Jump to content
Caddyman

Πως να συγχρονίσετε τον τηλεχειρισμό θυρών!

Recommended Posts

Αφού έψαξα στο βιβλιαράκι απο το caddy βρήκα πως να συγχρονίσω το κλειδί που είναι πιθανό να αποσυγχρονιστεί όταν το ενεργοποιείτε απο απόσταση μακρύτερη της ακτίνας "λήψης" του δέκτη στο αυτοκίνητο (εγώ έτσι την έπαθα μαλλον)

Η διαδικασία είναι απλή (ούτε ένα λεπτό)!

1ον Βάζουμε το κλειδι στη μίζα και το γυρνάμε στο on (να ανάψουν τα λαμπάκια στο καντράν)

για λιγότερο απο 5 δευτερόλεπτα και ύστερα το βγάζουμε απο τη μίζα. Από τη στιγμή που θα το βγάλουμε έχουμε άλλα 20 δευτερόλεπτα να κάνουμε τον συνδυασμό του συγχρονισμού. Ο συνδυασμός είναι ο εξής: Κρατώντας πατημένο το πλήκτρο του κλειδωματος πατάμε 3 φορες το πλήκτρο του ξεκλειδώματος. Το led πανω στο κλειδί αναβοσβήνει 5 φορές και αν έχει πετύχει ο συγχρονισμός τότε ανοιγοκλείνουν μόνες τους οι κλειδαριές. Μπορούμε να προγραμματίσουμε μέχρι 4 κλειδιά!

Στα νεότερα μοντέλα ίσως χρειάζεται να έχετε το ένα κλειδί στην πορτα του οδηγου και το αλλο στη μίζα όπως διάβασα κάπου στο internet.

Επειδή διαβάζωι οτι πολλοί απο σάς θέλετε να βάλετε κλειδί απο Golf V. Αυτό ίσως να γίνεται εαν: Η συχνότητα είναι η ίδια (το δικό μου έχει 433Mhz), εαν το τσιπάκι του immobilizer είναι το ίδιο (το αλλάζουμε απο το ένα κλειδί στο άλλο) και να συγχρονίσουμε το κεντρικό κλείδωμα (εαν έχουμε την ίδια συχνότητα).

Εάν δεν γίνεται αυτό, πληροφορήθηκα απο έναν φίλο του πατέρα μου με ανταλλακτικά αυτοκινήτων ότι υπάρχουν "απρογραμμάτιστα κλειδιά" που προγραμματίζονται με συγκεκριμένους συνδυασμόυς για κάθε αυτοκίνητο.

Μπορείτε επίσης να ρωτήσετε σε ένα κλειδαρά για να σας προγραμματίσει καινούργια κλειδιά (μπορεί να έχει σαν αυτά του golf V, εμένα μου άλλαξαν κλειδαρία οδηγού και πήρα 2 κλειδιά που γράφουν ford! κόστισε 60 euro αν θυμάμαι καλά)

Ίσως να κατάφερα να βοηθήσω κάπως και γω! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Έχει σταματήσει κι εμένα να λειτουργεί ο τηλεχειρισμός στο ένα από τα δύο κλειδιά, άλλαξα μπαταρίες αλλά πάλι δεν παίζει. Δοκίμασα την παραπάνω διαδικασία αλλά και πάλι δεν κατάφερα κάτι. Υπάρχει κάτι άλλο που να μπορώ να δοκιμάσω;

Link to comment
Share on other sites

δες το βιβλιο του αυτοκινητου σου μηπως αναφερονται οδηγιες.συνηθως αναφερονται.

Link to comment
Share on other sites

δες το βιβλιο του αυτοκινητου σου μηπως αναφερονται οδηγιες.συνηθως αναφερονται.

Δοκίμασα και αυτό που έλεγε στις οδηγίες, αλλά τίποτα... Μάλλον έχει χαλάσει... Φτιάχνονται αυτά, ή πρέπει να πάρω καινούριο; Ξέρει μήπως κανείς, πόσο περίπου κάνει;

Link to comment
Share on other sites

φτιαχνονται,πηγαινε στην αντ/πια να το βαλουν στο ειδικο μηχανημα και να στο συχρονισουν.κοστος δεν γνωριζω αλλα δεν πρεπει να ειναι πολλα ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.