Jump to content
Guest golfplus-voyager

Ερώτησεις για τα Λάδια

Recommended Posts

1004.jpg

REDLINE High Performance Synthetic Motor Oil 10w-40 API SL,SM,CF

413707.jpg

:unsure: - δηλαδη αλλη μια "φουλ απατη" απο εδω ? αρα μια κορυφαια εταιρια [με ΟΛΑ της τα λιπαντικα Συνθετικα] μας κοροϊδευε τοσα χρονια ?

Link to comment
Share on other sites

TSAKH δηλαδη εχω βαλει ημισυνθετικα;Τα Castrol edge 5w30 εχω βαλει.Εψαχνα τα Mobil esp formula 5w30 και δεν τα ειχε το trade-wind τοτε.Συστηνεις να τα αλλαξω τωρα τα Castrol;Εχω γυρω στα 4.000 χλμ με αυτα αλλα αν ειναι ημισυνθετικα να τα αλλαξω και να βαλω τα παραπανω Mobil.

Link to comment
Share on other sites

TSAKH να σου κανω και εγω μια ερωτηση? φαινεται οτι τα περι λαδιου τα ξερεις τελεια στο πόλο χρησιμοποιούσα ARAL και είμουν πάρα πολυ ευχαριστημένος τωρα στο TSI μεταξύ ARAL vs MOBIL τι θα προτεινες?

και εαν θα ήταν καλο να αλλαξω τα λάδια πρωτη φορά στα 3000χλμ και όχι στα 15000χλμ που λενε στην αντιπροσωπεια. Αυτό είχα κανει και στο πόλο και δεν είχα ποτε προβλήματα με τα λάδια.

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

TSAKH να σου κανω και εγω μια ερωτηση? φαινεται οτι τα περι λαδιου τα ξερεις τελεια στο πόλο χρησιμοποιούσα ARAL και είμουν πάρα πολυ ευχαριστημένος τωρα στο TSI μεταξύ ARAL vs MOBIL τι θα προτεινες?

και εαν θα ήταν καλο να αλλαξω τα λάδια πρωτη φορά στα 3000χλμ και όχι στα 15000χλμ που λενε στην αντιπροσωπεια. Αυτό είχα κανει και στο πόλο και δεν είχα ποτε προβλήματα με τα λάδια.

Σ'ευχαριστώ εκ των προτέρων

Στην πρωτη ερωτηση σου ,αν μου επιτρεπει και ο TSAKHS ,προτεινει Mobil 1 Esp Formula 5w30. tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Mobil 1 SAE 5w-30 ESP Formula

image1.jpg

Περιγραφή:

Πλήρως συνθετικό λιπαντικό κινητήρων, προηγμένης απόδοσης, ειδικά κατασκευασμένο για να παρατείνει τη διάρκεια ζωής και να διατηρεί την αποτελεσματικότητα του Συστήματος Μείωσης Εκπομπής Ρύπων του οχήματος.

Παρέχει εξαιρετική απόδοση και προστασία σε συνδυασμό με τη βελτιωμένη οικονομία καυσίμου.

Συμβατό με τα Φίλτρα Σωματιδίων Ρύπων των ντιζελοκινητήρων και τους Καταλυτικούς Μετατροπείς των βενζινοκινητήρων.

Προδιαγραφές:

Yπερκαλύπτει τις: API SM /SL/CF, ACEA A3/A5/B3/B4/B5/C2/C3

Εγκεκριμένο κατά: Mercedes-Benz 229.51/229.31, VW 504.00/507.00 και 503.01, BMW LL-04

worthy.gif - MOBIL-1: obey the oils Master

Link to comment
Share on other sites

ARAL SUPER TRONIC III LONG LIFE SAE 5W/30

100% συνθετικό λιπαντικό ειδικά σχεδιασμένο για τους κινητήρες του Group VW μετά το Μάρτιο του 2005. Κατάλληλο και για τους παλαιότερους κινητήρες.

Υπερκαλύπτει τις προδιαγραφές:

VW 504,507 (και όλες τις προγενέστερες)

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

;) - φιλε μπορεις να μας παραθεσεις τον πινακα των χαρακτηριστικων του για να κανουμε μια συγκριση ? αληθευει οτι η ΒΡ εχει εξαγορασει την Aral ?

δεν ξερω εάν εχει εξαγοραστεί από την BP η ARAL για τα χαρακτηριστικά του θα ψαξω και θα τα βαλω στο ποστ το προυγουμενο. Να σε ρωτησω κατι για αυτα που είπες για τα 10/40 για την AMSOIL οτι δεν ειναι πληρως συνθετικά και ψαχνοντας στο internet βρηκα τα παρακάτω για περισσοτερες πληροφοριες www.amsoil.gr και λογω οτι ειναι αμερικανικη εταιρεια δεν παιζει να λεει λαλακιες εκει που κανουν μυνησεις για το παραμικρο κοιτα και εδω τα τεστ που εχουν κανει για το 5/30 που βγαινει καλυτερο απο το MOBIL1.

http://www.streetdragfluids.com/

AMSOIL: Τα κορυφαία συνθετικά λιπαντικά στον κόσμο.

Η Αμερικάνικη εταιρία κατασκεύασε πρώτη το 1972 το πρώτο 100% συνθετικό λιπαντικό για κινητήρες. Έχει κερδίσει το μοναδικό τίτλο ?The first in Synthetics? (Το πρώτο στα συνθετικά).

Κατασκευάζει μόνο 100% πλήρως συνθετικής βάσης λιπαντικά - γράσσα - βαλβολίνες κάθε τύπου υπερκαλύπτοντας ακόμη και τις πιο δύσκολες προδιαγραφές. Όλα τα προϊόντα περνούν από όλα τα τεστ αντοχής και διατήρησης λιπαντικής ικανότητας και είναι τα μόνα που τα διαθέτουν στον καταναλωτή προς σύγκριση με τον ανταγωνισμό. Οι μηχανικές εφαρμογές που τα χρησιμοποιούν διατηρούν την απόδοση και την άριστη κατάσταση των εξαρτημάτων ακόμη και στις πιο δύσκολες συνθήκες λειτουργίας.

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

;) - φιλε μου διαβασε καλυτερα εγω ειπα οτι ειναι 100% συνθετικα και εκανα και παραθεση κειμενου/φωτο ,αλλος ειπε οτι "δεν βγαινει 10w-40 συνθετικο" ειναι "φουλ απατη" και τα σχετικα (!)
Link to comment
Share on other sites

:lol: - φιλε μου διαβασε καλυτερα εγω ειπα οτι ειναι 100% συνθετικα και εκανα και παραθεση κειμενου/φωτο ,αλλος ειπε οτι "δεν βγαινει 10w-40 συνθετικο" ειναι "φουλ απατη" και τα σχετικα (!)

tongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif σωστος ο TSAKHS-EVIA ζητω συγνωμη μπερδεψα τα ποστ :lol:tongue.gif;):lol: εχεις δικιο η ARAL ειναι πλεον στον ομιλο επιχηρησεων της BP. ΕΑν μπεισ στο λινκ που εβαλα στο προυγουμενο ποστ θα δεις οτι το AMSOIL σε τεστ που εχουν κανει και τα παραθετουν βγαινει καλυτερο απο το MOBIL1 τσεκαρε το ειναι τρομερα ενημερωτικο.Και μαλλον αυτο θα βαλω στην πρωτη αλλαγη λαδιων που σκεφτομαι να κανω στα 3000 η 5000χλμ sorry για το μπέρδεμα. και για το ARAL οι προδιαγαφες ειναι αυτες που εχω παραθεση δεν βρηκα κατι περισσοτερο στο ιντερνετ.

Link to comment
Share on other sites

;) - επιτηδες στο ειπα γιατι αδικα ψαχνεις για προδιαγραφες οσο κι αν προσπαθεις 1-2 υπαρχουν μονο στο site της σε αντιθεση με αλλες μαρκες που εχουν πληρη και αναλυτικο πινακα αρα κατι παιζεται (!)
Link to comment
Share on other sites

;) - επιτηδες στο ειπα γιατι αδικα ψαχνεις για προδιαγραφες οσο κι αν προσπαθεις 1-2 υπαρχουν μονο στο site της σε αντιθεση με αλλες μαρκες που εχουν πληρη και αναλυτικο πινακα αρα κατι παιζεται (!)

και το AMSOIL το 5-30 δεν κανει τελικα για το TSI δεν καλυπτει τις προδιαγραφες 504/507

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

• API SL, SJ

• ACEA A3

• MB229.5, 229,3, 229,1

• BMW LL- 01/98

• VW 501.01, 502.00, 503.00, 505.00, 506.00

• Opel Long Life Service Fill GM-LL-A-025

• Porsche

• Saab

Link to comment
Share on other sites

;) - οι προδιαγραφες μπαινουν βαση $$$ αρα οποιος δεν τα σκαει για καθε νεα που βγαινει στην VW δεν μπαινει και στο μπουκαλι του ,αφου δεν θες amsoil εχει κι αλλες μαρκες φιλε μου πχ οπως αυτο της Mobil-1 το ESP (!)

Volkswagen (Gasoline / Diesel) 504.00 / 507.00

Volkswagen (Gasoline) 502 00 / 503 00 / 503 01

Volkswagen (Diesel) 505 00 / 506 00 / 506.01

Link to comment
Share on other sites

B) - οι προδιαγραφες μπαινουν βαση $$$ αρα οποιος δεν τα σκαει για καθε νεα που βγαινει στην VW δεν μπαινει και στο μπουκαλι του ,αφου δεν θες amsoil εχει κι αλλες μαρκες φιλε μου πχ οπως αυτο της Mobil-1 το ESP (!)

Volkswagen (Gasoline / Diesel) 504.00 / 507.00

Volkswagen (Gasoline) 502 00 / 503 00 / 503 01

Volkswagen (Diesel) 505 00 / 506 00 / 506.01

Μεταξύ MOBIL και ARAL είμαι θα δείξει όταν ερθει η ώρα σε ευχαριστω παντως για τις απαντησεις σου ;)

Link to comment
Share on other sites

Εχω διανυσει 5000+χλμ απο τοτε που εκανα την αλλαγη λαδιων και εβαλα τα Mobil1 ESP 5-30, και δεν εχει καψει ουτε σταγονα!

Σου είχε κάψει πριν τα αλλάξεις? Στα πόσα χιλιομετρα άλλαξες λάδια?

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

:D - το να συγκρινεις το Aral με το Mobil-1 ειναι σαν να συκρινεις του Φιλοπαππου με τα Ιμαλαϊα που λεει κι ο γεωργιου (!)

:D:lol:

Edited by Nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Κατι άσχετο, έχω κάποια λάδια Mobil 1 (τα πήρα απο το trade wind και είναι σφραγισμένα) έχουν ημερομηνία λήξης; Θα μείνουν κάποιους μήνες 5-6 μέχρι την επόμενη αλλαγή. Υπάρχει περίπτωση να πάθουν κάτι;

Link to comment
Share on other sites

Κατι άσχετο, έχω κάποια λάδια Mobil 1 (τα πήρα απο το trade wind και είναι σφραγισμένα) έχουν ημερομηνία λήξης; Θα μείνουν κάποιους μήνες 5-6 μέχρι την επόμενη αλλαγή. Υπάρχει περίπτωση να πάθουν κάτι;

οχι τιποτα.τα λαδια κρατανε για χρονια.2-3 σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα συμφορουμίτες.. λοιπον θα ήθελα οποιος γνορίζει να μου πεί τί διαφορα εχει το 5w40 με το 5w30 και ποιο λάδι προτείνετε για να αγοράσω γιατι παω για αλλαγη.. εχω τσι 122 αν παίζει ρολο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.