Jump to content
Guest golfplus-voyager

Ερώτησεις για τα Λάδια

Recommended Posts

;) - βγαζει 2 λιπαντικα σε 5W-30 η Fuchs προσεξε μην μπερδευτεις (!)

TITAN GT1 PREMIUM SYNTHETIC SAE 5W-30 has been developed for the

latest generation gasoline and diesel engines in

passenger cars and vans, especially when equipped

with exhaust treatment devices such as particulate

filters, catalytic converters, exhaust gas re-circulation

(EGR) etc.

TITAN GT1 SAE 5W-30 ensures lasting fuel economy

and engine protection.

Specifications

• SAE 5W-30

• ACEA A3 / B4 / C3

• MB 229.31

• BMW LongLife 04

___________________________________________________________

TITAN GT1 LONGLIFE III 5W-30 is suitable for all the

latest Volkswagen diesel and gasoline engines

requiring VW 504.00 / 507.00 with extended service

intervals (WIV) up to 50,000 km or 2 years.

TITAN GT1 LONGLIFE III 5W-30 ensures lasting fuel

economy and engine protection.

Specifications

• SAE 5W-30

• ACEA A3/B4/C3

• VW 504 00, 507 00

Link to comment
Share on other sites

Φιλε TSAKHS το δευτερο εννοω. Το long life. Αυτο δεν ειναι και το καλυτερο για τον TSI???

Οσον αφορα το Valvoline, υπαρχει ενα 5-30 Long life που εχει τις προδιαγραφες για SEAT AUDI VW. Τυπο δεν θυμαμαι.

Πιο θα επιλεγατε?? Το valvoline ειναι απο οτι ξερω και ακριβοτερο.

Link to comment
Share on other sites

VALVOLINE MAX LIFE 5W-30

41ASA8WVK5L._AA280_.jpg

MaxLife Synthetic is safe for new and rebuilt engines and will not void new car warranties. Recommended for engines specifying GF-3 and GF-4, API SM/SL/CF, ACEA A3/B3/B4, BMW LL01/98, VW502.00/505.00, MB229.3/229.1.

See owners manual for appropriate viscosity. This oil is safe for use in new and rebuilt engines, and will not void new car warranties.

Link to comment
Share on other sites

Το λαδι αυτο καλυπτει τις προδιαγραφες VW (503 και 505)???

Δεν εννοω αυτο παντως. Αυτο που εχω δει εγω ειναι σε διαφορετικο μπουκαλι και καλυπτει τις 503 και 505

Αυτο το 75.000 τι ειναι??? :):lol:

Μαλλον στα Fuchs TITAN GT1 5-30 θα καταληξω...

Τωρα φοραω 10-40 αλλα δεν ειμαι πολυ ευχαριστημενος..

Απο την στιγμη που δεν μου καιει θα παιξω σε 5-30 και θα δουμε.

Link to comment
Share on other sites

^_^ - το Max Life καλυπτει την 502 δηλ High performance petrol engines with oil change every 15,000 km και ειναι και API SM/SL αρα μια χαρα λιπαντικο για σενα - ποιο αλλο 5W-30 εχεις δει Long life της Valvoline μηπως το DuraBlend ? για κοιτα τα χαρακτηριστικα του να δεις οτι ειναι υποδεεστερο του Max Life ,εγω εχω δοκιμασει επι χρονια Valvoline και την βρισκω μια χαρα στα λιπαντικα της αν και φυσικα δεν ειναι Mobil-1

21RM3P5Y2EL._AA160_.jpg

API SJ 5W-30

ACEA A1-02, B1-02 5W-30

ACEA A5-02 5W-30

Ford M2C913 A & B 5W-30

Typical Properties 5W30

Viscosity, mm2/s @ 100 ºC 10.2

Viscosity, mm2/s @ 40 ºC 61.8

Viscosity Index 158

Viscosity, mPa.s –30°C <6600

Sulphated Ash, wt. % 1.3

TAN; mg KOH/g (ASTM D-664) 2.1

TBN; mg KOH/g (ASTM D-2896) 9.7

Pour Point, C -43

Specific Gravity @ 15/15ºC 0.862

Flash Point, COC, C 209

Noack Evaporation, wt. % 13.

Link to comment
Share on other sites

Μπηκα στο site της Fuchs για ριξε μια ματια και πες μου πιο ειναι πιο καταλληλο

http://www.fuchs-europe.com/1700.html

Τι λες?? Ψαχνω παντα για συνθετικο λαδι που να καλυπτει την 503 ή 505. Ετσι δεν ειναι ή κανω λαθος??

Ας υποθεσουμε οτι μπαινω σε ενα μαγαζι με λιπαντικα και θελω να επιλεξω ενα 5-30.

Τι κοιταζω στο μπουκαλι για να βεβαιωθω οτι κανει για τον TSI??

Εχω μπερδευτει με τα SAE ΜΕ ΤΑ API....μπορει καποιος να με βοηθησει??

Edited by karlos
Link to comment
Share on other sites

:lol: - να στο πω απλοϊκα ενα λιπαντικο με ΑΡΙ SJ ειναι "πιο πισω" στην εξελιξη απο ενα λιπαντικο με ΑΡΙ SL/SM δηλαδη σαν να λεμε ενας 1.8 Τ με εναν 2.0 FSI ,οχι οτι ειναι κακο αλλα δεν ειναι και οτι καλυτερο οτι πιο εξελιγμενο

η 503 ειναι για Βενζινοκινητηρες με μεγαλα διαστηματα αλλαγης λιπαντικου πχ 30,000 χλμ ενω η 505 Πετρελαιοκινητηρες με οχι τοσο μεγαλα πχ 15,000 χλμ

φιλε αφου θες 5W-30 βαλε ενα καλο συνθετικο και αλλαζε το μαζι με το φιλτρο στις 7000 χλμ ή 10,000 αν κανεις ταξιδακια χαλαρα ,μαρκες για τετοια υπαρχουν αρκετες Mobil-1,Amsoil,Torco,Red Line,Fuchs και απο το μπουκαλι και το τι λεει ο πωλητης δεν βγαζεις παντα καλη ακρη το σωστο ειναι να μελετας και τους πινακες απο το σαϊτ της καθε εταιριας

Link to comment
Share on other sites

Απο τον πινακα που εχω ποσταρει παραπανω σκεφτομαι αυτο

TITAN GT1 LONGLIFE III SAE 5W-30

Αυτες οι προδιαγραφες τι σημαινουν??

(VW 504 00/507 00)

Γενικα τα 0-30 5-30 δεν αναφερουν τιποτα για API.

Τωρα φοραω (μαλλον) αυτα. Σιγουρα παντως 10-40 με τα οποια δεν ειμαι ευχαριστημενος

TITAN SYN MC SAE 10W-40 (VW 500 00/505 00)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε TSAKHS-EVIA ποιο θεωρείς το κορυφαίο λάδι για κινητήρα tsi για golf gt?

Το MOBIL 1 ESP 5W30 ή κάποιο άλλο;

Ευχαριστώ

Edited by konv
Link to comment
Share on other sites

:( - 504: for Euro IV petrol engines και 507: for Euro IV diesel engines ειναι οι πιο αυστηρες προδιαγραφες και μετα το κορυφαιο Mobil-1 ESP 5W-30 ειναι απλα μερικα λιπαντικα και κατοπιν το χαος (!)
Link to comment
Share on other sites

:( - 504: for Euro IV petrol engines και 507: for Euro IV diesel engines ειναι οι πιο αυστηρες προδιαγραφες και μετα το κορυφαιο Mobil-1 ESP 5W-30 ειναι απλα μερικα λιπαντικα και κατοπιν το χαος (!)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

hdd_qt_300pxh.jpg

ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΒΕΝΖΙΝΗΣ

• API SL, SJ

• ACEA A3

• MB229.5, 229,3, 229,1

• BMW LL- 01/98

VW 501.01, 502.00, 503.00, 505.00, 506.00

• Opel Long Life Service Fill GM-LL-A-025

• Porsche

• Saab

TYPICAL TECHNICAL PROPERTIES - Revised 7/03

Kinematic Viscosity @ 100°C, cSt (ASTM D-445) 11.5

Kinematic Viscosity @ 40°C, cSt (ASTM D-445) 63.8

Viscosity Index (ASTM D-2270) 176

Cold Crank Simulator Apparent Viscosity @ -25°C, cP (ASTM D 2602) 5012

Pour Point °C (°F) (ASTM D 97) -51 (-60)

Flash Point °C (°F) (ASTM D 92) 236 (457)

Fire Point °C (°F) (ASTM D 92) 250 (482)

Noack Volatility (DIN 51581) 250°C for 1 hour, % weight loss 6.5

High Temperature/High Shear Viscosity, cP, 150°C, 1.0 x 106 s-1 (ASTM D-4683) >3.5

Four-Ball Wear Test (ASTM D 4172: 40kgf, 150°C, 1800 rpm, 1 hr) Scar diameter, mm 0.40

Total Base Number >12

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλα απο το Amsoil απουσιαζει η 504.00 που ειναι αποκλειστικα για τα 5-30 (και την αναφερει η VW)

Ετσι αναφερεται σε προηγουμενα posts!!!

Y.Γ.

Ο Miltellas ρε παιδια που εχει χαθει??

Link to comment
Share on other sites

:) - οπως εχει πει πιο παλια ο Miltellas η Amsoil δεν τα "σκαει" ευκολα για να φαινονται φατσα καρτα οι προδιαγραφες πανω στο μουκαλι της εξ'αλλου το λιπαντικο εχει ΑPI SL και η 504.00 καλυπεται απο τις προηγουμενες σαν εναλλακτικη λυση οπως φαινεται και σε πινακα με ή χωρις LongLige λιπαντικα
Link to comment
Share on other sites

:) - οπως εχει πει πιο παλια ο Miltellas η Amsoil δεν τα "σκαει" ευκολα για να φαινονται φατσα καρτα οι προδιαγραφες πανω στο μουκαλι της εξ'αλλου το λιπαντικο εχει ΑPI SL και η 504.00 καλυπεται απο τις προηγουμενες σαν εναλλακτικη λυση οπως φαινεται και σε πινακα με ή χωρις LongLige λιπαντικα

Το Amsoil που αναφερεις παραπανω ειναι το πιο "κοντινο" στα χαρακτηριστικα του mobil 1;Τελικα εγω παρηγγειλα και μου ηρθαν τα castrol powerflow 5w-30 longlife (ειναι η νεα ονομασια των slx) καθοτι τα mobil 1 ο Λαμπριανιδης ακομα να τα φερει κι εχω 10.000χλμ.Κοστος 42 ευρω το 4λιτρο.

Link to comment
Share on other sites

:) - δυστυχως στην Ελλαδα δεν ισχυει το πιο "κοντινο" αλλα το πιο "προσιτο" γιατι στην αγορα δεν βρισκεις παντα οτι ζητας ,δεδομενου λοιπον αυτου εγω θα επαιρνα της Amsoil με κλειστα τα ματια (!) για το Castrol δεν μιλαω γιατι αν διαβασεις παραπανω ορισμενοι δερνουν αμα πεις κατι μεμπτον για αυτα
Link to comment
Share on other sites

:lol: - δυστυχως στην Ελλαδα δεν ισχυει το πιο "κοντινο" αλλα το πιο "προσιτο" γιατι στην αγορα δεν βρισκεις παντα οτι ζητας ,δεδομενου λοιπον αυτου εγω θα επαιρνα της Amsoil με κλειστα τα ματια (!) για το Castrol δεν μιλαω γιατι αν διαβασεις παραπανω ορισμενοι δερνουν αμα πεις κατι μεμπτον για αυτα

Φίλε tsakhs-evia πες μου τη γνώμη σου για καλύτερο λάδι για Honda Civic vti.

Link to comment
Share on other sites

;) - δυστυχως στην Ελλαδα δεν ισχυει το πιο "κοντινο" αλλα το πιο "προσιτο" γιατι στην αγορα δεν βρισκεις παντα οτι ζητας ,δεδομενου λοιπον αυτου εγω θα επαιρνα της Amsoil με κλειστα τα ματια (!) για το Castrol δεν μιλαω γιατι αν διαβασεις παραπανω ορισμενοι δερνουν αμα πεις κατι μεμπτον για αυτα

Κοιτα,εχω ακουσει απο σενα για παραδειγμα να κατακρινεις τα castrol κι απο αλλους να λενε οτι ειναι απο τα καλυτερα λαδια που κυκλοφορουν.Το θεμα ειναι τι πραγματικα ισχυει.Αυτα που παρηγγειλα ανταποκρινονται στην προδοαγραφη της VW κι οπως μου ειπε κι ο Miltelas οι προδιαγραφη αυτη (504 00) ειναι τοσο αυστηρη που δεν αφηνει περιθωρια να υπαρξει μη καλο λαδι.Συνεπως ο νικητης κρινεται στην λεπτομερεια.Εγω ηθελα τα mobil 1 αλλα αφου δεν κατεστη δυνατο να τα βρω,επελεξα τα castrol.Τα αμαξι μια χαρα θα δουλεψει κ με αυτα τα λαδια κ δε θα εχω προβλημα.Σιγουρα θελω το καλυτερο για το αυτοκινητο μου αλλα δεν τρεχω δα κ σε αγωνες για να μου δημιουργησουν προβλημα τα λαδια αυτα.Εξαλλου δε θα μεινουν κ για πολυ μεσα.

Edited by nasos_ea
Link to comment
Share on other sites

Φίλε tsakhs-evia πες μου τη γνώμη σου για καλύτερο λάδι για Honda Civic vti.

;) - φιλε μου αν δεν κανω λαθος φορας 10W-40 αρα εγω θα εβαζα με κλειστα τα ματια πρωτα απο ολα Red Line το οποιο εχει φοβερη φημη στο στροφαρισμα και παραδοση στα δικα σας (!) περαν τουτου Amsoil και μετα Motul 300V αν και αυτο θα το αλλαζα πιο συχνα ,ενω τα Elf,Torco ακολουθουν και δυστυχως το Mobil-1 δεν ειναι καλο σε αυτο το ιξωδες

να κατακρινεις τα castrol κι απο αλλους να λενε οτι ειναι απο τα καλυτερα λαδια που κυκλοφορουν.Το θεμα ειναι τι πραγματικα ισχυει

ισχυει αυτο που λενε οι αλλοι

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.