Jump to content
Guest golfplus-voyager

Ερώτησεις για τα Λάδια

Recommended Posts

τα castrol slx formula longlife 3 5w-30, ξερετε αν εχουν αλλαξει ονομασια?γιατι στο trade wind δεν τα βρηκα,εχει καποια αλλα 5w-30 με ονομασια castrol edge. γνωριζει καποιος?

Τα Castrol edge ειναι αυτα που ψαχνεις.Εχει αλλαξει η ονομασια.Ασε που αυξησε την τιμη κιολας.Τα ειχε 11ευρω το λιτρο και τωρα τα εφτασε 13,5

Link to comment
Share on other sites

Τα Castrol edge ειναι αυτα που ψαχνεις.Εχει αλλαξει η ονομασια.Ασε που αυξησε την τιμη κιολας.Τα ειχε 11ευρω το λιτρο και τωρα τα εφτασε 13,5

ok,thanx νασο! σιγουρα ετσι?χαχα,ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Τα Castrol edge ειναι αυτα που ψαχνεις.Εχει αλλαξει η ονομασια.Ασε που αυξησε την τιμη κιολας.Τα ειχε 11ευρω το λιτρο και τωρα τα εφτασε 13,5

ok,thanx νασο! σιγουρα ετσι?χαχα,ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Τα Castrol edge ειναι αυτα που ψαχνεις.Εχει αλλαξει η ονομασια.Ασε που αυξησε την τιμη κιολας.Τα ειχε 11ευρω το λιτρο και τωρα τα εφτασε 13,5

ok,thanx νασο! σιγουρα ετσι?χαχα,ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

ok,thanx νασο! σιγουρα ετσι?χαχα,ευχαριστω και παλι.

Σιγουροτατα.Αυτα εχω βαλει κι εγω.Η πρωτη αλλαγη ειναι που κανεις;Εγω θα αλλαξω δευτερη φορα σε 4.000 χλμ απο τωρα και σκεφτομαι να βαλω τα mobil τα οποια στην προηγουμενη αλλαγη που εκανα,δεν τα ειχε το trade-wind.Ασε που ειναι και πιο φτηνα σε σχεση με τα castrol κι απ'οτι λενε ειναι κορυφη.

Link to comment
Share on other sites

Σιγουροτατα.Αυτα εχω βαλει κι εγω.Η πρωτη αλλαγη ειναι που κανεις;Εγω θα αλλαξω δευτερη φορα σε 4.000 χλμ απο τωρα και σκεφτομαι να βαλω τα mobil τα οποια στην προηγουμενη αλλαγη που εκανα,δεν τα ειχε το trade-wind.Ασε που ειναι και πιο φτηνα σε σχεση με τα castrol κι απ'οτι λενε ειναι κορυφη.

ναι πρωτη αλλαγη.ελπιζω να μη μου πουν τπτ στην αντιπροσωπεια που θα τους παω εγω λαδια.

ps:ξεχασα,4 λιτρα φθανουν ετσι?

Edited by nikoliss
Link to comment
Share on other sites

ναι πρωτη αλλαγη.ελπιζω να μη μου πουν τπτ στην αντιπροσωπεια που θα τους παω εγω λαδια.

ps:ξεχασα,4 λιτρα φθανουν ετσι?

νομιζω 3,5 λιτρα παιρνει.

Link to comment
Share on other sites

Ναι με αλλαγη φιλτρου 3.5 λιτρα παιρνει.Νικο εισαι αδικαιολογητος με αυτο που λες. :) Εκτος του οτι δεν εχουν κανενα δικαιωμα να σου αρνηθουν να βαλουν τα λαδια που θα τους πας,απο την αλλη ρε συ τωρα εχουμε δικα μας ατομα εκει μεσα.Τους ξεχασες κιολας;; :D

Edited by Nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Ναι με αλλαγη φιλτρου 3.5 λιτρα παιρνει.Νικο εισαι αδικαιολογητος με αυτο που λες. :) Εκτος του οτι δεν εχουν κανενα δικαιωμα να σου αρνηθουν να βαλουν τα λαδια που θα τους πας,απο την αλλη ρε συ τωρα εχουμε δικα μας ατομα εκει μεσα.Τους ξεχασες κιολας;; :D

σωστος,+1 :ninja:

Link to comment
Share on other sites

να κανω μια ερωτηση κ γω παιδια.το jetta tsi λενε οτι θελει 5-30 σωστα?αν του βαλω 5-40 κακο θα κανω?η αντυπρωσοπια μου λεει οχι αλλα τα πρωτα εδω επαρχια τα εχουν απο 16-18ευρ το λιτρο ενω τα 5-40 τα βρηκα10ευρ δωστε τα φωτα σας

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει προβλημα ακομα και σε 40αρι να πας.Εγω παντως στο TSI,καθως και αρκετοι αλλοι,δεν εχουμε παρατηρησει καταναλωση λαδιου οποτε γιατι να μην βαλεις το 30ρι που ειναι και πιο ψιλο;Οσο για την τιμη,μπες www.trade-wind.gr και θα βρεις πολυ καλες τιμες.

Link to comment
Share on other sites

το jetta tsi λενε οτι θελει 5-30 σωστα?αν του βαλω 5-40 κακο θα κανω?η αντυπρωσοπια μου λεει οχι

:D - λενε οχι γιατι θελουν να βαλεις αυτα που λανσαρουν αυτοι και να μην χασουν χρηματα ,αν ειναι της ιδιας εταιριας κανενα προβλημα ισα-ισα θα εχεις καλυτερη προστασια το καλοκαιρι απο την αλλη αν εχεις ενα λιπαντικο 5/30 αστερι και του βαλεις ενα 5/40 υποδεεστερο σε χαρακτηριστικα ε λογικο ειναι η προστασια να ειναι μικροτερη (!) το 5/40 εχει "πολλη" τεχνογνωσια πανω του ειναι ενα ιξωδες χρυση τομη που λενε και υπαρχουν αξιολογες προτασεις

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχως παντως ο tsi δεν εχει προβληματα καταναλωσης ακομα και το Καλοκαιρι.Οποτε φιλε μου δεν εχει νοημα να αποφυγεις το 30αρι.Εγω θα προτεινα να βαλεις 5w-30 αλλα οχι αυτο που θελουν να σου βαλουν αυτοι.Αγορασε και πηγαινε τους το δικο σου.Οσο για τιμες τα ειπαμε παραπανω :D

Edited by Nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

TSAKHS-EVIA για πες μου γιατι θεωρεις τα Castrol "συνθετικα" κι οχι συνθετικα; Πραγματικα με ενδιαφερει.Εγω φοραω Castrol αλλα μαλλον θα βαλω Mobil την επομενη.

Link to comment
Share on other sites

μιας και το αναφερθηκε το θεμα για τα castrol, εγω σεβομαι την αποψη του TSAKHS EVIA καθως ειναι πιο διαβασμενος απο μενα στο θεμα γυρω απο τα λαδια..

απλα μπορω να εχω αποψη τι γινεται στο δικο μου αυτοκινητο, εχοντας δοκιμασει καποιες μαρκες λαδιων και σε συνεργασια με αυτα που μου προτεινει ο μηχανικος...καταληξαμε στα castrol, οχι για καποιο ιδιαιτερο λογο, απλα για να δουμε τις επιδοσεις τους...(οταν λεω επιδοσεις εμενα μ ενδιαφερει 5αρακι λαδι να μου κραταει 1bar+ πιεση μετα απο εντονη χρηση)...

Τα castrol ανταποκριθηκαν ικανοποιητικα σε αυτο το τεστ ακομα και μετα απο 3.000-4.000χιλιομετρα...

δεν εχω τεσταρει πολλες μαρκες...εγω εβαζα ARAL super tronic 5-40, μετα δοκιμασα ΑΜSOIL και Valvoline...με τα τελευταια να ειναι και αυτα αρκετα καλα...

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα ειναι πιο διαβασμενος.Γι'αυτο ρωταω κι εγω αλλωστε.Μου εκανε εντυπωση ομως αυτη η δηλωση του σε αλλο τοπικ και για να μην το συζητησουμε εκει και ειμαστε off topic μεταφερομαστε εδω :D

Link to comment
Share on other sites

:D - ο Miltellas ξερει απο λιπαντικα καλυτερα

Δεν ξερω ποιος ξερει πιο πολλα.Παντως δε μου εχεις δωσει την εντυπωση του ασχετου στο θεμα "λαδια".Οσο για την απαντηση σου δεν κολλαει καπου διοτι δε σου ζητησα να αναλυσεις καποια γενικη απορια μου σχετικα με τα λαδια.Να μου εξηγησεις το δικο σου σχολιο ζητησα.

Υ.Γ. Αυτος ο Miltellas....λες κι ανοιξε η Γη και τον καταπιε. tongue.gif

Edited by Nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

:D - σου υπενθυμιζω την υποθεση μηνυσης απο την Mobil για τον ορο synthetic που βαζει στα λιαπντικα της,ριξε μια προσεκτικη ματια στον πινακα και συγκρινε την με καποιο αλλο πχ Red Line/Mobil/Amsoil να δεις διαφορα

το site και οι διαφημισεις για το edge ειναι σαν παιδικη χαρα και το 10w-60 που μερικοι ειδικοι λιβανιζουν ως "το καλυτερο αγωνιστικο συνθετικο" ειναι προδιαγραφων API SJ/CF ενω το sport αυτου το λεει η ιδια η εταιρια Synthetic technology με προδιαγραφες API SL/CF αρα πολυ πισω (!) ειναι μια εταιρια με πολυ καλες δημοσιες σχεσεις και marketing και απο τις μηχανες ακομα που την θυμαμαι στα λαδια μιξης ακριβη και αποτελεσμα μηδεν γιατι οταν ανοιγεις μοτερ βλεπεις την ουσια τι προστασια ειχες (!)

απαντω οποτε και οσο μπορω εχω υποχρεωσεις επαγγελματικες και οικογενεια δεν μπορω να γραφω μεγαλα ποστ και ουτε μπορω να πεισω με το ζορι καποιον ,εδω μιλας και μετα το περας της κουβεντας πεφτει η κεραμιδα "ασε μωρε εγω βαζω αντιπροσωπειας και ειμαι μια χαρα" υστερα τι να πεις τοτε (?) εσυ που δεν εισαι απο αυτους ψαξτην λιγο πιο βαθεια ,τωρα υπαρχει ιντερνετ και βρισκεις πληροφοριες παλια πηγαιναμε στα τυφλα

Link to comment
Share on other sites

:D - σου υπενθυμιζω την υποθεση μηνυσης απο την Mobil για τον ορο synthetic που βαζει στα λιαπντικα της,ριξε μια προσεκτικη ματια στον πινακα και συγκρινε την με καποιο αλλο πχ Red Line/Mobil/Amsoil να δεις διαφορα

το site και οι διαφημισεις για το edge ειναι σαν παιδικη χαρα και το 10w-60 που μερικοι ειδικοι λιβανιζουν ως "το καλυτερο αγωνιστικο συνθετικο" ειναι προδιαγραφων API SJ/CF ενω το sport αυτου το λεει η ιδια η εταιρια Synthetic technology με προδιαγραφες API SL/CF αρα πολυ πισω (!) ειναι μια εταιρια με πολυ καλες δημοσιες σχεσεις και marketing και απο τις μηχανες ακομα που την θυμαμαι στα λαδια μιξης ακριβη και αποτελεσμα μηδεν γιατι οταν ανοιγεις μοτερ βλεπεις την ουσια τι προστασια ειχες (!)

απαντω οποτε και οσο μπορω εχω υποχρεωσεις επαγγελματικες και οικογενεια δεν μπορω να γραφω μεγαλα ποστ και ουτε μπορω να πεισω με το ζορι καποιον ,εδω μιλας και μετα το περας της κουβεντας πεφτει η κεραμιδα "ασε μωρε εγω βαζω αντιπροσωπειας και ειμαι μια χαρα" υστερα τι να πεις τοτε (?) εσυ που δεν εισαι απο αυτους ψαξτην λιγο πιο βαθεια ,τωρα υπαρχει ιντερνετ και βρισκεις πληροφοριες παλια πηγαιναμε στα τυφλα

Ευχαριστω :D

Link to comment
Share on other sites

ΕΠίσης όποια εταιρία πουλάει λάδι 10-40 για ΦΟΥΛ συνθετικό, είναι ΦΟΥΛ ψέυτρα...

large809006.jpg

:unsure: - ψεμματα λοιπον η Motul για το MOTUL 300V CHRONO 10W40 ? να της κανουμε μηνυση για απατη τοτε (!)

όπως και στα 10-60 μιλάμε πάντα για 100% συνθετικά

:D - της Valvoline VR1 10W-60 δηλαδη ειναι 100% συνθετικο ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.