Jump to content
vassilis1974

Alpine Iva W505r

Recommended Posts

Σημερα τοποθετησα το ALPINE IVA W505R και NAVI BLACKBIRD το οποιο τοποθετειται μεσα στο ALPINE. Απο πλοηγηση εχει igo 8.3.1.7600 με χαρτες Q3.2008. Επειδη κινηθηκα λιγο κ εντος Θεσ/νικης δεν μπορω να πω πολλα για την πληροτητα του χαρτη. Εχει μεσα ολη την Ευρωπη. Το μηχανημα παντως ειναι πολυ καλο και πολυ γρηγορο, αλλα το navi επειδη ειναι διαφορετικο μηχανημα εχει εμφανως διαφορετικα γραφικα και φαινεται σαν ξενο σωμα. Εχω βαλει και ανταπτορα να φαινονται οι λειτουργιες του και στην MFD οθονη (εκτος απο το navi). Ελπιζω να αποδειχθει ανταξιο των χρηματων του (2 χιλιαρικα). Αν θελετε θα ανεβασω φωτο

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλο, αλλα 2 χιλ?

Απο Αγγλια θα μπορουσες να παρεις την μοναδα και ανταπτορα canbus γυρω στα 700-750 ευρω και να παρεις το blackbird απο εδω,500 ευρω, για να εισαι και πιο σιγουρος για τους χαρτες/αναβαθμισεις, εγκατασταση 50-60 ευρω και θα ησουν κομπλε δηλ με 1250-1300 ευρω.

Το λεω γιατι πριν παρω την δικη μου Kenwood 5022 απο Αγγλια πριν κανα μηνα ειχα κανει και την αναλογη ερευνα για την Alpine.

Οσο για εγγυηση υπαρχει παντου.

Καλοφορετο παντως.

Οσο για τους χαρτες εμενα μου ειχαν πει οτι ανεμεναν την νεα εκδοση της naviteq που συμφωνα με τα λεγομενα τους θα ηταν οτι καλυτερο κυκλοφορει τουλαχιστον ως προς τα γραφικα, ενταξει σαν χαρτες το destinator ειναι ακομα το καλυτερο αλλα τα γραφικα του οχι τοσο.

Το igo στο pda μου εχει πολυ καλυτερα γραφικα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερω οτι απ΄εξω θα μου εβγαινε φθηνοτερα αλλα σε περιπτωση που ηταν ελαττωματικη η συσκευη θα ειχε μεγαλη μανουρα μετα. Οι χαρτες αναβαθμιζονται απο το naviextras και απ' ό,τι βλεπω ο τελευταιος ειναι ο Q4.2008. Βεβαια ακομα δεν υποστηριζεται το BLACKBIRD οποτε ακομα δεν γινονται επισημες αναβαθμισεις. Παντως οπως γραφει "συντομα" θα υποστηριζεται και φυσικα χρεωνονται. Τα γραφικα παντως δεν με εντυπωσιασαν οσο το δουλεψα. Ειδωμεν. Το ALPINE ομως οσο το χρησιμοποιησα ηταν πολυ καλο και ας μην εχει γραφικα καλα (ή μαλλον δεν εχει καθολου γραφικα). Το οτι φαινονται οι λειτουργιες του στην οθονη υπολογιστη παντως ειναι πολυ καλο.

Link to comment
Share on other sites

Η εδω αντιπροσωπεια εχει ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ να σε καλυψει.

Ειναι φυσιολογικο να ξινιζουν αλλα δεν εχουν δικαιωμα να μην σε καλυψουν.

Οι εγγυησεις ειναι διεθνεις και οχι τοπικες.

Αν χρειαστει κανεις την αναφορα σου στα κεντρικα και μετα βρισκεις την ακρη.

Παντως εμενα δεν μου εχει ακομα τυχει κατι στραβο και οταν μιλαμε για εταιρεις

οπως Alpine, Kenwood, Pioneer κλπ εχεις μικρη πιθανοτητα να σου βγει κατι τετοιο.

Τα 500 ευρω που κερδιζεις σιγουρα αξιζουν τον οποιο ρισκο.

Σχετικα με τους χαρτες εσυ πρεπει να εχεις τον προηγουμενο απο αυτον που μου ελεγαν εμενα, γιατι εγω τους μιλησα περι τα τελη Φεβρουαριου και μου ελεγαν να περιμενω γιατι σε κανα δυο βδομαδες απο τοτε θα ειχαν την βελτιωμενη εκδοση που σου λεω.

Εκτιμησα την ειλικρινεια τους που τελικα βγηκε και εις βαρος τους καθοτι εντωμεταξυ κατεληξα στην Kenwood.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.