Jump to content
liquidGTi

Ipod Σε Golf V

Recommended Posts

Για όσους ψάχνουν τρόπο να συνδέσουν το iPod σου στα standard cd players των Golf V τους ή Volkwagen έβγαλε επίσημα τον σχετικό adapter (για όσους δεν θέλουν αυτόν της Dension).

Part No. 1K0 051 444

http://vwgazette.blogspot.com/2005/09/appl...ration-for.html

Περιμένω άυριο απάντηση από Karenta για το να υπάρχει στην Ελλάδα. Πάντως στην Αγγλία κυκλοφόρησε και έχει τοποθετηθεί σε αρκετά αυτοκίνητα.

http://www.uk-mkivs.net/forums/440526/ShowPost.aspx

Edited by nikkosnet
Link to comment
Share on other sites

Eιδικα σχεδιασμενο για της πηγες της VW. Η εγκατασταση του γινεται πισω απο την πηγη. Μπορειτε να χειριζεστε το iPod σας απο την πηγη, εχοντας το iPod σας στην τσεπη ή στο ντουλαπακι, προστατευοντας το ετσι απο τα αδιακριτα ματια. Επισης προσφερει δυνατοτητα φορτισης του ''μικρου'' σας.

Δεν λειτουργει στα Phaeton και New Beetle με δορυφορικο ραδιοφωνο.

Τιμη: $ 159.04

Διαθεσιμο απο μεσα Φεβρουαριου 2006.

Πηγη: DriverGear.vw.com

VW.jpg

Link to comment
Share on other sites

και τι νοημα εχει?να περνας τη playlist απλα στο αμαξι?

Απλά , αντί να γράφεις cd σε μορφή mp3 και να τα έχεις στο αυτοκίνητο , φορτώνεις από το σπίτι όλη τη δισκοθήκη σου στο iPod και την ακούς μέσω της πηγής του αυτοκίνητου . Και εταιρίες όπως Alpine- Pioneer … έχουν βγάλει ανταπτορες για συγκεκριμένα μηχανήματα που μπορείς να συνδέσεις iPod και να έχεις την διαχείριση πάνω από την πηγή .

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Πάρα πολύ καλό έτσι?

Όταν θα φορτώνονται και ταινίες στα φορητά φαντάσου τί επιλογές θα σου δίνει με μια TFT οθονούλα κλπ κλπ κλπ... hearts.gif ¶ντε άντε προχωράει η tech... Περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Ημουν σήμερα στην Karenta. Το part no. ισχύει και εδώ. Δεν το έχουν φέρει ποτέ αλλά μπορεί κάποιος να το παραγγείλει.

Βλέπεις λέει μέχρι και το σήμα της VW στην οθόνη του iPod.

Τον ίδιο adapter βρήκα και στο site της Blaupunkt... άλλωστε δικό της είναι.. απλά το πακετάρει η VW.

Edited by liquidGTi
Link to comment
Share on other sites

Ε ναι είναι καλύτερα πάνω από την πηγή και όχι μέσο κεραίας , αλλά αν δεν έχει Aux το μηχάνημα ? τότε αναγκαστικά μέσο FM .

Link to comment
Share on other sites

Ε ναι είναι καλύτερα πάνω από την πηγή και όχι μέσο κεραίας , αλλά αν δεν έχει Aux το μηχάνημα ? τότε αναγκαστικά μέσο FM .

Διάβασα σε ένα forum ότι υπάρχει τρόπος να συνδεθούν δύο πηγές στο AUX. Θα δουλεύει η μία κάθε φορά... αλλά γίνεται.. δεν έχουν γράψει τίποτα άλλο σχετικά για να σας πω...

Link to comment
Share on other sites

Πάρα πολύ καλό έτσι?

Όταν θα φορτώνονται και ταινίες στα φορητά φαντάσου τί επιλογές θα σου δίνει με μια TFT οθονούλα κλπ κλπ κλπ... hearts.gif ¶ντε άντε προχωράει η tech... Περιμένουμε...

Mε χωρητικοτητα που φτανει τα 60 GB φανταστειτε τι μπορειτε να εχετε μεσα στο αμαξι. :D:unsure::wacko:

Παντως ακομα και στο επισημο site του iPod γραφει ''coming soon''

Link to comment
Share on other sites

Allos tropos einai me Bluetooth enwsh...

Για πες details.. δεν το έχω δει πουθενά... ξέρω μόνο ότι η Seat έχει κάτι τέτοια στα αυτοκίνητα της.. τα νέα... κάπου το πήρε το μάτι μου δηλαδή... νομίζω ότι το έχουν και στο site τους..

Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω εδω και καιρο το κολπακι αυτο με το ipod.βασικα το ipod δουλευει σας σκληρος δισκος.οσον αφορα το εργοστασιακο ρ/cd γκολφ περιμενουμε τα καταστηματα ηχοσυστηματων τους ανταπτορες και πιστευω καπως φτηνοτερα απο καρεντα.

το bluetooth που λες εσυ liquidgti ειναι car kit τηλεφωνου στα seat.στο λεω με σιγουρια γιατι το εχει το λεον του πατερα μου, αλλα νομιζω ειναι στανταρ μονο στα 2.0tfsi.

Edited by decibel
Link to comment
Share on other sites

εγω το εχω εδω και καιρο το κολπακι αυτο με το ipod.βασικα το ipod δουλευει σας σκληρος δισκος.οσον αφορα το εργοστασιακο ρ/cd γκολφ περιμενουμε τα καταστηματα ηχοσυστηματων τους ανταπτορες και πιστευω καπως φτηνοτερα απο καρεντα.

το bluetooth που λες εσυ liquidgti ειναι car kit τηλεφωνου στα seat.στο λεω με σιγουρια γιατι το εχει το λεον του πατερα μου, αλλα νομιζω ειναι στανταρ μονο στα 2.0tfsi.

Ξέρεις αν για το εργοστασιακό RCD υπάρχει ή θα υπάρξει αντάπτορας και για άλλες μάρκες; π.χ. Creative;

Link to comment
Share on other sites

Sindesi I Pod se ergostasiako radio MK 4 xeiazeste auta...

http://www.crutchfield.com/S-PDvYCQFc3t2/c...sp?id=13827&t=3

genika oi epiloges me bluetooth einai einai autes

http://www.crutchfield.com/S-PDvYCQFc3t2/c...ar.asp?id=19023

kainourgia :MK5's kai B6 passat

http://drivergear.vw.com/store/accessory.asp?product_id=3248

kai genika IPod gia car....

http://www.ipodcarparts.com/

Edited by meltemie
Link to comment
Share on other sites

Ξέρεις αν για το εργοστασιακό RCD υπάρχει ή θα υπάρξει αντάπτορας και για άλλες μάρκες; π.χ. Creative;

για αμεσα δεν το νομιζω ουτε εχω ακουσει τιποτα, αλλα δεν νομιζω να αξιζει και αλλο mp3 τοσο οσο το ipod. εμενα δυστηχως μου το εκλεψαν (και ηταν και special edition με τις υπογραφες των u2) και θα παω να παρω μολις μπορεσω το 60αρι το καινουριο που περνει και βιντεο, σε μαυρακι χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

μου εφεραν τα adaptor σε προσπεκτ, και απ'οτι ξερω εχουμε στοκ στην ελλαδα. κοστος 130 ευρω αν δεν κανς λαθος, και ειναι για τα οεμ r/cd για golf 5 kai 4aria.

Link to comment
Share on other sites

Guest CLSFox
Να ρωτησω κατι...Και αντε και μπαινει απο πισω...Το Ipod που στο καλο το βαζουμε δηλαδη...? Πως θα ειναι οπτικα...?

Μέσα στο ντουλαπάκι θα μπει.. εκεί θα τραβηχτεί το καλώδιο.. Δε θα φαίνεται καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
μου εφεραν τα adaptor σε προσπεκτ, και απ'οτι ξερω εχουμε στοκ στην ελλαδα. κοστος 130 ευρω αν δεν κανς λαθος, και ειναι για τα οεμ r/cd για golf 5 kai 4aria.

Παιδιά δεν πειράζει να ρωτήσω και εγώ για 4άρι... :wacko:

decibel, ξέρεις αν αυτή η μονάδα μπορεί να πάρει Ipod?

B0000E3HZE.03.LZZZZZZZ.jpg

Νομίζω ότι από πίσω έχει AUX audio-in μπορεί να το διαβάσει από εκεί?

Link to comment
Share on other sites

απο εκει μπορει αλλα δεν θα δουλευει το ipod απο το cd. θα κανεις τον χειρισμο απο το ipod μονο, αλλιως βγαινει adaptor το οποιο το συνδεει σαν σιντιερα και το χειριζεσαι απο το r/cd σου. δεν ειμα σιγουρος αν βγαινει γαι jvc αλλα αν θελεις κοιταω.

οσον αφορα την ερωτηση του μιχαλη δεν μπαινει μονο στο ντουλαπακι. εχουν ερθει και βασεις που μπαινουν αναμεσα στο ντουλαπακι και την κονσολα, και ειναι για βασεις κινητων, για καθε car αλλη, και μπορει να μπει και εκει. εχω φτιαξει ετσι ενα rx8 αλλα δεν βρισκω photo. μολις βρω θα την ποσταρω.

Edited by NforN_xronis
Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
δεν ειμα σιγουρος αν βγαινει γαι jvc αλλα αν θελεις κοιταω.

Μπορείς να κάνεις ένα κόπο φίλε? Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.