπης και κανεις μια παραγγελια ..... με 40 ευρω βρισκεις και ζαντες σιδερενιες κα ιεισαι αρχοντας

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.