Jump to content
Ximikos

Golf 4 - Ανάρτηση (Λύσεις, Προτάσεις, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Έπρεπε να τα έχω αλλάξει ήδη εδώ και 10-15 χιλ. χιλιόμετρα... Αλλά από τα 40; όντως κάτι πρέπει να παίχτηκε...

Εμένα είναι στα 72κ χλμ και μέχρι τα 80κ χλμ θέλει σίγουρα... Αυτό που θέλω είναι να σκλυρήνει λίγο και να χαμηλώσει 3cm. Ποιά προτείνετε και με ποια ελατήρια; Αυτό που με ενδιαφέρει πολύ είναι μια νορμάλ τιμή (1.4άρι IV είναι).
Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Εγώ που δεν ήξερα τί παίζει γύρω από το θέμα ανάρτηση, από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα και από ότι έχω ακούσει γύρω γύρω, έβγαλα το εξής συμπέρασμα:

Καταρχάς να πώ ότι τα γούστα μου είναι το χαμηλωμένο look, η άνεση αλλά και ένα αποδεκτό κράτημα στον δρόμο με λίγες κλίσεις, αλλά και ένα λογικό κόστος.

Η λύση που έχω καταλήξει να βάλω κάποια στιγμή είναι τα bilstein sprint & ελατήρια 3-4 πόντους eibach (ή εναλλακτικά τα πιο νορμάλ Η&R).

Το ξέρω εκ των προτέρων ότι δεν θα έχω το απόλυτα σποτρίφ στήσιμο του αμαξιού, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Θέλω ένα ωραίο εξωτερικά και πολιτισμένο αμάξι στις στροφές αλλά και στον τομέα της άνεσης!

Πιστεύετε ότι με 500-600 ευρά την βγάζω καθαρή???

Για τα δικά μου γούστα τί άλλο μου προτείνετε? (Μην πείτε την PSS9...) :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ που δεν ήξερα τί παίζει γύρω από το θέμα ανάρτηση, από ότι έχω διαβάσει εδώ μέσα και από ότι έχω ακούσει γύρω γύρω, έβγαλα το εξής συμπέρασμα:

Καταρχάς να πώ ότι τα γούστα μου είναι το χαμηλωμένο look, η άνεση αλλά και ένα αποδεκτό κράτημα στον δρόμο με λίγες κλίσεις, αλλά και ένα λογικό κόστος.

Η λύση που έχω καταλήξει να βάλω κάποια στιγμή είναι τα bilstein sprint & ελατήρια 3-4 πόντους eibach (ή εναλλακτικά τα πιο νορμάλ Η&R).

Το ξέρω εκ των προτέρων ότι δεν θα έχω το απόλυτα σποτρίφ στήσιμο του αμαξιού, αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός μου. Θέλω ένα ωραίο εξωτερικά και πολιτισμένο αμάξι στις στροφές αλλά και στον τομέα της άνεσης!

Πιστεύετε ότι με 500-600 ευρά την βγάζω καθαρή???

Για τα δικά μου γούστα τί άλλο μου προτείνετε? (Μην πείτε την PSS9...)  :D

Μπράβο, και εγώ ακριβώς αυτό ψάχνω!
Link to comment
Share on other sites

Guest m_arch

Eγώ φοράω ελατήρια EIBACH τα οποία το χαμήλωσαν 30 mm και αμορτισέρ SACHS PERFORMANCE. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος, μιας και δεν κοπανάει σχεδόν καθόλου.

Εχουν και ωραίο κόκινο χρωματάκι!

Πρέπει να είναι ελάχιστα πιο μαλακά από τα BILSTEIN τα κίτρινα αλλά αρκετά πιο άνετα στην οδήγηση.

Τα συνηστώ. Εχω κάνει 15.000 χλμ με αυτά και όλα οκ.

Αυτα...

rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Eγώ φοράω ελατήρια EIBACH τα οποία το χαμήλωσαν 30 mm και αμορτισέρ SACHS PERFORMANCE. Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος, μιας και δεν κοπανάει σχεδόν καθόλου.

Εχουν και ωραίο κόκινο χρωματάκι!

Πρέπει να είναι ελάχιστα πιο μαλακά από τα BILSTEIN τα κίτρινα αλλά αρκετά πιο άνετα στην οδήγηση.

Τα συνηστώ. Εχω κάνει 15.000 χλμ με αυτά και όλα οκ.

Αυτα...

rocket.gif

Ωραίος m_arch!

Από κράτημα-κλίσεις τί λένε?

Πόσο σου στοίχησαν?

Link to comment
Share on other sites

Guest m_arch

Από κράτημα πολύ καλά. Κλίσεις παίρνει το όχημα αλλά μικρές. Σε οριακό στρήψιμο χωρίς γκάζι αισθάνεσαι το κώλο να κουνιέται αλλά απόλυτα ελέγξιμα. Εχω βέβαια και ψηλοσκληρά ελαστικά Potenza Brigestone 205 R16.

Κόστος 450 Ευρώ τα αμορτισέρ και 200 τα ελατήρια αν θυμάμαι καλα....

Link to comment
Share on other sites

Για εμενα πακετακι ελατηρια EIBACH με αναρτηση BILSTEIN

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΜΕΝΑ Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΓΙΑ GOLF 4 ΕΙΝΑΙ Η KW II ή III :blink:

ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΝΑΡΤΗΣΗ (BILSTEIN SPRINT - HR ) tongue.gif

ΕΧΩ ΟΔΗΓΗΣΕΙ GOLF 4 ME KW II ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΠΥΡΟΒΟΛΑΕΙ rocket.gif

rocket.gif

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΣΟΒΑΡΑ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ΤΗΣ ! :D

ΚΑΙ ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ : ΔΕΝ ΚΟΠΑΝΑΕΙ !!! ^_^:lol::lol:

Edited by gplatan
Link to comment
Share on other sites

Έψαξα για αμορτισέρ και ελατήρια (βλ. προηγούμενο ποστ :D ), και ψιλοκατέληξα σε Sachs performance κόκκινα, με ελατήρια Volkan (δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά...) για χαμήλωμα 40mm(θα φορεθούν σε Golf IV 1.4 με λάστιχα 205/60/15).

Συνολικά με τοποθέτηση και ευθυγράμμιση μου είπαν 750 ευρώ.

Θα ήθελα να ρωτήσω -τους πιο σχετικούς από εμένα :blink: -πως σας φαίνεται το πακέτο και η τιμή.

Να υπενθυμίσω πως δεν με ενδιαφέρει τόσο το σπορτίφ στήσιμο(όχι υπερβολικά πράγματα δλδ), αλλά η χρυσή τομή ανάμεσα σε μία καλή οδηγική συμπεριφορά και στην άνεση μιας και κάνω πολλά ταξίδια.

---Edit---

Τελικά το παραπάνω πακέτο(Voklan ελατήρια 35χιλ χαμήλωμα με Sachs performance κόκκινα σμορτισέρ) το βρήκα στα 600 ευρώ συνολικά, και είμαι ανάμεσα σε αυτό και σε πακέτο Αpex Sport (ελατήρια χαμηλώματος 35χιλ + αμορτισέρ) που είναι στα 550.

Ποιο από τα δύο σετάκια θεωρείτε καλύτερο ;

Edited by SpecFor21
Link to comment
Share on other sites

Ξανασκεψου και δες BILSTEIN κιτρινα λεπτομπουκαλα με Η&R ελατηρια ή KW competition . Και τα δυο στην τιμη των 650ε, και οτι καλυτερο για VW χωρις τρελο χαμηλωμα και θωρυβους σ'αυτη την τιμη.

Edited by kos21
Link to comment
Share on other sites

Guest Drago

Με κανα 1000ρικο ομως θα εχεις και στησιμο αφου οποτε θες θα το ανεβοκατεβαζεις (αναλογα με τη διαθεση)

Link to comment
Share on other sites

Drago εχεις καμια foto με τις αναρτησεις που εχεις βαλει? στο golf

Πρεπει να ειναι αυτες που ειδα σε ενα περιοδικο.

Μπορει να πετυχουμε καλη τιμη? Με συγκριση με τα bilstein τι λες?

για το κρατημα ενδιαφερομαι πιο πολυ..

Link to comment
Share on other sites

Guest mantman

Αληθεια τι λετε για τα μαυρα Bilstein?Αυτα μου προτεινε ο μηχανικος μου.Ποσο παει το μαλι αν εχει κανεις καμια ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

Guest Drago

Ειναι αυτη στη φωτο αλλα χωρις τη ρυθμιση της σκληροτητας (χωρις κλειδακι). Και σαν κρατημα και σαν κοπανημα ειναι κατα τη γνωμη μου αρκετα καλες. Μετα απο 16000 χλμ το αμορτισερομετρο εδειξε 72% τις 2 μπροστα και 76% τις 2 πισω. Για τιμη θα πρεπει να ρωτησω αλλα θελω το μοντελο σου.

post-15-1116988361_thumb.jpg

Edited by Drago
Link to comment
Share on other sites

Guest mantman
Ειναι αυτη στη φωτο αλλα χωρις τη ρυθμιση της σκληροτητας (χωρις κλειδακι). Και σαν κρατημα και σαν κοπανημα ειναι κατα τη γνωμη μου αρκετα καλες. Μετα απο 16000 χλμ το αμορτισερομετρο εδειξε 72% τις 2 μπροστα και 76% τις 2 πισω. Για τιμη θα πρεπει να ρωτησω αλλα θελω το μοντελο σου.

Golf MK4 1.6 Gen

Link to comment
Share on other sites

Όπως θα ρωτάς για τον mantman, ρώτα και για κανα Golf 2 GTi...Ποιές είναι αυτές οι αναρτήσεις?

Link to comment
Share on other sites

Σε Golf IV, με λάστιχο 205/60/15, κατέβασμα κατά 35μμ(από τα ελατήρια), και με αμορτισέρ sachs performance red, πιστεύετε θα δημιουργήσει πρόβλημα (πχ θα ακουμπούν τα λάστιχα στον θόλο σε στροφές κλπ ) ;

Edited by SpecFor21
Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα εγώ στο πόλο που είχα πριν το Golf φορούσα 195/55/15 και το είχα κάτω 3,5 cm και ήταν όλα καλά. Τώρα για την Golfo μου ψάχνω να βάλω μια καλή ανάρτηση και μάλλον καταλιγω στην KWIII, αλλάθάλει αρκετό χρήμα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Drago

Λογω σοβαρων οικογενειακων προβληματων δεν μπορεσα να ρωτησω αλλα θα το κανω τις επομενες μερες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.