Jump to content
Guest LUBAS

ΧΤΑΠΟΔΙΑ....!ΜΕΣΑΙΑ..ΤΕΛΙΚΑ!

Recommended Posts

Guest LUBAS

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!!

ΕΧΩ ΕΝΑ GOLF IV 2000 1.6 8ΒΑΛ..

ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΧΤΑΠΟΔΙ ΝΑ ΚΑΤΑΡΓΙΣΩ ΜΕΣΑΙΟ ΝΑ ΒΑΛΩ ΤΕΛΙΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΤΗΝ ΔΙΑΜΕΤΡΟ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΩΛΗΝΕΣ.

ΓΙΑ ΠΡΟΚΑΤΑΛΥΤΗ ΝΑ ΤΟ ΑΦΗΣΩ Η ΟΧΙ??ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΑΚΟΥΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΙΣΘΗΡΗΡΑ Λ.

ΓΙΑ ΧΤΑΠΟΔΙ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ Η ΔΙΑΔΡΟΜΗ???ΑΝ ΝΑΙ ΠΙΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΑΜΑΞΙ???

ΜΕ ΤΗΝ ΑΛΛΑΓΗ ΑΥΤΩΝ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟΥ ΧΤΑΠΟΔΙΟΥ ΘΑ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗΤΕΡΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΒΕΝΖΙΝΗΣ????

ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΩ ΠΡΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΜΕΡΙΑ ΑΝ ΚΑΙ ΣΤΟ EXHAUST CENTER ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ 500 ΕΥΡΑ ΟΛΑ ΚΟΜΠΛΕ...

ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΙΔΕΣ.... :heart:

Link to comment
Share on other sites

Guest LUBAS

ΕΧΩ ΕΙΔΗ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΡΥΘΜΙΣΤΗ...

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΕΛΙΚΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΛΟ Κ ΘΑ ΤΟ ΑΛΛΑΞΩ..

ΑΠΛΑ Η ΑΛΛΑΓΗ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΞΑΤΜΙΣΕΙΣ(ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ) ΘΑ ΒΟΗΘΗΣΕΙ ΠΟΛΥ..ΑΠΛΑ ΘΕΛΕΙ ΨΑΞΙΜΟ..ΟΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΑΣ ΒΟΗΘΗΣΕΙ!!

:heart:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε LUBAS ειμαι στην ιδια θεση με εσενα. Πηγα και ρωτησα εναν εξατμησα και μου ειπε οτι το 1400αρι μου εχει ηδη ικανοποιητικο χταποδι. Το μονο που θα κανουμε ειναι να βγαλουμε τον προκαταλυτη. Απο εκει και περα παιζει να αναψει το λαμπακι του αισθητηρα αλλα μπορει και οχι. Αν αλλαξεις τον καταλυτη το λαμπακι δεν θα αναψει. Εγω θα βαλω εναν της Sembring. Καπου στα 320¤. Απο εκει και περα μεσαιο και τελικο ειναι στην επιλογη σου. Παντος θα κερδισεις σε ροπη παραγμα το οποιο δεν θα θα κανεις απολυτα με μονο το τελικο. Τωρα αν εσυ θελεις να αλλαξεις το χταποδι το 4-2-1 ειναι οτι πρεπει για εσενα. Το 4-1 ειναι συνηθως για ποιο αγρια καρα. Παντος πρεπει να βρεις καλο μαστορι

Link to comment
Share on other sites

εγω δεν εχω βαλει χταποδι, αλλα εκει που εβαλα την εξατμηση μου μου ειπε μια μεγαλη τιμη.βεβαια ο τυπος βαραει, αλλα πολυ μεγαλη την ακουσα 600 ευρω.τι παιζει απο χταποδι? ποιες εταιριες βγαζουν χταποδια για το αμαξι μου ξερετε? δεν θελω χειροποιητα χταποδακια...

Link to comment
Share on other sites

damarlakisat δεν νομιζω να αξίζει να δωσεις λεφτα για χταποδι απο εταιρια. Βασικα δεν νομιζω να εχουν πολυ stuff οι εταιριες. Για να κανεις δουλεια κανε χειροποίητο. Το μαστορι θα σου κανει τα ανοιγματα που ειναι καλα για το αμαξι σου. Εξαλλου θα σου βγει και στην μιση τιμη

Link to comment
Share on other sites

Guest LUBAS

600 ΕΥΡΟ ΓΙΑ ΧΤΑΠΟΔΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ 250-300 ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΦΤΙΑΧΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΘΕΣ..

ΜΙΑ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΘΑ ΠΑΩ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ...

ΜΕΣΑΙΟ ΚΑΙ ΠΡΟΚΑΤΑΛΥΤΗ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΤΑ ΑΦΑΙΡΕΣΩ...ΤΙ ΛΕΤΕ????

ΑΛΛΑΓΗ ΟΛΗΣ ΤΗΣ ΕΞΑΤΜΙΣΗΣ ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΕΠΙΠΤΩΣΗ ΣΤΗΝ ΒΕΝΖΙΝΗ(ΑΥΞΗΣΗ)?????

Link to comment
Share on other sites

Guest LUBAS

ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ(ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ) ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΕ ΠΟΛΥ Η ΟΧΙ Κ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΑΝ Κ ΑΚΟΥΩ ΟΤΙ ΚΑΛΗ ΕΙΝΑΙ 4-2-1...

ΣΥΝΗΘΩΣ ΜΕ ΤΟ ΧΤΑΠΟΔΙ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΣΤΙΣ ΨΗΛΕΣ..

ΕΞΟΣΤ ΣΕΝΤΕΡ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ 500 ΚΟΠΛΕ... :)

Link to comment
Share on other sites

Φιλε LUBAS τον θορυβο δεν τον κανει το χταποδι αλλα το μεσαιο και το τελικο. Ο προκαταλυτης σιγουρα θα αφαιρεθει αν θες να δεις διαφορα. Αν φτιαξεις κιολας χταποδι σιγουρα το μαστορι δεν θα σου τον μονταρει πανω. Μεσαιο αν θες να ειναι ποιο ελευθερη η εξαγωγη και αντεχεις τον θορυβο βγαλτην. Νομιζω οτι κερδιζεις σε ροπη και οχι στις ψηλες. Καταναλωση θα εχεις ελαφρος μεγαλυτερη.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε LUBAS τον θορυβο δεν τον κανει το χταποδι αλλα το μεσαιο και το τελικο. Ο προκαταλυτης σιγουρα θα αφαιρεθει αν θες να δεις διαφορα. Αν φτιαξεις κιολας χταποδι σιγουρα το μαστορι δεν θα σου τον μονταρει πανω. Μεσαιο αν θες να ειναι ποιο ελευθερη η εξαγωγη και αντεχεις τον θορυβο βγαλτην. Νομιζω οτι κερδιζεις σε ροπη και οχι στις ψηλες. Καταναλωση θα εχεις ελαφρος μεγαλυτερη.

Δεν είναι σίγουρο ότι θα πάρεις αν αφαιρέσεις το μεσαίο. Συνήθηως το αμάξι χάνει συμπίεση (back pressure είναι ο ακριβής όρος) και κρεμάει στα ψηλά... Οι ταρζανιές που κάνουν τα ραλάκια δεν πιάνουν πάντα

Link to comment
Share on other sites

σωστος γιαυτο με τα ραλακια που ειπες εγω εχω συρματινο καταλυτη τελικο και μεσαιο χειροποιητα και προσφατα εβγαλα το μεσαιο. απο θορυβο σκιζει τωρα και παει πολυ καλυτερα ταμαξι τωρα που εβγαλα το ελευθερο χειροποιητο να τονισω μεσαιο που ειχα.ειδα διαφορα μεγαλη και δεν ειναι η ιδεα μου λογω θορυβου. λετε να εχασα back pressure??δεν κρεμαει ψηλα, παει καλυτερα μεχρι τις 6600. αλλα εχω μαμα σωληνωσεις 46 χιλ και μαμα πολλαπλη. αν δεν αλλαξω με χταπωδι και βαλω 50αρες σωληνωσεις να παει καλυτερα λετε?ποσο μπορει να στοιχισει?

Link to comment
Share on other sites

Guest LUBAS

NA ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΣΩΛΗΝΕΣ ΝΟΜΙΖΩ ΘΑ ΠΑΕΙ ΓΥΡΩ ΣΤΑ 60-80 ΕΥΡΑ.ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ..ΠΑΡΕ ΚΑΝΑ ΤΗΛ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥ ΣΙΓΟΥΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Guest golf_traveller

hello guys

θα ρήξετε μπινελίκι τρελό αλλά ζητάω το έλεος σας γιατί τα έχω ψιλοχάσει...

έχω ενα GOLF IV 1,6 16V ισχύουν τα ίδια ?

σκέφτομαι να κατέβω αθήνα να περάσω χτάποδι και καταλύτη αλλά δεν ξέρω αν θα πρέπει να βάλω κάτι επώνυμο η χειροποίητο! μιλούσα με ένα μηχανικό και μου έλεγε για ένα χειροποίητο που είχε φτιάξει αλλά έχω ακούσει οτι είναι λίγο απάτη ο τύπος! σκέφτομαι να αλλάξω και σωλήνα όμως δεν ξέρω πόσο μεγαλύτερη διάμετρο θα πρέπει να είναι και τι επιπτώσεις θα έχει, επίσεις τα έχω μπλέξει και λίγο με τους αισθητήρες...

τελικά ανάβει το λαμπάκι και αν ναι πόσο πρόβλημα είναι αυτο?

θέλει επαναπρογραμματισμό ο εγκέφαλος.

εχω επάνω φίλτρο ελευθέρας της BMC και ένα χειροποίητο τελικό

θα πρέπει να ελευθερώσω και άλλο την εισαγωγή?

σας έπρηξα λίγο έτσι...

αν μπορείτε ρήξτε κανένα καλό μαστόρι και καμια τιμή

ξέρω ότι μερικά πραγματάκια είναι ήδη γραμμένα όπως μου είπε και ο φίλος dimitrisk αλλά έχω χάσει την μπάλα

thanx in advance...

Link to comment
Share on other sites

βγαλε μονο τον προκαταλυτη και εισαι OK

το golf εχει πολυ καλη εξατμιση.

τωρα αν θες ντε και καλα να κανεις καινουρια

το πολυ να πας σε 48αρι σωληνα με χταποδι, και μεσαιο ελευθερο

αλλα μετα θα θες και προγραμμα.αυτα τα 2 μαζι ειναι καπου στα 1000€

ενω αν βγαλεις μονο τον προκαταλυτη εισαι στα 50!

Edited by NforN_xronis
Link to comment
Share on other sites

Guest golf_traveller
βγαλε μονο τον προκαταλυτη και εισαι OK

το golf εχει πολυ καλη εξατμιση.

τωρα αν θες ντε και καλα να κανεις καινουρια

το πολυ να πας σε 48αρι σωληνα με χταποδι, και μεσαιο ελευθερο

αλλα μετα θα θες και προγραμμα.αυτα τα 2 μαζι ειναι καπου στα 1000€

ενω αν βγαλεις μονο τον προκαταλυτη εισαι στα 50!

δεν ξερω ρε φιλαρακι

εχω ψηθει για το χταπόδι και τον καταλυτη εχω ακουσει οτι ολη την δουλεια στη ροπη την κανουν αυτα...

αμα βγάλω τον προκαταλύτη δεν επηρεάζετε ο αισθητηρας?

ξέρεις κανένα μάστορα στην Salonika?

Link to comment
Share on other sites

πουλαω εγω το δικο μου χταποδι 500 ευρο αν ενδιαφερεστε supersprint.εννεα μηνων .ειναι σε παρα πολυ καλη κατατσταση music.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.


×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.