Jump to content
Ximikos

Golf 4 - Ανάρτηση (Λύσεις, Προτάσεις, Aftermarket, Κλπ)

Recommended Posts

Έχω Golf IV και έχω πάνω

αμορτισέρ: KYB AGX (Ρυθμιζόμενη κατά σκληρότητα)

ελατήρια: H&R κόκκινα 3ών πόντων χαμήλωμα.

Είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί το αμάξι μου (σε συνδιασμό με τα 205/55/16) κρατάει πολύ καλά χωρίς να κοπανάει.Η τιμή του συνόλου αμορτισέρ-ελατήρια ήταν 620 ευρώπουλα.(Τα έχω πάνω 4,5 χρόνια)

Edited by Κάβουρας
Link to comment
Share on other sites

Παιδια εγω εδώ και 3 χρονια φοράω τα H&R τα πλήρως ρυθμιζόμενα τα ειχα πάρει τοτε 1500 € από 1700 που εκαναν, ειχα ψαχτεί αρκετα για την ανάρτηση

και πιστεύω για τα 4αρια είναι ότι καλύτερο. Τα εχω τερμα σκληρά μπροστα

και στην 6 σκάλα πισω από της 9 που εχει και το αμαξι είναι τρένο.

Ουτε κοπανάει ουτε τιποτα ο Χρονης το εχει κανει βολτα και ξερει.

Αν θέλετε μπορω να ρωτήσω για τιμουλα αν και νομίζω ότι μπορουμε να την βρουμε καπου στα 1050 με 1100 μιλάμε για ύψος και σκληρότητα παντα.

Ρυθμιζόμενα είναι τα ελλατήρια ή τα αμορτισέρ? Τι αμορτισέρ έχεις? Αν μπορείς, πες μας σχετικά με την ρύθμιση που έχουν.

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Πάνο και εγώ προς τα εκεί έκλεινα (Bilstein + HR ή eibach) αλλά έχω ακούσει από πολλούς ότι είναι μούφα/μάπα το καρπούζι. Δηλαδή. Φουσκώνουν τους θόλους και από ποιότητα/αποτελεσματικότητα είναι κάτω του μέσου όρου. Τώρα τί να πώ εμένα απλά με αποθάρρυναν :):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Πάνο και εγώ προς τα εκεί έκλεινα (Bilstein + HR ή eibach) αλλά έχω ακούσει από πολλούς ότι είναι μούφα/μάπα το καρπούζι. Δηλαδή. Φουσκώνουν τους θόλους και από ποιότητα/αποτελεσματικότητα είναι κάτω του μέσου όρου. Τώρα τί να πώ εμένα απλά με αποθάρρυναν -_-^_^

Θα την βγάλουμε την άκρη!!!

Don´t worry!!!

Keep on Tuning............................. :thumbsup:

Edited by MARINE
Link to comment
Share on other sites

Πάνο και εγώ προς τα εκεί έκλεινα (Bilstein + HR ή eibach) αλλά έχω ακούσει από πολλούς ότι είναι μούφα/μάπα το καρπούζι. Δηλαδή. Φουσκώνουν τους θόλους και από ποιότητα/αποτελεσματικότητα είναι κάτω του μέσου όρου. Τώρα τί να πώ εμένα απλά με αποθάρρυναν -_-:thumbsup:

Μην λες τέτοια Γρηγόρη τώρα και με βάζεις σε υποψίες... Που το άκουσες αυτό? Εμένα όλοι μου λένε ότι είναι πολύ καλό πακέτο και από απόδοση είναι όλα τα λεφτά. Η παραγγελία έγινε γθα τα Bilstein μαζί με O.Z Superleggera 17'' και σύντομα θα σου πω εντυπώσεις. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Μην λες τέτοια Γρηγόρη τώρα και με βάζεις σε υποψίες... Που το άκουσες αυτό? Εμένα όλοι μου λένε ότι είναι πολύ καλό πακέτο και από απόδοση είναι όλα τα λεφτά. Η παραγγελία έγινε γθα τα Bilstein μαζί με O.Z Superleggera 17'' και σύντομα θα σου πω εντυπώσεις. :whistling:

Εμένα μου το είπαν παιδιά που έχουν δοκιμάσει τον συνδοιασμό και ότι τα αμορτισέρ είναι ανακατασκευές και μόνο η PSS9 είναι ΟΕΜ bilstein. :D:blink:;)

Αυτό δεν το ξέρω σίγουρα. Το ότι φουσκώνουν οι θόλοι το ξέρω από ένα φίλο μου με GTi και τελικά την άλλαξε...

Τέσπα μην σε τρελαίνω με ίσως μαλακίες. Αφού την πήρες καλορίζικη και τρελά στριψήματα :lol: ¶ρε Πάνο με βάζεις σε τριπάκια ρε γμτ!

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμιζόμενα είναι τα ελλατήρια ή τα αμορτισέρ? Τι αμορτισέρ έχεις? Αν μπορείς, πες μας σχετικά με την ρύθμιση που έχουν.

Η μαρκα είναι η H&R και η ρύθμιση τους είναι και ύψος και σκληρότητα

Είναι όπως η PSS9 και η KW και δεν εχει κανενα προβλημα με τα φτερά

Εχω 18αρια με 225/40/18 και τέρμα χαμηλό και δεν κοπανάει ουτε βρίσκει στα φτερα εχω και προσθήκη μπρος 1 πόντο και πισω 1,8.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου το είπαν παιδιά που έχουν δοκιμάσει τον συνδοιασμό και ότι τα αμορτισέρ είναι ανακατασκευές και μόνο η PSS9 είναι ΟΕΜ bilstein. :(:(:(

Αυτό δεν το ξέρω σίγουρα. Το ότι φουσκώνουν οι θόλοι το ξέρω από ένα φίλο μου με GTi και τελικά την άλλαξε...

Τέσπα μην σε τρελαίνω με ίσως μαλακίες. Αφού την πήρες καλορίζικη και τρελά στριψήματα :lol: ¶ρε Πάνο με βάζεις σε τριπάκια ρε γμτ!

Kοίτα, στην αρχή όλες καλές είναι... Αν στην πορεία δω τίποτα ύποπτο, θα την σουτάρω πάραυτα. Και για την PSS9 δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα. Και συ Γρηγόρη με βάζεις στην πρίζα. Μάλλον θα τα παραγγείλω και γω τα alu-parts. Να'σαι καλά που ανέβασες κωδικούς παραγγελίας και με διευκολύνεις! ;)

Link to comment
Share on other sites

Η μαρκα είναι η H&R και η ρύθμιση τους είναι και ύψος και σκληρότητα

Είναι όπως η PSS9 και η KW και δεν εχει κανενα προβλημα με τα φτερά

Εχω 18αρια με 225/40/18 και τέρμα χαμηλό και δεν κοπανάει ουτε βρίσκει στα φτερα εχω και προσθήκη μπρος 1 πόντο και πισω 1,8.

Αν μπορείς να βοηθήσεις λίγο? Έχω τα H&R ελλατήρια τα απλά (3,5cm), και Αμορτισέρ bilstein τα κίτρινα. Πίσω, μου φαίνεται πως δεν έχει χαμηλώσει αρκετά και σκεφτόμουν για άλλο ελλατήριο.Μπορώ να αλλάξω μόνο τα ελλατήρια (για ρυθμιζόμενη ανάρτηση) ή πρέπει να αλλάξω και αμορτισέρ? Sorry, αλλά δεν γνωρίζω και πολύ το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να βοηθήσεις λίγο? Έχω τα H&R ελλατήρια τα απλά (3,5cm), και Αμορτισέρ bilstein τα κίτρινα. Πίσω, μου φαίνεται πως δεν έχει χαμηλώσει αρκετά και σκεφτόμουν για άλλο ελλατήριο.Μπορώ να αλλάξω μόνο τα ελλατήρια (για ρυθμιζόμενη ανάρτηση) ή πρέπει να αλλάξω και αμορτισέρ? Sorry, αλλά δεν γνωρίζω και πολύ το θέμα.

Ναι μπορείς να βάλεις μονο τα πισω ελατήρια από ρυθμιζόμενη

αλλα η γνώμη μου είναι να τα αφήσεις ετσι για την ωρα και όταν μπορείς να βάλεις μπρος πισω παξιμαδατη γιατι στο λεω αυτό?

Γιατι σε αυτές της ανάρτησης που εχεις και γενικά στης απλές,

αν το χαμηλώσεις ποιο πολλή θα της τελείωσης γρήγορα της ανάρτησης σου, θα

ξεράσουν σε κανα 3μηνο λάδια, το χαμήλωμα σου είναι μια χαρα.

Τωρα αν θελεις να είναι τεζα κατο το εργαλείο παρε της G&M που είναι μέχρι

5 ποντους.

Link to comment
Share on other sites

Mhn xexnate thn yparxh ths FK (agwnisthkh seira ths Koni), sthn ellada den thn xeroun poly, alla xrhsimopoieite poly sth germania.

By the way psineste na pame kamia pista na doume diafores se anarthseis klp???

Link to comment
Share on other sites

Geia xara file moy.

Prospa8w na ginw mhxanologos gi ayto exw xa8ei ligaki.

Forousa pio palia Bilstein Sprint me eibach 3.5

Kai twra fraw FK coilover.

Exw psh8ei na to balw pista.

Frenarei, stribei den paei... ti na kanoume omws..

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το παρέλαβα σήμερα το πακέτο Bilstein-HR 35mm αλλά έχω μια απορία. Πως θα το ξεχωρίσω και καλά ότι είναι το χοντρομπούκαλο και όχι το απλό. Τα ΗR είναι τα κόκκινα...

Link to comment
Share on other sites

σε σχεση με τα bilstein η FK τι λεει?

Ta bilstein htan mia xara. sta 17aria mou mou fanhkan pio malaka apo ta mama (hdh talaiporhmena mou amortiser) . Kai se stripsimo kamia sxesh.

Apla den htan gia polla polla. Merikes fores se kafriles h se poly zori mou ebriske sto 8olo.

Twra h FK se thema krathmatos einai apla allou. Kamia sxesh apla kamia sxesh. eimai xamhlomenos 5-5.5 pontous mprosta kai 5.5-6 pisw. Den exw kanena problhma kai pote oti malakia kai na ekana to aytokinhto den brike sto tholo, k pistepste me to piezw arketa stis strofes..

apla thelw na th dw sthn pista.

h amesothta einai foberh. an thelei kapoios eyxarhstws na pame bolta me basikh proypo8esh na synexisoume gia mia frapouita new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά, το παρέλαβα σήμερα το πακέτο Bilstein-HR 35mm αλλά έχω μια απορία. Πως θα το ξεχωρίσω και καλά ότι είναι το χοντρομπούκαλο και όχι το απλό. Τα ΗR είναι τα κόκκινα...

Εγω το καλοκαιρι εβαλα Bilstein-HR 35mm με ¤600 (τα λεπτομπουκαλα που ουσιαστικα ειναι -¤50 απο τα αλλα). Ελπιζω να τα πηρες σε καλη τιμη. Λογικα θα ειναι καπως χοντρα τα δικα σου new_lol.gif

Ισως αν ψαξεις να βρεις φωτος να συγκρινεις θα το καταλαβεις. Καλα στριψιματα :)

ΥΓ. Duke καλως μας ξαναρθες ρε tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια

Εγω θελω να εξαλειψω τισ κλισεις στο τεσσαρι μου

Σκεφτηκα λοιπον μηπως εβαζα τις αναρτήσεις του GTi

θα εβαζα κατι σε blistein spotr(μονο αναρτησεις) αλλα λεω μηπως κοπαναει λιγοτερο

με του GTi. Το λεω γιατι το οδηγαει και ο πατερας μου

Τι γνωμη εχετε??

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio

Κοίτα εμένα φοράει ήδη τα ελετήρια από το GTi.

Διαπιστωμένο με κωδικούς, πλαίσια κλπ. Δεν ξέρω αν και η ανάρτηση είναι από GTi, αλλά δεν νομίζω (Ελαφρύτερο το 1,6) Πιστεύω είναι καλή μόντα. Αν θες κάτι ταξιδιάρικο και ήσυχο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.