Jump to content
Σπύρος

Αφαίρεση κουτσουλιάς & ρετσινιάς

Recommended Posts

Εδω θα μπορούμε πλέον να γράφουμε συμβουλές για την ανώδυνη αφαίρεση κοτσιλιών και ρετσινιών και άλλων τέτοιων που κατά καιρούς πέφτουν πάνω στα αυτοκινητά μας και μας χαλάνε το χρώμα των αυτοκινήτων μας.

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Λαδακι μαγειρεματος βαμβακακι και εισαι αρχοντας φιλε μου ολα τα αλλα υπολειπονται!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian
Λαδακι μαγειρεματος βαμβακακι και εισαι αρχοντας φιλε μου ολα τα αλλα υπολειπονται!!!

θα συμφωνησω παραυτα τιποτα καλυτερο απο λαδακι

Link to comment
Share on other sites

BAΛΕ ΛΑΔΙ ΚΙ΄ΕΛΑ ΒΡΑΔΥ...

Απο λάδι και τίποτα άλλο. Δεν το ήξερα για το λάδι νόμιζα οτι έφευγε με οινόπνευμα. Η κουτσουλιά με καυτό νερό?

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Λαδι ε? Για οινοπνευμα ηξερα, οπως και για coca cola........

Coca για σκουριές!!! Δεν υπάρχει καλύτερο!!!

Απο λάδι και τίποτα άλλο. Δεν το ήξερα για το λάδι νόμιζα οτι έφευγε με οινόπνευμα. Η κουτσουλιά με καυτό νερό?

Την κουτσουλιά εγώ τη βρέχω πρώτα, μαλακώνει το σκατό και μετά την καθαρίζω με σφουγγάρι και σαπούνι.

Και ένα ακόμα μυστικό, μετά από ταξίδι, που το μπροστά μέρος είναι γεμάτο έντομα εντοιχισμένα στο αμάξι μας που δεν φεύγουν με τίποτα, βάλτε σε ένα πανάκι υγρό τζαμιών (αυτό που βάζουμε για τους υαλοκαθαριστήρες) και θα φύγουν πανεύκολα!!!

Link to comment
Share on other sites

Coca για σκουριές!!! Δεν υπάρχει καλύτερο!!!

Όταν λες Coca για σκουριές εννοείς οτι βοηθάει για να μην σκουριάσει η λαμαρίνα? Πολύ χρήσιμο tip αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Coca για σκουριές!!! Δεν υπάρχει καλύτερο!!!

φαντάσου τι πίνουμε... :wub::wub:

στο θέμα μας τώρα, για ρετσίνια (όταν ακόμη είναι φρέσκο), μόνο ελαιόλαδο και βαμβακάκι, όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω. αν όμως έχει μείνει καιρό κι έχει ξεραθεί τελείως, τότε δύσκολα θα βγει με λαδάκι. προσωπικά έχω μία αλοιφή τής sonax για τέτοιες βαριές δουλειές και ομολογώ ότι το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό.

οι κοτσιλιές δεν πρέπει να μένουν πάνω στο χρώμα πολύ, διότι έχουν διάφορα οξέα και (υπό προϋποθέσεις) μπορούν να δημιουργήσουν ζημιά στο χρώμα. ποτέ δεν βγάζουμε την κοτσιλιά αν δεν τη μουσκέψουμε πρώτα!

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Όταν λες Coca για σκουριές εννοείς οτι βοηθάει για να μην σκουριάσει η λαμαρίνα? Πολύ χρήσιμο tip αυτό.

Σε σκουριασμένο μέταλλο, αν ρίξεις Κόκα κόλα, τότε καθαρίζει αμέσως!

Link to comment
Share on other sites

Guest white-LSD-golf

Ελα ρε συ υπάρχουν και ιδικά καθαριστικά αλλα η κουτσουλιά φέυγει και με το πλήσιμο πανέυκολα

Link to comment
Share on other sites

Bασικα ολα θελουν τροπο και οχι βιαστικες κινησεις πχ το οινοπνευμα μπορει να κανει και ενα ελαφρο θολωμα στο χρωμα αν τριφτει επιμονα....οπως και πολλα αλλα.. ενα ακομα τιπ !!

οταν δεν βγαινει με κατι δεν παμε να ριξουμε το αλλα να δουμε ποιο θα την αφαιρεσει πρωτα! αφαιρουμε με νερακι το προηγουμενο καθαριστικο....εστω και λαδι ακομα και μετα δοκιμαζουμε το αλλο

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε συ υπάρχουν και ιδικά καθαριστικά αλλα η κουτσουλιά φέυγει και με το πλήσιμο πανέυκολα

Για να μην σου κάνει ζημιά η κοτσιλιά στο χρώμα του αυτοκινήτου σου μέσα σε πόση ώρα πρέπει να την βγάλεις περίπου? Ξέρει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

To συντομοτερο δυνατο Σπυρο. Μην την αφησεις 2-3 μερες ας πουμε. Την βλεπεις, την βρεχεις να μουλιασει και την καθαριζεις με ενα πανακι.....

Link to comment
Share on other sites

To συντομοτερο δυνατο Σπυρο. Μην την αφησεις 2-3 μερες ας πουμε. Την βλεπεις, την βρεχεις να μουλιασει και την καθαριζεις με ενα πανακι.....

Λίγο χαζή η ερωτησή μου αλλά μια φορά είχα αφήσει μια κουτσουλιά για 2 ώρες και ήταν 2 ώρες με το ρολόϊ και αυτό επειδή είχα γυρίσει από ταξίδι και ημουνα πρώμα. Έπεσα να κοιμηθώ λίγο και μετά που πήγαν να την βγάλω έιχε αφήσει μια μουντάδα στο χρώμα.

Link to comment
Share on other sites

E ειναι και μαυρο εσενα και φαινεται και το παραμικρο γμτ :D

Αυτό είναι το κακό με τα μαύρο χρώμα. Τώρα μόλις την βλέπω την βγάζω δεν πάει να είμαι ξενυχτισμένος. Το καλοκαίρι είναι πολύ πακέτο. Ξερένονται και δεν βγαίνουν με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Eμ αν συνεχιζες περιστερωνα θα χες οχι αμαξι!!

Ευτυχως δεν προλαβαν :D .Σπυρο εμενα ο αδερφος μου ειχε αφισει μια για περιπου 2-3 ωρες στο δικο του και οταν την εβγαλε το χρωμα ειχε σκασει

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

εγω τις αφηνω κ μερες

βαριεμαι να τις καθαρισω

κανω τα χοντρα αλλα μετα βαριεμαι!δε παει στα κομματια σιγα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.