Jump to content
Guest ZAXOPOLO

Στραβοί δίσκοι ή κατι άλλο

Recommended Posts

Guest ZAXOPOLO

εχω ενα πολο 6Ν στο οποιο κάθε 5 με 10 χιλλιαδες χλμ. παρατηρω οτι στραβωνουν οι δίσκοι. εχω αλλαξει τρισ φορες δισκους στην αρχη ειχα zemmerman(καπως ετσι), μετά έβαλα πάλι ιδιους αλλα τους τρυπησα και τους χαραξα και τέλος εβαλα κατι brembo, και απο τακακια ate, texter, texter αντιστοιχα (υποτηθετε οτι ειναι μαλακα). Ολοι οι δίσκοι σραβωσαν. τελος επειδη ολο αυτο δεν το βρησκω λογικο ρωτησα αποδω και απο εκεί και μου λένε οτι υπαρχει περιπτωση να είνα στραβα τα μουαγιε και οτι αν βγουν ειναι δεν ειναι στραβα (για να γινει έλεγχος) θα πρεπει να αλλαχτουν και τα ρουλεμαν.

οι ερωτήσεις τωρα.

ποιο το κοστος αλλαγης του μουαγιε (ανταλλακτικο + εργασια)?

αυτο που μου είπαν για τα ρουλεμαν ισχυει?

υπαρχει καποιος που να γνωρίζει τι συμβαινει?

Edited by ZaxosPolo
Link to comment
Share on other sites

Ειναι το μεταλλικο κομματι που στηριζεται ο τροχος και μεσα στο οποιο υπαρχει και το ρουλεμαν του εκαστοτε τροχου.

Αν εχεις αλλαξει τοσες φορες δισκους το θεωρω και εγω πιθανο να εχει στραβωσει καποιο ή και τα δυο μουαγιε.

Τιμες δεν γνωριζω να σου δυστηχως

Link to comment
Share on other sites

Το μουαγιε είναι κατα πάσα πιθανότητα ή ακομά και τα ρουλεμαν.Μάλλον οι δίσκοι γυρίζουν παράκεντρα πάνω τους και όταν φρενάρεις δέχονται τέτοιες δυνάμεις που στραβώνουν...

Link to comment
Share on other sites

Guest ZAXOPOLO
κ εχεις δωσει τοσα λεφτα σε δισκους ε?ναι κατι αλλο ειναι σιγουρα

αστα να πανε μιλαμε για αρκετα λεφτα.

η πλακα ειναι οτι μετα απο τοσες αλλαγες παλι στραβους δισκους εχω και ψαχνω να βρω τι μπορει να φταιει πριν τους ξαναλλαξω.

γνωριζει να μου κάποιοσ αν βγει το μουαγιέ ειναι απαραιτητη και η αλλαγη του ρουλεμάν?

ευχαριστώ για τις απαντησείς σας, θα σας ενημερωσω για το αποτελεσμα και το κόστος.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ειχα το ιδιο προβλημα τις τελευταιες μερες και με προσφατα αλλαγμενους δισκους!

Λεω μουαγιε θα ειναι....... τελικα ειναι στραβα τα λαστιχα μου (ο σκελετος τους δηλαδη). Εβαλα τα εμπρος, πισω και λυθηκε προσωρινα μεχρι να παω να αλλαξω λαστιχα.

Link to comment
Share on other sites

Guest ZAXOPOLO

τελικα τα αλλαξα μουαγιε, ρουλεμαν, δισκοι και εργασία 260€ απο οτι φαινετε μεχρι στιγμης

στα πρωτα 1500χλμ φαινετε να διορθοθηκε το προβλημα. κατεβηκα (ξερετε πωσ) και απο τον χορτιατη-αγιο βασιλειο στο φαναρι οι δισκοι αχνίζαν και μοιριζαν αλλα δεν βλεπω να στραβωσαν

Link to comment
Share on other sites

Guest ZAXOPOLO
Αντε μακαρι να εισαι οκ απο εδω και περα.

Ποσο κοστισαν τα μουαγιε ετσι απο περιεργεια?

απο οτι μου ειπαν ειναι 50€ το ενα (ειναι σαν του γκολφ και εχουν και καποια υπδοχη για το ΑΒS, εγω δεν εχω ABS αλλα δεν υπαρχουν χωρις υποδοχη, τουλαχιστον ετσι μου είπαν)

Link to comment
Share on other sites

Guest ZaxosPolo

τι να σου πω αν κρίνω απο το δικό μου πρέπει να στρβωσε απο χτυπημα σε λακόυβα αλλα δυνατό είχε στραβώσει και η ζάντα.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.