Jump to content
GEOfast

Navigator Mfd2 και άλλα θέματα πλοήγησης

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους.

Δεν ξέρω αν κάνω λάθος και φαντάζομαι ότι αν κάνω θα με διορθώσετε αλλά δεν υπάρχει ενα θέμα για ανταλλαγή γνώσης σχετικά με πλοήγηση και πιο συγκεκριμένα με το navigator MFD2 τις VW / Blaupunkt.

Οσοι πιστοί λοιπόν, "ΡΙΧΤΕ ΤΑ".

και για να ανοιξω και κανα δυο θεματακια, εχω τις εξείς ερωτήσεις.

1. Πως γίνετε να δόσεις ονόματα στους σταθμούς που αποθηκεύεις και να μην πέρνουν αυτόματα τα ηλίθια ονόματα από το RDS.

2. Γίνεται στο χάρτη να βλέπεις τα ονόματα των δρόμων (πάνω στο χάρτη)?

3. Έχει κανείς άκρη για αγορά του επίσημου manual (υπάρχει στα Ελληνικά)?

Αυτά προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν κάνω λάθος και φαντάζομαι ότι αν κάνω θα με διορθώσετε αλλά δεν υπάρχει ενα θέμα για ανταλλαγή γνώσης σχετικά με πλοήγηση και πιο συγκεκριμένα με το navigator MFD2 τις VW / Blaupunkt.

Λάθος κάνεις. Υπάρχει αντίστοιχο thread... αλλά ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ!

Οσοι πιστοί λοιπόν, "ΡΙΧΤΕ ΤΑ".

Τα ρίχνω!

1. Πως γίνετε να δόσεις ονόματα στους σταθμούς που αποθηκεύεις και να μην πέρνουν αυτόματα τα ηλίθια ονόματα από το RDS.

Δεν γίνεται. Αυτό που έκαν είναι απλό. Σε όλους (σχεδόν) τους σταθμούς, κάποια στιγμή στο RDS αναφέρει και το όνομά τους. Όταν λοιπόν αποθήκευα τους σταθμούς, φρόντιζα τη στιγμή εκείνη στην οθόνη να φαίνεται το όνομα του σταθμού. Θα σου πάρει λίγα λεπτά παραπάνω αλλά αξίζει τον κόπο!

2. Γίνεται στο χάρτη να βλέπεις τα ονόματα των δρόμων (πάνω στο χάρτη)?

ΟΧΙ. Αυτό που γίνεται είναι να σου λέει το όνομα του δρόμου στον οποίο βρίσκεσαι αλλά δεν θα σου δείχνει τον χάρτη. Είναι το mode με το βελάκι... Ξέρεις... Ελπίζω σε έπόμενη έκδοση του software να διορθώσει τη μλκ αυτή η Blaupunkt...

3. Έχει κανείς άκρη για αγορά του επίσημου manual (υπάρχει στα Ελληνικά)?

Ούτε άκρη έχω, ούτε πιστεύω να υπάρχει τέτοιο πράγμα στα ελληνικά...

Αυτά προς το παρόν.

Καλά είναι για τώρα! new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά χαρά...

Δεν κανω quote sta quote γιατί χανετε η μπάλα.

Λόγω τις καθυστέρησης τις απάντησης είχα χρόνο να βρώ τις απαντήσεις στις ερωτήσεις μου πριν μου τις δώσεις εσυ.

Έστω και έτσι όμως χαίρομαι που υπήρξε κάποιος να απαντήσει και να "επιβεβαιώσει" και τα δικά μου συμπεράσματα. Ευχαρηστώ!!! worthy.gif

Τώρα έχω μείνει με δυο καινουργια ερωτήματα ερωτήματα/projects.

1. (ευκολο???)

Tι γινετε με το TMC tuner??? Όταν μπαίνει σε navigation mode υποτίθετε οτι το ένα fm tuner (από τα δύο) κανει λήψη TMC info (δηλαδή τίποτα στην Ελληνική περίπτωση μας). Έχω παρατηρήσει μια μείωση τις ποιότητας λήψης των FM όταν συμβαίνει αυτό. Όσο καλύτερη είναι βέβαια η λήψη τόσο δυσκολότερο να καταλάβεις την διαφορά αλλά όταν η λήψη δεν είναι τέλεια τότε το καταλαβαίνεις ασθητά. Το ίδιο θέμα υπάρχει και στο αυτοκίνητο φίλου μου με πανομοιότυπη εγκατάσταση.

Υπάρχει λυση?

Δοκίμασα στις ρυθμίσεις κάπου που μπορείς να επιλέξεις σαν 2nd FM tuner -->TMC η Sound, αλλα τίποτα δεν βελτιώθηκε!!!

Μίπως είναι θέμα σύνδεσης (hardware)

2. (δύσκολο!!!)

Υπάρχει καμια πληροφορια για το πως μπορουμε να κανουμε manualy upgrade το DVD της Telatlas? Μπορούμε με κάπου τρόπο να φτιαξουμε DVD που να περιέχει data και άλλων περιοχών από άλλες εφαρμογες και με άλλα format. Χερω πχ. οτι υπάρχουν toolakia που μετατρεπουν χάρτες MS για Garmin και τέτοια. Εδώ μιπως κανείς έχει κάνει τιποτα. Φαντάζομε οτι υπάρχουν πολλές δυσκολίες αλλα λίγο λίγο κατι μπορει να γινει. Για αρχή εχει αντιγράψει κανείς το DVD. Αυτό είναι σίγουρα το πρώτο βήμα. Να μπορέσουμε να γράψουμε ενα DVD που να πάιζει και μετά θα δουμε και για τις μετατροπές / εισαγωγές... Η Teleatlas μου απάντησε επισήμως ότι το νεο update που βγαίνει αυτό τον μήνα δεν θα έχει τίποτα καινούργιο ώς προς την Ελλάδα!!!

Αυτά προς το παρόν.

Αν είναι καλύτερα να μεταφέρουμε αυτή τη συζήτησε σε άλλο θεμα, παρακαλώ πείτε μου πού. Είναι καλύτερα όντως να διατηρούμε όσο γίνετε μαζεμένη την πληροφορία.

Συγνώμη που συνεχώς "συνεισφέρω" ερωτήσεις αλλα το κάνω με την έννοια τις έναρξης διαλόγου. Είμαι έτοιμος και για απαντήσεις για οποιο πιθανό θέμα γνωρίζω. Λίγο ο καθένας θα βγάλουμε άκρη!!!

PS: To manual για το MFD το έχω σε ηλεκτρονική μορφή (.pdf) για όποιον ενδιαφέρετε, αλλά υπάρχει και σε hardcopy στο e-bay με 10 ευρω!!!

Edited by GEOfast
Link to comment
Share on other sites

Αν και σύμφωνα με τη μέχρι τώρα πρακτική μας, πρέπει να σου απαντήσω σε ένα μήνα περίπου (τόσο λέει η παράδοση) λέω να πρωτοτυπήσω!

Δεν κανω quote sta quote γιατί χανετε η μπάλα.
Ναι αλλά εγώ παίζω καλή μπάλα! tongue.gif
1. (ευκολο???)

Tι γινετε με το TMC tuner??? Όταν μπαίνει σε navigation mode υποτίθετε οτι το ένα fm tuner (από τα δύο) κανει λήψη TMC info (δηλαδή τίποτα στην Ελληνική περίπτωση μας). Έχω παρατηρήσει μια μείωση τις ποιότητας λήψης των FM όταν συμβαίνει αυτό. Όσο καλύτερη είναι βέβαια η λήψη τόσο δυσκολότερο να καταλάβεις την διαφορά αλλά όταν η λήψη δεν είναι τέλεια τότε το καταλαβαίνεις ασθητά. Το ίδιο θέμα υπάρχει και στο αυτοκίνητο φίλου μου με πανομοιότυπη εγκατάσταση.

Υπάρχει λυση?

Δοκίμασα στις ρυθμίσεις κάπου που μπορείς να επιλέξεις σαν 2nd FM tuner -->TMC η Sound, αλλα τίποτα δεν βελτιώθηκε!!!

Μίπως είναι θέμα σύνδεσης (hardware)

ΕΥΚΟΛΟ?? Αυτό το αποκαλείς εύκολο;; :D

Λοιπόν... Μια και όπως λες κι εσύ στην Ελλάδα TMC = τίποτα, καταλαβαίνεις ότι το θέμα δεν το έχω ψάξει καθόλου. Και ο λόγος που δεν το έψαξα είναι ότι δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα στη λήψη του ραδιοφώνου! Παίζει μια χαρά, είτε έχω ανοιχτό μόνο το ραδιόφωνο, είτε έχω ανοιχτό το navigation του GPS και ακούω παράλληλα και ράδιο. Για να σε βοηθήσω, επειδή ρώτησες κάτι για την εγκατάσταση, δεν έκανα καμία περίεργη σοφιστία. Απλά το έβαλα στη θέση του και του έδωσα ρεύμα. Τίποτα περισσότερο - τίποτα λιγότερο. Α! Επίσης αφαίρεσα έναν μικρό ενισχυτή κεραίας που είχε από το προηγούμενο ραδιο cd γιατί πλέον δεν το θέλει το MFD. Μου είπαν ότι για κεραία χρησιμοποιεί το σασί του αυτοκινήτου.

2. (δύσκολο!!!)

Υπάρχει καμια πληροφορια για το πως μπορουμε να κανουμε manualy upgrade το DVD της Telatlas? Μπορούμε με κάπου τρόπο να φτιαξουμε DVD που να περιέχει data και άλλων περιοχών από άλλες εφαρμογες και με άλλα format. Χερω πχ. οτι υπάρχουν toolakia που μετατρεπουν χάρτες MS για Garmin και τέτοια. Εδώ μιπως κανείς έχει κάνει τιποτα. Φαντάζομε οτι υπάρχουν πολλές δυσκολίες αλλα λίγο λίγο κατι μπορει να γινει. Για αρχή εχει αντιγράψει κανείς το DVD. Αυτό είναι σίγουρα το πρώτο βήμα. Να μπορέσουμε να γράψουμε ενα DVD που να πάιζει και μετά θα δουμε και για τις μετατροπές / εισαγωγές... Η Teleatlas μου απάντησε επισήμως ότι το νεο update που βγαίνει αυτό τον μήνα δεν θα έχει τίποτα καινούργιο ώς προς την Ελλάδα!!!

Αυτό είναι εύκολο! Για αρχή να υπεθυμίσουμε ότι ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ DVD ΚΑΙ ΤΑ CD ΚΑΘΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΛΟΠΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ. Το μόνο που θεωρείται "νόμιμο" είναι να αντιγράψεις ένα cd που ΗΔΗ έχεις αγοράσει για να κρατήσεις αντίγραφο ασφαλείας. Πάντως, η προστασία εγγραφής που χρησιμοποιεί είναι το SafeDisc 2/3, το οποίο σπάει δύσκολα. Έχει ξεκινήσει ένα πρόγραμμα κάπου στο διαδίκτυο (όταν βρω τη διεύθυνση θα σου τη δώσω) που στόχο έχει τη μετάφραση των χαρτών και σε άλλες γλώσσες. Δηλαδή να αλλάξεις τη φωνή που βγαίνει και σου λέει "turn left" και να την κάνεις "στρίψε αριστερά". Οπότε παρεμβάσεις είναι πολύ λογικό να μπορούν να γίνουν...
Συγνώμη που συνεχώς "συνεισφέρω" ερωτήσεις αλλα το κάνω με την έννοια τις έναρξης διαλόγου. Είμαι έτοιμος και για απαντήσεις για οποιο πιθανό θέμα γνωρίζω. Λίγο ο καθένας θα βγάλουμε άκρη!!!
Όχι και συγγνώμη! Γι'αυτό γραφτήκαμε στο club! Για να συζητάμε και να βοηθάμε ο ένας τον άλλο. Εγώ προσωπικά έχω ευεργετηθεί και στις γνώσεις μου αλλά και στην πράξη από πολύ κόσμο εδώ μέσα και ευτυχώς πρόσφατα μου δόθηκαν πολλές ευκαιρίες να βοηθήσω εγώ κάποιους άλλους! (Μη ζω και παρασιτικά...)

Αυτά! Ελπίζω την επόμενη να έχω να σου πω περισσότερα!

Edited by k_t_g
Link to comment
Share on other sites

Αν και σύμφωνα με τη μέχρι τώρα πρακτική μας, πρέπει να σου απαντήσω σε ένα μήνα περίπου (τόσο λέει η παράδοση) λέω να πρωτοτυπήσω!

Οπότε ας συνεχίσω και εγώ με βάση τον νέο κανόνα και ας απαντήσω αμέσως.

Ναι αλλά εγώ παίζω καλή μπάλα! tongue.gif

... και εγω θα προσπαθήσω...

ΕΥΚΟΛΟ?? Αυτό το αποκαλείς εύκολο;; :D

Λοιπόν... Μια και όπως λες κι εσύ στην Ελλάδα TMC = τίποτα, καταλαβαίνεις ότι το θέμα δεν το έχω ψάξει καθόλου. Και ο λόγος που δεν το έψαξα είναι ότι δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα στη λήψη του ραδιοφώνου! Παίζει μια χαρά, είτε έχω ανοιχτό μόνο το ραδιόφωνο, είτε έχω ανοιχτό το navigation του GPS και ακούω παράλληλα και ράδιο. Για να σε βοηθήσω, επειδή ρώτησες κάτι για την εγκατάσταση, δεν έκανα καμία περίεργη σοφιστία. Απλά το έβαλα στη θέση του και του έδωσα ρεύμα. Τίποτα περισσότερο - τίποτα λιγότερο. Α! Επίσης αφαίρεσα έναν μικρό ενισχυτή κεραίας που είχε από το προηγούμενο ραδιο cd γιατί πλέον δεν το θέλει το MFD. Μου είπαν ότι για κεραία χρησιμοποιεί το σασί του αυτοκινήτου.

Μάλλον εδώ είναι το πρόβλημα. Εγώ εχω εγκαταστήσει την κεραία στο πίσω μέρος του ουρανού (καρχαριακι). Δεν ξέρω αν και εσύ έχεις αυτήν ή μίπως χρησιμοποιείς κάποια εσωτερική. Σε αυτήν που έχω εγώ υποτίθετε ότι εκτος από την κεραία του GPS, φυσικά, υπάρχει και η FM. Ο εκγαταστάτης μου είπε ότι συνέδεσε αυτήν αντι για αυτή που έχει το αυτοκίνητο από την μάνα του και είναι λέει ενσωματομένη στο πίσω παρμπριζ. Βέβαια, μου δόσαν και στο χέρι μια εξωτερική κεραία που επίσης υποτίθεται ότι προυπήρχε. Τελοσπαντων. Το ραδιοφωνο ακούγετε ΜΙΑ ΧΑΡΑ, απλώς όταν η λήψη είναι εκ των προτάιρων ΚΑΚΗ γίνετε χειρότερη.

Αυτό είναι εύκολο! Για αρχή να υπεθυμίσουμε ότι ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΝΟΜΟ ΝΑ ΑΝΤΙΓΡΑΦΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ DVD ΚΑΙ ΤΑ CD ΚΑΘΩΣ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΚΛΟΠΗ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ. Το μόνο που θεωρείται "νόμιμο" είναι να αντιγράψεις ένα cd που ΗΔΗ έχεις αγοράσει για να κρατήσεις αντίγραφο ασφαλείας.

ΟΚ (όλοι έχουμε ένα προτώτυπο)

Έχει ξεκινήσει ένα πρόγραμμα κάπου στο διαδίκτυο (όταν βρω τη διεύθυνση θα σου τη δώσω) που στόχο έχει τη μετάφραση των χαρτών και σε άλλες γλώσσες. Δηλαδή να αλλάξεις τη φωνή που βγαίνει και σου λέει "turn left" και να την κάνεις "στρίψε αριστερά". Οπότε παρεμβάσεις είναι πολύ λογικό να μπορούν να γίνουν...

Πολύ αισιόδοξα αυτά που λες. Καλή ιδέα η μετάφραση!!! Πάντως πρώτο βήμα είναι σίγουρα το rip, περιμένω νέα (και από εμένα τον ίδιο ίσως :D )

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.