Jump to content
tribal

ΟΡΓΑΝΑΚΙΑ ΚΩΛΟΝΑΣ

Recommended Posts

Αυτο ειναι ισως το πλεον ευκολο οργανο να τοποθετηθει Τριανταφυλλε. Εχεις αγορασει καποιο οργανο...? Εχει δικο του ασιθητηρα...?

Λογικα καπου πανω στο μπλοκ εχει ενα σημειο που ειναι τοποθετημενος ο μαμα αισθητηρας λαδιου. Πρεπει να τον βρεις. Εχω μια υποψια που ειναι, αλλα πρεπει να το δω. Τα δικα μου τα οργανα μονος στην πυλωτη τα εβαζα :cry:

thnx ρε μάστορα!!

3 φορές ρώτησα στο συγκεκριμένο topic πως μπαίνουν αλλά απάντηση δεν είχα πάρει μέχρι τώρα..

μου είπε ο θεοδωρίδης ότι για να μετράει σωστά θερμοκρασία λαδιού πρέπει να μπει οπωσδήποτε στο κάρτερ ο αισθητήρας γιατί αλλού θα δείχνει λάθος ;) ;)

έψαξα στο νετ και ρώτησα και αλλού και λένε να μπει στην τάπα που βγάζεις τα λάδια από το κάρτερ.. (πχ)

ο θεοδωρίδης λέει πάλι να μη μπει στην τάπα γιατί θα την κάνει πολύ αδύναμη και μπορεί να ραγίσει οπότε η μόνη λύση είναι τρύπα στο κάρτερ (πράγμα το οποίο δεν είμαι και πολύ διατεθημένος να κάνω!!!)

Link to comment
Share on other sites

thnx ρε μάστορα!!

3 φορές ρώτησα στο συγκεκριμένο topic πως μπαίνουν αλλά απάντηση δεν είχα πάρει μέχρι τώρα..

μου είπε ο θεοδωρίδης ότι για να μετράει σωστά θερμοκρασία λαδιού πρέπει να μπει οπωσδήποτε στο κάρτερ ο αισθητήρας γιατί αλλού θα δείχνει λάθος :wub: :wub:

έψαξα στο νετ και ρώτησα και αλλού και λένε να μπει στην τάπα που βγάζεις τα λάδια από το κάρτερ.. (πχ)

ο θεοδωρίδης λέει πάλι να μη μπει στην τάπα γιατί θα την κάνει πολύ αδύναμη και μπορεί να ραγίσει οπότε η μόνη λύση είναι τρύπα στο κάρτερ (πράγμα το οποίο δεν είμαι και πολύ διατεθημένος να κάνω!!!)

Καλησπέρα παιδιά ήθελα να σας βοηθήσω και να post-άρω κιόλας μερικές φώτο απο τα δικά μου οργανάκια . tongue.gif

Να πώ καταρχίν πως μεγάλο ρόλο στην τελικά απόφαση ( μ'αρέσει δε μ'αρέσει ) είναι ο ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΣ των οργάνων , εγώ δηλαδή είμαι κατα 50 % :heart: ευχαριστημένος διότι βιάστηκα ( ως συνήθως :wub: ) και αγόρασα οργανάκια διαφορετικού χρώματος του εσωτερικού μου , ( όχι μπλε - μωβ αλλα κόκκινο και άσπρο ) .

Έβαλα ένα Μπαρόμετρο καθώς πιστεύω οτι για μένα είναι πααάρα πολύ βασικό και επίσης έβαλα και θερμοκρασία λαδιού την οποία την εντάσω στην ίδια βαρύτητα με το μπαρόμετρο.

Μετά απο πολύ ψάξιμο κατέληξα στην εξής λύση ( δόξα το θεό ευτυχώς :D ) .

Έβαλα τον αισθητήρα με βύθιση ΜΕΣΑ στο κάρτερ και ΟΧΙ με σύνδεση επαφής επάνω του. :blush:

Όλοι μου ζητάγανε για τοποθέτηση πάνω απο 100 ευρά :wub: και ευτυχώς βρήκα ίσως τον καλύτερο ηλετρολόγο ( κατ ' εμέ ) στην περιοχή της αθήνας.

Το παληκάρι είναι 26 χρονών άγρια τρελλαμένος με honda cars (αυτό δε σημαίνει πως κάνει μόνο honda knife.gif ) και φτιάχνει πολλά απο τα αυτοκίνητα περιοδικών :heart: , βλέπε τα τρελλοτούμπανα που χαζεύουμε στα περιοδικά καμμιά φορά , έ αυτός τα φτιάχνει , η δουλειά του είναι χειρουργική και καθαρή worthy.gif ( αυτο να το τονίσω ιδιαίτερα εγώ είμαι και ψίρας με την καθαριότητα ) μου έκανε τοποθέτηση στην κολώνα , έβαλε 2 οργανάκια , πήγε στον τόρνο και έφτιαξε ειδική βαλβίδα για το κάρτερ που θα μπεί ο αισθητήρας , τα έβαλε επάνω και δουλεύανε ΑΨΟΓΑ με μόνο 60 ευρώ worthy.gif και με τον τόρνο μέσα, το παληκάρι είναι γνώστης και αυτό τα λέει όλα , έχει και άρθρο στα power , ams και αλλού αλλα δε θυμάμαι τώρα να σας πώ , αν πάτε ρωτήστε τον.

Έχει πάααρα πολλά αξεσουάρ να βάλετε στα θηριάκια σας και αν κάτι του λείπει το παραγγέλνει και το έχετε την επόμενη , πχ στο αυτοκίνητο του ( που έχει γίνει και φωτογράφιση σε περιοδικό ) έχει 3 επίπεδα ασφάλεις ΕΚΤΟΣ !!!!! συναγερμού , με κωδικούς , μαγνητικές κάρτες , immobiliser και άλλα , έχει αφαιρέσει τα χερούλια ( ναι κάνει και τέτοιες modifies ) απο τις πόρτες του αυτοκινήτου και οι πόρτες ανοίγουν με τηλεκοντρόλ !!!! επίσης έχει βάλει μπούτον για έναρξη κινητήρα αντί για κλειδί , απο εκεί έβαλα και την μπατσική κόρνα !!!!!!! με τους τρείς κλασικούς πλέον ήχους , τρελλή κόρνα παιδιά , πολύ γέλιο στα φανάρια και όχι μόνο ...

Τέσπα αυτά είχα να πώ το παιδί έιναι κοντά στα τει καβάλας , 2 στενά απο τον κηφισσό.

Διεύθυνση αν σας ενδιαφέρει θα ποστάρω αύριο.Τώρα δέν έχω κάρτα του μαζί μου. :wub:

Για οργανάκια λοιπόν και οτιδήποτε άλλο θέλετε καλύτερα να πάτε σε κάποιον που ξέρει και κάνει κινήσεις μετρημένες και σωστές. ;)

Ελπίζω να βοήθησα ( πιάστηκε το χέρι μου να γράφω :lol: δέν έχω μάθει να γράφω και ελληνικά παρα μόνο greeklish και τα παίρνω με τους τόνους knife.gif χιχιχιχι , την επόμενη φορά θα φάω πολλούς τόνους )

Edited by spirtouliss
Link to comment
Share on other sites

Ομορφα ειναι και καλη επιλογη η θερμοκρασια λαδιου αλλα ο φωτισμος ειναι λιγο ακυρος μεσα δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφα ειναι και καλη επιλογη η θερμοκρασια λαδιου αλλα ο φωτισμος ειναι λιγο ακυρος μεσα δυστυχως.

το ξέρω βρε φιλαράκι μου :cry: δυστυχώς ...θα ήθελα όμως να με βοηθήσετε και να μου πείτε αν ξέρετε κανένα οργανάκι ( ποιά εταιρεία δηλαδή ) που να έχει το χρώμα που έχει μέσα το ταμπλό του golf , ξέρεις το μπλέ - μώβ .

Ξέρεις εσύ κανένα ? αν βρώ θα τα πουλήσω αυτά ( και εδώ πρέπει να πώ ότι τα οργανάκια είναι θεικά , δε το συζητώ απλά για το golf δε πάνε στο χρώμα , για άλλα αυτοκίνητα είναι το κάτι άλλο , ειδικά το βράδυ , είναι Γ....Α :cry: )

Please ξέρει κανείς που θα βρώ οργανάκια σε χρωματισμό ( ακριβώς όμως τέτοιο χρωματισμό ) με το εσωτερικό του golf ? :blink:

Edited by spirtouliss
Link to comment
Share on other sites

thnx ρε μάστορα!!

3 φορές ρώτησα στο συγκεκριμένο topic πως μπαίνουν αλλά απάντηση δεν είχα πάρει μέχρι τώρα..

μου είπε ο θεοδωρίδης ότι για να μετράει σωστά θερμοκρασία λαδιού πρέπει να μπει οπωσδήποτε στο κάρτερ ο αισθητήρας γιατί αλλού θα δείχνει λάθος :( :(

έψαξα στο νετ και ρώτησα και αλλού και λένε να μπει στην τάπα που βγάζεις τα λάδια από το κάρτερ.. (πχ)

ο θεοδωρίδης λέει πάλι να μη μπει στην τάπα γιατί θα την κάνει πολύ αδύναμη και μπορεί να ραγίσει οπότε η μόνη λύση είναι τρύπα στο κάρτερ (πράγμα το οποίο δεν είμαι και πολύ διατεθημένος να κάνω!!!)

Καλησπέρα παιδιά ήθελα να σας βοηθήσω και να post-άρω κιόλας μερικές φώτο απο τα δικά μου οργανάκια . tongue.gif

Να πώ καταρχίν πως μεγάλο ρόλο στην τελικά απόφαση ( μ'αρέσει δε μ'αρέσει ) είναι ο ΧΡΩΜΑΤΙΣΜΟΣ των οργάνων , εγώ δηλαδή είμαι κατα 50 % :thumbsup: ευχαριστημένος διότι βιάστηκα ( ως συνήθως :blink: ) και αγόρασα οργανάκια διαφορετικού χρώματος του εσωτερικού μου , ( όχι μπλε - μωβ αλλα κόκκινο και άσπρο ) .

Έβαλα ένα Μπαρόμετρο καθώς πιστεύω οτι για μένα είναι πααάρα πολύ βασικό και επίσης έβαλα και θερμοκρασία λαδιού την οποία την εντάσω στην ίδια βαρύτητα με το μπαρόμετρο.

Μετά απο πολύ ψάξιμο κατέληξα στην εξής λύση ( δόξα το θεό ευτυχώς :cry: ) .

Έβαλα τον αισθητήρα με βύθιση ΜΕΣΑ στο κάρτερ και ΟΧΙ με σύνδεση επαφής επάνω του. :blink:

Όλοι μου ζητάγανε για τοποθέτηση πάνω απο 100 ευρά :thumbsup: και ευτυχώς βρήκα ίσως τον καλύτερο ηλετρολόγο ( κατ ' εμέ ) στην περιοχή της αθήνας.

Το παληκάρι είναι 26 χρονών άγρια τρελλαμένος με honda cars (αυτό δε σημαίνει πως κάνει μόνο honda knife.gif ) και φτιάχνει πολλά απο τα αυτοκίνητα περιοδικών :thumbsup: , βλέπε τα τρελλοτούμπανα που χαζεύουμε στα περιοδικά καμμιά φορά , έ αυτός τα φτιάχνει , η δουλειά του είναι χειρουργική και καθαρή worthy.gif ( αυτο να το τονίσω ιδιαίτερα εγώ είμαι και ψίρας με την καθαριότητα ) μου έκανε τοποθέτηση στην κολώνα , έβαλε 2 οργανάκια , πήγε στον τόρνο και έφτιαξε ειδική βαλβίδα για το κάρτερ που θα μπεί ο αισθητήρας , τα έβαλε επάνω και δουλεύανε ΑΨΟΓΑ με μόνο 60 ευρώ worthy.gif και με τον τόρνο μέσα, το παληκάρι είναι γνώστης και αυτό τα λέει όλα , έχει και άρθρο στα power , ams και αλλού αλλα δε θυμάμαι τώρα να σας πώ , αν πάτε ρωτήστε τον.

Έχει πάααρα πολλά αξεσουάρ να βάλετε στα θηριάκια σας και αν κάτι του λείπει το παραγγέλνει και το έχετε την επόμενη , πχ στο αυτοκίνητο του ( που έχει γίνει και φωτογράφιση σε περιοδικό ) έχει 3 επίπεδα ασφάλεις ΕΚΤΟΣ !!!!! συναγερμού , με κωδικούς , μαγνητικές κάρτες , immobiliser και άλλα , έχει αφαιρέσει τα χερούλια ( ναι κάνει και τέτοιες modifies ) απο τις πόρτες του αυτοκινήτου και οι πόρτες ανοίγουν με τηλεκοντρόλ !!!! επίσης έχει βάλει μπούτον για έναρξη κινητήρα αντί για κλειδί , απο εκεί έβαλα και την μπατσική κόρνα !!!!!!! με τους τρείς κλασικούς πλέον ήχους , τρελλή κόρνα παιδιά , πολύ γέλιο στα φανάρια και όχι μόνο ...

Τέσπα αυτά είχα να πώ το παιδί έιναι κοντά στα τει καβάλας , 2 στενά απο τον κηφισσό.

Διεύθυνση αν σας ενδιαφέρει θα ποστάρω αύριο.Τώρα δέν έχω κάρτα του μαζί μου. :blink:

Για οργανάκια λοιπόν και οτιδήποτε άλλο θέλετε καλύτερα να πάτε σε κάποιον που ξέρει και κάνει κινήσεις μετρημένες και σωστές. :cry:

Ελπίζω να βοήθησα ( πιάστηκε το χέρι μου να γράφω :lol: δέν έχω μάθει να γράφω και ελληνικά παρα μόνο greeklish και τα παίρνω με τους τόνους knife.gif χιχιχιχι , την επόμενη φορά θα φάω πολλούς τόνους )

Γειά σου φιλαράκο... ^_^

Περιμένουμε διέυθυνση.........

Η αλλιώς στείλε μου ΠΜ

Ωραία πράγματα... :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου φιλαράκο... :cry:

Περιμένουμε διέυθυνση.........

Η αλλιώς στείλε μου ΠΜ

Ωραία πράγματα... :cry:

ΟΚ παιδιά θα σας πώ αλλα όχι σήμερα , είμαι ξεχασιάρης :thumbsup: και ξέχασα σπίτι την κάρτα του :cry:

Link to comment
Share on other sites

το ξέρω βρε φιλαράκι μου <_< δυστυχώς ...θα ήθελα όμως να με βοηθήσετε και να μου πείτε αν ξέρετε κανένα οργανάκι ( ποιά εταιρεία δηλαδή ) που να έχει το χρώμα που έχει μέσα το ταμπλό του golf , ξέρεις το μπλέ - μώβ .

Ξέρεις εσύ κανένα ? αν βρώ θα τα πουλήσω αυτά ( και εδώ πρέπει να πώ ότι τα οργανάκια είναι θεικά , δε το συζητώ απλά για το golf δε πάνε στο χρώμα , για άλλα αυτοκίνητα είναι το κάτι άλλο , ειδικά το βράδυ , είναι Γ....Α :thumbsup: )

Please ξέρει κανείς που θα βρώ οργανάκια σε χρωματισμό ( ακριβώς όμως τέτοιο χρωματισμό ) με το εσωτερικό του golf ? :blink:

Αν θυμαμαι καλα εχει η Apexi τετοια οργανακια.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα εχει η Apexi τετοια οργανακια.

σωστα τα λες κωστα τα εχω εγω τα οργανακα της apexi .....εχουν ιδιο χρωμα με το ταμπλο!!!

Link to comment
Share on other sites

σωστα τα λες κωστα τα εχω εγω τα οργανακα της apexi .....εχουν ιδιο χρωμα με το ταμπλο!!!

Κι εγω τετοιο εχω.

Γιαυτο τα προτεινω επειδη ταιριαζουν τελεια με το εσωτερικο. ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα σας χρωστάω μια διεύθυνση.Να λοιπόν η διεύθυνση του ηλεκτρολόγου που σας έλεγα , το παληκάρι είναι παράλληλα στην λεωφόρο καβάλας λίγο πρίν τον κηφησό στο ρεύμα πρός αθήνα , :D ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙ ΤΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ είναι μέσα 2-3 στενά η οδός είναι :

ΜΥΡΙΟΦΥΤΟΥ 105 ΚΑΙ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ

ΤΗΛ 2105984381

ΠΕΙΤΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΝΤΩΝΗ ΜΕ ΤΟ ΜΠΛΕ GOLF ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΔΩΣΑ ΠΟΛΛΑ ΜΟΥΣΙΚΑ CD ΔΩΡΟ. :lol:

ΘΑ ΣΑΣ ΦΤΙΑΞΕΙ tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον εχω μια ερωτηση.

εχω αγοράσει το οργανακι για τη θερμοκρασια λαδιου της autogs

Ξερει κανείς που το εχει βαλει τι χρειαζεται ακομα για να παρω? Ακουω για ενα Τ. Αυτο νομιζω δεν περιέχεται?Ξερει κανεις ποσο παει?

Τελος στις οδηγιες λεει οτι μπορει να χρειαστει να ανοιχτει τρυπα στον σενσορα. Χρειαζεται για το golf 4??

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου μπορει καποιος να μου προτεινει ενα καλο οργανακι για μπαρομετρο, που θα το βαλω στο golf v και θα ταιριαζει απολυτα στον χρωματισμο και αναμενο και σβησμενο?

Στις βιτρινες που τα βλεπω δεν μπορω να δω πως θα ειναι αναμενο το βραδυ μεσα στο αυτοκινητο.

Ψαχνω καποιο που να ειναι αψογο στην εμφανιση

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον ... εγω ειχα παραγγειλει κατι defi αλλα τελικα τα ακυρωσα γιατι δεν ειναι μωβ αλλα γαλαζοπρασινος ο φωτισμος...

τα defi που ειναι μωβ βγαινουν δυστηχως μόνο για την αμερικη...(ασε που βγαινουν μονο 52mm)

αρχισα να ψάχνω παλι και αυτα που βρηκα οτι ταιριάζουν ειναι τα blitz... αλλα τα μηχανικα και όχι τα ηλεκτρικα

αλλα βρηκα και ενα πολυοργανο ηλεκτρικο - ψηφιακο που μετραει τα πάντα!!!

με βλέπω να παραγγέλνω τελικα αυτο, αλλα κολώνω στο θέμα ποιος θα μου το τοποθετησει...

πάρτε και μερικες φωτο

Blitz%20SBCiColor.jpg

blitz_SBC_icolor.jpg

blitz_sbccolor.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω βρηκα ενα της APEXI και ειναι πολυ σχετικος ο φωτισμος με το golf v .

Πιστευω οτι η APEXI ειναι εξιολογη εταιρια και θα παρω ενα τετοιο. :whistling:

Θελω να ρωτησω ρε παιδια πως διαβαζετε? άπεξι ή απεξάι ?

Link to comment
Share on other sites

Kοιταξτε τη σειρα ΒLM της Βlitz,απλα τελεια για το φωτισμο του Golf...

Που να την κοιταξω?

Δωσε ενα link, γιατι εδω στην Πατρα δεν εχουν τιποτα ετοιμοπαραδοτα , παρα μονον gredy

Link to comment
Share on other sites

Aυτα πρεπει να λεει

Σειρα bml

http://www.blitz.co.jp/products/meter/bml.htm

Εδω τα βρηκα

http://www.stratisautosport.gr/products/car.php?id=47

Εγω λεω αυτο, το μαυρο.

Εχει μπλε φωτισμο

http://www.apexi-usa.com/product_electroni...5&pageNum=1

Edited by stefanos patra
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.