Jump to content
GR-G60

15' η 16' για Mkii ?

Recommended Posts

Όχι οτι έχω τα φράγκα να το κάνω, αλλά έπαιζα και εγώ με την ιδέα... Ακόμα καλύτερα μου αρέσει η ιδέα 205-40 R16 αλλά τρέχα γύρευε... Μάλλον το 205 θα βρίσκει στους θόλους...

Link to comment
Share on other sites

Και το προφιλ? Το 45 ειναι χαμηλο και θα κοπαναει. Φαντασου το 40.

Επισης με απασχολει και το οφσετ για 7Χ16.

Υ.Γ. Ουτε εγω εχω τα φραγκα αλλα θα αλλαξω λαστιχα σε λιγο καιρο ετσι κι αλλιως.

Link to comment
Share on other sites

ποτέ δε μπόρεσα να καταλάβω πως οι εταιρίες δικαιολογούν την τόσο μεγάλη διαφορά τιμής μεταξύ 15" και 16".

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
Και το προφιλ? Το 45 ειναι χαμηλο και θα κοπαναει. Φαντασου το 40.

Επισης με απασχολει και το οφσετ για 7Χ16.

Υ.Γ. Ουτε εγω εχω τα φραγκα αλλα θα αλλαξω λαστιχα σε λιγο καιρο ετσι κι αλλιως.

Το 45 στο 205 δεν είναι και τόσο χαμηλό πάντως.... Αν δεν βρίσκει θόλους ξανασκέψου το

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστασεις που παιζουν ειναι, 195/45/16 και 205/45/16.

Αν σας ενδιαφερει το θεμα ριξτε ματια στη σελιδα http://www.1010tires.com/TireSizeCalculator.asp

Στην αρχη επιλεγουμε 195/50/15 που ειναι η διασταση που φοραει το αυτοκινητο μαμα.

Μετα επιλεγοντας 195/45/16 στη διπλανη 'μπαρα' βλεπουμε οτι η ολικη διαμετρος δεν αλλαζει σχεδον καθολου.

Στο 205/45/16 υπαρχει αλλαγη 2.54% η οποια πλησιαζει το 3% που θετουν σαν ανωτερη διαφορα, λογω του οτι μπορει να επηρεασει τη σωστη λειτουργεια του ABS.

Για το στησιμο κανεις δεν εχει γνωμη (εμπειρια)? :unsure:

Link to comment
Share on other sites

αποψη μου φιλε αν θες να βαλεις μεγαλυτερη ζαντα βαλε 17,με 205/40/17 ειδαλως αστο ετσι με 15 αρια 195/50/15,με τα 17 αρια θα χασεις ανεση αλλα θα εχεις κρατημα τρελλο με την προυποθεση οτι εχεις κ δυναμη 200+,εγω στο δικο μου φορουσα 17 KOSEI SENEKA RACING +YOKOHAMA 520.Κ οπτικα θα εισαι τοπ αν εχεις κ τους μεγαλους θολους κ χαμηλωμα

βλεπε gallery MY GOLF

Edited by GOLFiiiGT
Link to comment
Share on other sites

Guest tasosgolf2

ΠΑΙΔΕΣ ΕΓΩ ΕΧΩ 195/45/16.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΧΑΝΕΙ ΣΕ ΑΝΕΣΗ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΑΝ ΒΑΖΕΙΣ ΚΟΣΜΟ ΠΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΣΟΥΖΑ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΘΟΛΟΥΣ.ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟΥΣ ΘΟΛΟΥΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑ(ΣΤΟ ΦΡΥΔΙ ΜΟΝΟ ΕΝΝΟΩ),ΤΙΠΟΤΑ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΨΑΧΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ 16ΑΡΑ.ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΗ.ΑΞΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.ΤΟ 17 ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.

post-417-1110636860_thumb.jpg

Edited by tasosgolf2
Link to comment
Share on other sites

ελα ρε μηχανικε εσυ,αλλα οσα δεν τα φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια upyours.gifupyours.gifupyours.gifupyours.gifupyours.gifupyours.gifupyours.gif .

ενω το δικο σου 195/45/16 ειναι σωστο?????????????????????????????????????????????? thumbsdown.gifthumbsdown.gif

βλεπε gallery my golf golf only golf upyours.gifupyours.gifupyours.gifupyours.gif

φορουσα 7χ17 ET 35 me ΗR ρυθμιζομενη χαμηλωμα στο πατωμα,κ πισω προσθηκες 15 mm σε καθε πλευρα κ εβρισκε μονο οταν εκανα αναστροφη σε φουλ κοψιμο τιμονι,μπροστα ειχα κοψει απο τα φρυδακια το χειλος το εσωτερικο κ πισω ειχα ανοιξει τους θολους (G 60 γνησιο=αλλα φτερα μεγαλυτεροι θολοι)

Edited by GOLFiiiGT
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΕΣ ΕΓΩ ΕΧΩ  195/45/16.ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΧΑΝΕΙ ΣΕ ΑΝΕΣΗ.ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΟΤΑΝ ΒΑΖΕΙΣ ΚΟΣΜΟ ΠΙΣΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΝΕΙ ΣΟΥΖΑ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙ ΣΤΟΥΣ ΘΟΛΟΥΣ.ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΚΟΨΩ ΤΟΥΣ ΘΟΛΟΥΣ ΑΠΟ ΜΕΣΑ(ΣΤΟ ΦΡΥΔΙ ΜΟΝΟ ΕΝΝΟΩ),ΤΙΠΟΤΑ ΣΠΟΥΔΑΙΟ ΔΗΛΑΔΗ ΑΛΛΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ.Η ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΨΑΧΤΕΙΤΕ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΗ 16ΑΡΑ.ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΕΡΗ.ΑΞΙΖΕΙ ΣΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.ΤΟ 17 ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΑΠΟ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΤΑ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΤΑΣΟΣ,ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΩ ΚΑΤΙ ΛΑΘΟΣ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΕΙ !!!!

Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΛΟΓΗ ΕΙΝΑΙ ΜΕΤΑΞY 195/50/R15 KAI 195/45/R16 !!!!

ΟΙ 15ΑΡΕΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ,ΧΑΝΟΥΝΕ ΟΜΩΣ ΣΕ ΟΜΟΡΦΙΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ !!

ΟΙ 16ΑΡΕΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ,ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΕΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ,

ΑΛΛΑ ΜΕ 45ΑΡΙ ΠΡΟΦΙΛ Η ΑΝΕΣΗ ΑΡΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΠΕΡΙΠΑΤΟ !!!

TO 205/40/R16 TO ΘΕΩΡΩ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΤΟ 205/45/R16 !!!

EΠΙΛΕΓΟΝΤΑΣ 17ΑΡΕΣ ΖΑΝΤΕΣ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΡΚΕΤΑ,

ΑΛΛΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ Ο,ΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΤΟΥ !!!!

ΑΣ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ 18ΑΡΕΣ 'Η 19ΑΡΕΣ ΜΕ ΚΟΜΜΕΝΟΥΣ-ΦΟΥΣΚΩΜΕΝΟΥΣ ΘΟΛΟΥΣ !!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest tasosgolf2
ελα ρε μηχανικε εσυ,αλλα οσα δεν τα φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια upyours.gif  upyours.gif  upyours.gif  upyours.gif  upyours.gif  upyours.gif  upyours.gif .

ενω το δικο σου 195/45/16 ειναι σωστο?????????????????????????????????????????????? thumbsdown.gif  thumbsdown.gif

βλεπε gallery my golf golf only golf upyours.gif  upyours.gif  upyours.gif  upyours.gif

φορουσα 7χ17 ET 35 me ΗR ρυθμιζομενη χαμηλωμα στο πατωμα,κ πισω προσθηκες 15 mm σε καθε πλευρα κ εβρισκε μονο οταν εκανα αναστροφη σε φουλ κοψιμο τιμονι,μπροστα ειχα κοψει απο τα φρυδακια το χειλος το εσωτερικο κ πισω ειχα ανοιξει τους θολους (G 60 γνησιο=αλλα φτερα μεγαλυτεροι θολοι)

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΡΕ ΦΙΛΕ,ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕΣ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΘΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ ΓΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΤΗ ΖΑΝΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΜΑΓΚΑΣ ΣΤΟ SITE.ΜΠΡΑΒΟ ΜΑΓΚΙΑ ΚΛΑΝΙΑ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Απ'ότι είπε ο theog60 δε θα έλεγα ότι κατέστρεψε τους θόλους του, απλά τους άνοιξε περισσότερο. Που το τόσο περίεργο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ηρεμια. :)

Πρωτο απ'ολα νομιζω πως διευκρινησα οτι θελω τη γνωμη σας για 15' η 16'.

Βεβαια οι αποψεις ολων ειναι δεκτες.

Φιλε theog60 δεν υπαρχει λογος να ξεκιναμε απαντηση σε καποιον με (ελα ρε μηχανικε εσυ). Εγω θα το θεωρουσα προσβλητικο και αδικο.

Οσον αφορα το πρωην αυτοκινητο σου μπορει να εστριβε σαν τρενο αλλα εχω καποιες επιφυλαξεις για αυτοκινητα που ειναι χαμηλωμενα στο πατωμα και με προσθηκες ΜΟΝΟ πισω. Μπορει να εχεις ΧΕΡΙΑ και να το στριβεις αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορουν ολοι.

Φιλτατε tasosgolf2 οπως εγραψα ενδιαφερομαι για 16αρες ζαντες και ΟΧΙ για 17αρες αλλα μαλλον με 6.5'' φαρδος που ειναι καλυτερο για 195 λαστιχο. Οι ζαντες σου τι φαρδος και τι οφσετ εχουν?

Επισης θα ηθελα να δω το GOLF σου αλλα δεν μου ανοιγει η φωτο. :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Guest tasosgolf2
Παιδια ηρεμια. :D

Πρωτο απ'ολα νομιζω πως διευκρινησα οτι θελω τη γνωμη σας για 15' η 16'.

Βεβαια οι αποψεις ολων ειναι δεκτες.

Φιλε theog60 δεν υπαρχει λογος να ξεκιναμε απαντηση σε καποιον με (ελα ρε μηχανικε εσυ). Εγω θα το θεωρουσα προσβλητικο και αδικο.

Οσον αφορα το πρωην αυτοκινητο σου μπορει να εστριβε σαν τρενο αλλα εχω καποιες επιφυλαξεις για αυτοκινητα που ειναι χαμηλωμενα στο πατωμα και με προσθηκες ΜΟΝΟ πισω. Μπορει να εχεις ΧΕΡΙΑ και να το στριβεις αλλα αυτο δεν σημαινει οτι μπορουν ολοι.

Φιλτατε tasosgolf2 οπως εγραψα ενδιαφερομαι για 16αρες ζαντες και ΟΧΙ για 17αρες αλλα μαλλον με 6.5'' φαρδος που ειναι καλυτερο για 195 λαστιχο. Οι ζαντες σου τι φαρδος και τι οφσετ εχουν?

Επισης θα ηθελα να δω το GOLF σου αλλα δεν μου ανοιγει η φωτο. :huh:

ΕΙΜΑΙ 90% ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ 6,5".ΦΩΤΟ ΕΧΩ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΑΓΓΕΛΙΕΣ ΤΟΥ SITE ΕΠΕΙΔΗ ΤΟ ΠΟΥΛΑΩ.ΚΑΠΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ GOLF2,ΚΟΙΤΑ ΕΚΕΙ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΦΩΤΟ

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω οτι καπου ξεφευγουμε,σας παραθετω καποιες γνωσεις μου (λογω δουλειας).

Η σωστη διασταση για GOLF II ειναι 185/55/15 (που διαφερει ανεπαισθητα απο αυτη που ολοι βαζουμε 195/50/15) σε ζαντα 6,5Χ15 ΕΤ38.Ακομα και με ΕΤ35 (η πλειοψηφια των ζαντων που κυκλοφορουν στην Ελληνικη αγορα) το 195 βρισκει στα χαμηλωμενα στα πισω φρυδακια οταν το αυτ/το φορτωνεται.Αν παμε για 16in ,διατηρουμε το πλατος στις 6,5in και το offset στο ΕΤ38.Το λαστιχο σ'αυτη την περιπτωση πρεπει να ειναι 195/45/16.Σε περιπτωση που το αυτ/το ειναι περισσοτερο απο 4-4,5cm χαμηλωμενο πολυ πιθανο να βρισκει και εμπρος εσωτερικα στους θολους οταν ειναι το τιμονι πληρως στριμμενο και η αναρτηση συμπιεσμενη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε chrismk2 ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες και δεν αμφισβητω τις γνωσεις σου.

Αλλα επειδη εχω το βιβλιο του GTI G60 λεει τα εξης.

1. 185/55/15 σε ζαντα 6X15 ΕΤ35

2. 195/50/15 σε ζαντα 6.5Χ15 ΕΤ 33(BBS)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε chrismk2 ευχαριστω πολυ που ασχοληθηκες και δεν αμφισβητω τις γνωσεις σου.

Αλλα επειδη εχω το βιβλιο του GTI G60 λεει τα εξης.

1. 185/55/15 σε ζαντα 6X15 ΕΤ35

2. 195/50/15 σε ζαντα 6.5Χ15 ΕΤ 33(BBS)

To G60 δεν έχει φαρδύτερους θόλους/φρύδια? Οπότε είναι λογικό να χωράει λίγο μικρότερο offset? Ή κάτι θυμάμαι λάθος?

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

:blink::thumbsup::angry2: Thanks!

¶μα μου βρεί και κάποιος ποιά κομμάτια χρειάζομαι (άν γίνεται) για να φέρω τους θόλους μου στις διαστάσεις τοθ G60, θα είμαι άρχοντας (εμένα μου βρίσκουν λίγο οι πίσω ρόδες άν είμαι φορτωμένος)

Link to comment
Share on other sites

Ειναι χαμηλωμενο το GOLF σου;

Τι ζαντολαστιχα φορας;

Τι εννοεις 'αμα μου βρει και καποιος ποια κομματια χρειαζομαι'. Μηπως θελεις τους κωδικους απο τα φρυδακια του G60;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.