Jump to content
Guest manmag4

Καταναλωση... Turbo Vs ατμοσφαιρικο

Recommended Posts

Η ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΟΥ TSI 1.4 ΕΙΝΑΙ ΑΙΣΘΗΤΑ ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ ΑΠΟ,ΟΤΙ ΤΟΥ 2.0ΛΙΤΡΟΥ FSI ΚΙΝΗΤΗΡΑ,ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΗΡΧΕ Η ΣΚΟΠΗΜΟΤΗΤΑ ΤΗΣ VW ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΝΑ ΜΕΙΩΣΟΥΝ ΤΑ ΚΥΒΙΚΑ,ΝΑ ΤΑ ΥΠΕΡΤΡΟΦΟΔΩΤΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΤΑ ΑΛΟΓΑ ΤΟΥ 2.0ΛΙΤΡΟΥ.ΒΑΣΙΚΟΣ ΓΝΩΜΟΝΑΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΡΑΓΩΓΗ CΟ2 ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΥΣΗ.ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ C02 ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ

Link to comment
Share on other sites

αν θες επιδοσεις ,αλογα,ταχύτητα θα βαζεις και βενζίνη.

συμφονο απολιτα

τωρα ενα Τsi ειναι 1,4 και super tuned το μοτερ του! ενα 2,0 LT δεν ζοριζεται τοσο γιατι κινηται με τα κιβικα! βεβαια στην συγκεκριμενη ταχυτητα 150 χλμ μπορεις να πηγαινεις με την τουρμπίνα κλειστή (για το tsi) αλλα και παλι η κατανάλωση θα ειναι περισοτερη λογω κυβικών (1.4lt) απο ότι στο 2,0lt

δεν συμφονο!!!! ολο το σκεπτικο ειναι λαθοσ.

Link to comment
Share on other sites

βεβαια στην συγκεκριμενη ταχυτητα 150 χλμ μπορεις να πηγαινεις με την τουρμπίνα κλειστή (για το tsi) αλλα και παλι η κατανάλωση θα ειναι περισοτερη λογω κυβικών (1.4lt) απο ότι στο 2,0lt

Σε αυτη την ταχυτητα το TSI ειναι πανω απο τις 3000 στρ, επομενως το turbo ειναι................ανοιχτο :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την ταχυτητα το TSI ειναι πανω απο τις 3000 στρ, επομενως το turbo ειναι................ανοιχτο

ΛΑΘΟΣ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ

Θελεις να το εξηγησεις? Δηλαδη κλεινει και ανοιγει, συμφωνα με τα χλμ που εχεις or something? :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η TΟΥΡΜΠΙΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΟΜΟ ΠΑΤΗΜΑ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟΝ ΚΟΦΤΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΜΕ ΟΜΑΛΟ ΠΑΤΗΜΑ.ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 150KM/H ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΑ 180 ΚΑΙ ΣΤΑ 200,ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΜ/Η

Link to comment
Share on other sites

Η TΟΥΡΜΠΙΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΟΜΟ ΠΑΤΗΜΑ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟΝ ΚΟΦΤΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΜΕ ΟΜΑΛΟ ΠΑΤΗΜΑ.ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 150KM/H ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΑ 180 ΚΑΙ ΣΤΑ 200,ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΜ/Η

Well.........That's a first :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Η TΟΥΡΜΠΙΝΑ ΑΝΟΙΓΕΙ ΜΕ ΤΟ ΑΠΟΤΟΜΟ ΠΑΤΗΜΑ ΤΟΥ ΓΚΑΖΙΟΥ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟΝ ΚΟΦΤΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΜΕ ΟΜΑΛΟ ΠΑΤΗΜΑ.ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ 150KM/H ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΙ ΣΤΑ 180 ΚΑΙ ΣΤΑ 200,ΤΗΝ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΓΡΗΓΟΡΗ ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΑΥΤΩΝ ΤΩΝ ΚΜ/Η

ι τουρμπινα τρεχει παντα μαζι!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που έχω δει πρακτικά είναι το golf iv 1,4 75hp & golf v 1,4 tsi (140hp). Στη πόλη ίδια κατανάλωση ακριβώς ενώ σε ανοιχτούς δρόμους μεσαίες και υψηλές ταχύτητες το tsi έχει χαμηλότερη κατανάλωση !! Είδατε τι κάνει το μακρύ σασμάν;

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτη την ταχυτητα το TSI ειναι πανω απο τις 3000 στρ, επομενως το turbo ειναι................ανοιχτο :blink:

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ!!!

Θελεις να το εξηγησεις? Δηλαδη κλεινει και ανοιγει, συμφωνα με τα χλμ που εχεις or something? :)

Οπως εξηγήθηκε μπορεις με ομαλο πατημα να ανεβάσεις στροφές και να μην ανοιγεις το turbo! Δεν το ηξερα και εγω,αλλα το κανω και εγω στο δικό μου (Golf IV-μοτερ S3) σημειωση η τουρμπίνα μου ανοιγει στις 2200 σαλ.

ι τουρμπινα τρεχει παντα μαζι!!!

δοκιμασε το και θα δεις!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που έχω δει πρακτικά είναι το golf iv 1,4 75hp & golf v 1,4 tsi (140hp). Στη πόλη ίδια κατανάλωση ακριβώς ενώ σε ανοιχτούς δρόμους μεσαίες και υψηλές ταχύτητες το tsi έχει χαμηλότερη κατανάλωση !! Είδατε τι κάνει το μακρύ σασμάν;

οχι μονο το σασμάν! Εγω εχω και ενα Grande Punto 1.4 8v 77hp!Η κατανάλωση ειναι 12-13 λιτρα/100 στην Εθνική τσιτες 170-180 και με το Golf 10.9l/100! Αρα τα κυβικά παίζουν ρολο!

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΤΗΝ VW ΣΤΟΝ ΡΕΝΤΗ

φιλε tsipower....

επιδι επροχθεσ δεν με πιστευεσ οτι ι τουρπινα δουλευει παντα μαζι παρακαλεσα εναν μιχανολογο μιχανικο φιλομου που δουλευει στα κεντρικα στιν κατασκευει τισ vw να μου στιλι καπια αποδικτικα που δεν κικλοφορουνε εξο....το προβλιμα ειναι οτι ειναι ομοσ στα γερμανικα. θα προσπαθισο να το μεταφρασο και αμα θελεισ πιστεψε αν δεν θελεισ τοτεσ αφισετο αλα σαν εργατισ στι vw θα επρεπε να το ξερεισ. στο επομενο σεμιναριο που θα γινι απο τι vw ροτισετο....

θα βαλο και μια φοτο μεσα ισοσ καπιοσ ξερει εδο μεσα και γερμανικα και μπορι να ιποστιριξι τιν απαντισιμου...

το διαγραμμα με το μπλε και πρασινο διχνι οδι ι τουρμπινα δουλευει σινεχοσ. το ιδιο λεει και στο κιμενο και οτι δουλευει σινεχοσ μαζια απλα στισ πολι χαμιλεσ στορφεσ δεν ιπαρκι ι πιεσι που παραγι.

ο εγκεφαλοσ αποφασιζι αν ο κομπρεσσορασ ι ι τουρμπινα στιλι αρκετι σιμπιεσι...

post-7344-1197907801_thumb.jpg

post-7344-1197907815_thumb.jpg

Edited by Porschemultivan
Link to comment
Share on other sites

φιλε porschemultivan από θεωρία καλά τα πας αλλα μήπως θα ήθελες να οδηγήσεις k ένα turbo αυτοκίνητο για να το δεις k στην πράξη??

αυτά που δείχνεις στις photo εμενα δεν μου δείχνουν απολύτως τίποτα!!!σου φτιάχνω διαγράμματα όσα θες!!!!στην πράξη τι γίνετε!!!

αυτό με ενδιαφέρει k όπως θα διάβασες παραπάνω από ανθρωπους που έχουν turbo αυτοκίνητο k ξέρουν η τουρμπίνα δεν τρέχει μαζί!!!!

δες μήνυμα του πέτρος μελίσσια

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του forum.

Edited by konstantinos passat
@Το post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.
Link to comment
Share on other sites

file porschemultivan apo thewria kala ta pas alla mipws tha itheles na odigiseis k ena turbo aytokinito gia na to deis k sthn praksi??

ayta pou deixneis stis photo emena den mou deixnoun apolytws tipota!!!sou ftiaxnw diagrammata osa thes!!!!stin praksi ti ginete!!!

ayto me endiaferei k opws tha diavases parapanw apo antrwpous pou exoun turbo autokinito k kseroun h tourbina den trexei mazi!!!!

des minhma tou petros mellisia

Περιμενουμε ανυπομονα τα διαγραμματα

Συνεχως μας τη λες ρε φιλε. Ενταξει τι να κανουμε δεν εχουμε TSiPower εμεις. Να το χαιρεσε το TSiακι σου και ασε εμας με τα ταπεινα μας αμαξακια.

Link to comment
Share on other sites

Το δεν τρέχει, δεν υφίσταται. Αν πηγαίνεις με ένα τουρμπάτο με 140χλμ σταθερά, σε επίπεδο δρόμο και έχεις ένα μπαρόμετρο, μπορείς να δεις ότι δεν σηκώνει πίεση και δουλεύει υποπίεση. Εκεί απλά δεν σηκώνει πίεση και δεν καταναλώνει βενζίνη. Τουλάχιστον όχι περισσότερο από ότι καταναλώνει ο υπόλοιπος κινητήρας. Ας πούμε για παράδειγμα εγώ, όταν κινούμε μέσα στην πόλη, με νορμάλ οδήγηση, με 20€ που περίπου είναι 15-16 λίτρα 100άρας, κάνω από 100 μέχρι 120χλμ. Μέσα στην πόλη, περνάω από κέντρο όταν πάω στη σχολή, κίνηση και βραδινά ανοιγματάκια, τουρμπίσματα κτλ. Όταν είμαι στην κίνηση και παρακολουθώ το μπαρόμετρο να μην δείχνει πάνω από 0,3 υποπίεση, η κατανάλωση μου είναι γύρω στο 13lt/100. Βέβαια δεν είναι τόσο υψηλή, μιας και όταν είμαι μποτιλιαρισμένος, ή σε κόκκινο, η κατανάλωση μεγαλώνει χωρίς να καίει. Είναι και τα σταμάτα ξεκίνα, οπότε μπορεί κάποιος να καταλάβει. Σε ανοιχτό δρόμο, η κατανάλωση μου, αν πηγαίνω χαλαρά, δεν ξεπερνάει τα 9lt/100km.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε tsipower εκτιθεσαι :lol:

δυστηχως θα πρεπει να συμφωνησω με τον καφρο

ελα μωρε οχι και εκτιθεται...δεν εχει αδικο στο κατω κατω το παλικαρι...αν εχεις τουρμπο και πιασεις μια ταχυτητα, μετα μπορεις να πηγαινεις σταθερα με την υποπιεση στο -4...

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟΝ ΚΟΦΤΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΜΕ ΟΜΑΛΟ ΠΑΤΗΜΑ.
ελα μωρε οχι και εκτιθεται...δεν εχει αδικο στο κατω κατω το παλικαρι...αν εχεις τουρμπο και πιασεις μια ταχυτητα, μετα μπορεις να πηγαινεις σταθερα με την υποπιεση στο -4...

Ε... εκτιθεται λιγακι :lol:

Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε ανυπομονα τα διαγραμματα

Συνεχως μας τη λες ρε φιλε. Ενταξει τι να κανουμε δεν εχουμε TSiPower εμεις. Να το χαιρεσε το TSiακι σου και ασε εμας με τα ταπεινα μας αμαξακια.

ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΛΥΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΣΟΥ ΣΥΝΔΕΟΜΑΙ Μς ΦΙΛΟΥ ΤΟ ΚΩΔΙΚΟ Κ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ TSIPOWER!!!!!S3 POWER ΘΑ ΜΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!!

ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΟΔΗΓΑΣ ΕΝΑ GT K ΕΠΙΑΣΕΣ ΤΟ ΠΑΠΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΡΥΔΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΦΤΑΣΕΙΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΤΟΝ ΚΟΦΤΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙΣ ΤΗΝ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ ΜΕ ΟΜΑΛΟ ΠΑΤΗΜΑ.

QUOTE (golfakias1983 @ 12/01/2008, 10:52 )

ελα μωρε οχι και εκτιθεται...δεν εχει αδικο στο κατω κατω το παλικαρι...αν εχεις τουρμπο και πιασεις μια ταχυτητα, μετα μπορεις να πηγαινεις σταθερα με την υποπιεση στο -4...

Ε... εκτιθεται λιγακι

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΑΩ ΚΟΦΤΗ ΜΕ ΟΜΑΛΟ ΠΑΤΗΜΑ Κ ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΕΙ ΤΟΥΡΜΠΙΝΑ

ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΧΑΛΑΣΕ!!!!!!!!!

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΤΕΛΙΚΑ ΜΠΡΑΒΟ

Link to comment
Share on other sites

φιλε porschemultivan από θεωρία καλά τα πας αλλα μήπως θα ήθελες να οδηγήσεις k ένα turbo αυτοκίνητο για να το δεις k στην πράξη??

αυτά που δείχνεις στις photo εμενα δεν μου δείχνουν απολύτως τίποτα!!!σου φτιάχνω διαγράμματα όσα θες!!!!στην πράξη τι γίνετε!!!

αυτό με ενδιαφέρει k όπως θα διάβασες παραπάνω από ανθρωπους που έχουν turbo αυτοκίνητο k ξέρουν η τουρμπίνα δεν τρέχει μαζί!!!!

δες μήνυμα του πέτρος μελίσσια

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του forum.

oπος νομιζεις....

εγω το καθικον μου το εκανα απο εδω και περα δημοκρατια εχουμε, ο καθενας πιστευι οτι νομιζι...

για το αν πρεπει να οδιγισο και κανενα τουρμπο... δεν νομιζο εχο οδιγισι πιστευο αρκετα τουρμπο.....απο 70ιππους turbodiesel VW, R5 turbo, diafora TDI (golf-Q7),

335i, alpina B10, 911 3,6τουρμπο εος 450 ιππους RS6 .

Edited by Porschemultivan
Link to comment
Share on other sites

Περιμενουμε ανυπομονα τα διαγραμματα

Συνεχως μας τη λες ρε φιλε. Ενταξει τι να κανουμε δεν εχουμε TSiPower εμεις. Να το χαιρεσε το TSiακι σου και ασε εμας με τα ταπεινα μας αμαξακια.

ΛΟΙΠΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΣΟΥ ΛΥΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΡΙΑ ΣΟΥ ΣΥΝΔΕΟΜΑΙ Μς ΦΙΛΟΥ ΤΟ ΚΩΔΙΚΟ Κ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ TSIPOWER!!!!!S3 POWER ΘΑ ΜΟΥ ΤΑΙΡΙΑΖΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ!!!!!!

ΜΗΝ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΟΔΗΓΑΣ ΕΝΑ GT K ΕΠΙΑΣΕΣ ΤΟ ΠΑΠΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΡΥΔΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Χαιρομαι που εχεις S3 :) Και επειδη ειμαι "μαζοχας" ανοιγω μαζι σου, εσυ με το S3 και εγω με το ατμοσφαιρικο μου, οποτε θελεις. Θελεις και με λεφτα? No problem!!! Ας μαζευτει ολο το VWClub kai να ανοιξουμε.

P.S. Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα ανοιξω μαζι σου με G(Grand). T(Tourismo) :)

Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που εχεις S3 Και επειδη ειμαι "μαζοχας" ανοιγω μαζι σου, εσυ με το S3 και εγω με το ατμοσφαιρικο μου, οποτε θελεις. Θελεις και με λεφτα? No problem!!! Ας μαζευτει ολο το VWClub kai να ανοιξουμε.

P.S. Το μονο σιγουρο ειναι οτι θα ανοιξω μαζι σου με G(Grand). T(Tourismo)

pote thes k pou???k to club mazi

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.