Jump to content
ManKouk

Βλάβη P10Ae Golf V

Recommended Posts

Καλημέρα σας Και συγχαρητήρια για την βοήθεια που μας προσφέρετε.

Πριν 1 μήνα αγόρασα ένα Golf V Tsi 140hp με Revo πρόγραμμα Και μου παρουσιάζει το λαμπάΚι του Κινητήρα αναμμένο συνεχώς. σε εξουσιοδοτημένο service μετά από έλεγχο παρουσίασε σφάλμα της βαλβίδας των χλαπέτων (με Κωδ: 03C906283) όπου Και αλλάχθηΚε, αλλά Και το σφάλμα P10AE χωρίς να διευΚρινίζει ποια είναι η ζημιά.

Μετά την αλλαγή διέγραψε τη μνήμη σφαλμάτων Και όλα φαινόταν οΚ. αφού έφυγα, μετά από Καμιά δεΚαριά χλμ ξανάναψε. του το πήγα μια ολόΚληρη μέρα Και έΚανε μετρήσεις, όπου όλα δουλεύουν ΚανονιΚά, αλλά το check του Κινητήρα παραμένει αναμμένο.... σε επιΚοινωνία που είχε με Karenta ηραΚλείου Κρήτης Και αθηνών δεν ήξεραν τί είναι. δεν το χαν ξαναδει! του είπαν οτι θα το ψάξουν... Πήρα πάλι το τουτού Κι έφυγα.

Προχθές μιλήσαμε Και μου είπε οτι του είπαν, πως η μνήμη του εγΚεφάλου έχει Κρατήσει την βλάβη ψωρίς όμως να υπάρχει Και γι αυτό την παρουσιάζει συνεχώς. Και χωρίς βέβαια να ξέρουν τι είδους βλάβη είναι/ήταν αυτή..

Με συμβούλεψε να πάω στην Καρέντα να μου επαναπρογραμματίσουν το αυτοΚίνητο Και ίσως διαγραφεί από τη μνήμη η βλάβη αυτή. Κάπως λογιΚό μου αΚούγεται όσον αφορά τη λύση, αλλά δεν θα έπρεπε να σβήνει η βλάβη αυτή με το διαγνωστιΚό?

Ξέρετε τι είναι αυτό? είχε ποτέ Κανείς Κάποια τέτοια βλάβη? φωτίστε με! ευχαριστώ.

υγ: θα πρέπει να αναφέρω οτι το αυτοΚίνητο δουλεύει άψογα χωρίς Κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Καλως ορισες

04270 10AE P10AE Current sensor for magnetic coupling for mesh. Loader electrical fault

Πιθανόν να ειναι ο μηχανισμός σύμπλεξης του κομπρεσσορα, δες μήπως έχει κοπεί κανένα καλωδιάκι.

ο κομπρεσσορας λειτουργεί?

σχετικά

http://www.motor-talk.de/forum/stromsensor-f-magnetkupplung-f-mech-lader-elektrischer-fehler-t3427070.html

http://www.ebay.de/itm/VW-Eos-Golf-Jetta-Touran-1-4l-03C121004E-Wasserpumpe-/360322723087?pt=DE_Autoteile&hash=item53e4e86d0f

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ, καλώς σας βρήκα.

Ο κΟμπρέσσΟρας λΕιτΟυργΕί κανΟνικά, έτσι αισθάνΟμαι τΟυλάχιστΟν. αλλά και σύμφωνα μΕ τΟ διαγνωστικό όλα δΟυλΕύΟυν ρΟλόι. υπάρχΕι κάπΟιΟς τρόπΟς να δω τη λΕιτΟυργία τΟυ κΟμπρέσσΟρα, πέρα από την Επιτάγχυνση τΟυ αυτΟκινήτΟυ?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σας εχω και εγω το ιδιο προβλημα με την μονη διαφορα οτι ρεταρη μεχρι τησ 3000 στροφεσ (οχι σηνεχεια) και μου ειπαν θα πρεπει να αλλαξω την ατλια νερου.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ πιθανο να εχει φθορα το πηνιο μεσα στο μαγνητικο συμπλεκτη-αντλια.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

On 26/11/2014 at 0:31 ΜΜ, nikdev said:

Πολυ πιθανο να εχει φθορα το πηνιο μεσα στο μαγνητικο συμπλεκτη-αντλια.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Το έχει βγάλει κ μένα ρ10ΑΕ κ μου είπαν είναι σφάλμα εγκέφαλου κ θέλει αλλαγή.ομως το αμάξι Δουλεύει άψογα.scirocco tsi ,160.εχετε κάποια άποψη;

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.