Jump to content
terlaps

Τριγμοί στο εσωτερικό 9Ν

Recommended Posts

Είμαι απο αρχές Αυγούστου κάτοχος Polo 9Ν facelift τρίθυρο, και μέχρι στιγμής έχω κάνει 10.000 km χωρίς να το έχω κακομεταχειριστεί. Όμως στο εσωτερικό παρουσιάζονται κάποιοι ενοχλητικοί τριγμοί. Πιο συγκεκριμένα

1) Κάτι σαν ελατήριο ακούγεται από το κάθισμα του συνοδηγού όταν δεν κάθεται κανείς.

2) "Πλαστικός" θόρυβος από το τιμόνι.

3) Θόρυβος σαν να είναι κάτι λασκαρισμένο από τον αεραγωγό του συνοδηγού.

4) Σαν κάτι να χτυπάει όταν το παράθυρο είναι κατεβασμένο κανά 2 δάχτυλα, όχι όμως πάντα.

5) Η εταζέρα πίσω (νομιζω ότι ακούγεται).

6) Όταν ρολάρει το αυτοκίνητο με ταχύτητα στο κιβώτιο ακούγεται ένα περιοδικό σφύριγμα από τα μπροστινά φρένα (δεν ανήκει στην κατηγορία του τριγμού στο εσωτερικό- δεν παύει να είναι πολύ ενοχλητικός ήχος ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει)

Όποιος έχει την λύση σε κάποιο από αυτά θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως... και φυσικά το πήγα να το κοιτάξουν αλλά... δεν... όπως συνηθίζουν άλλωστε

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian
Είμαι απο αρχές Αυγούστου κάτοχος Polo 9Ν facelift τρίθυρο, και μέχρι στιγμής έχω κάνει 10.000 km χωρίς να το έχω κακομεταχειριστεί. Όμως στο εσωτερικό παρουσιάζονται κάποιοι ενοχλητικοί τριγμοί. Πιο συγκεκριμένα

1) Κάτι σαν ελατήριο ακούγεται από το κάθισμα του συνοδηγού όταν δεν κάθεται κανείς.

2) "Πλαστικός" θόρυβος από το τιμόνι.

3) Θόρυβος σαν να είναι κάτι λασκαρισμένο από τον αεραγωγό του συνοδηγού.

4) Σαν κάτι να χτυπάει όταν το παράθυρο είναι κατεβασμένο κανά 2 δάχτυλα, όχι όμως πάντα.

5) Η εταζέρα πίσω (νομιζω ότι ακούγεται).

6) Όταν ρολάρει το αυτοκίνητο με ταχύτητα στο κιβώτιο ακούγεται ένα περιοδικό σφύριγμα από τα μπροστινά φρένα (δεν ανήκει στην κατηγορία του τριγμού στο εσωτερικό- δεν παύει να είναι πολύ ενοχλητικός ήχος ειδικά τώρα που καλοκαιριάζει)

Όποιος έχει την λύση σε κάποιο από αυτά θα το εκτιμούσα ιδιαιτέρως... και φυσικά το πήγα να το κοιτάξουν αλλά... δεν... όπως συνηθίζουν άλλωστε

συνηθες φιλε μου αυτα στα πολακια

λοιπον

1.πιθανον να φταει ο μηχανισμος που σηκωνει το καθισμα (τουλαχιστον ισχυει για τον οδηγο)μη τα εχεις τερμα κατω καντα ενα κλικ πανω

2.αυτο ειναι απο το πλαστικο πισω απο το τιμωνι ,ριξε λιγο σπρει σιλικονις να στρωσει

3.αυτο δεν το ξερω

4.ισως παιζει γρυλλος παραθυρου γιατι τα φτηνουν σχεδον ολα

5.εγω που νομιζα οτι ειναι κατι στην εταζερα ηταν τα πισω ελατηρια πεταγαν λαδακι κ εφθανε πανω ο θορυβος

6.κ αυτο φυσιολογικο ειναι μετα θα στρωσει

Link to comment
Share on other sites

συνηθες φιλε μου αυτα στα πολακια

λοιπον

1.πιθανον να φταει ο μηχανισμος που σηκωνει το καθισμα (τουλαχιστον ισχυει για τον οδηγο)μη τα εχεις τερμα κατω καντα ενα κλικ πανω

2.αυτο ειναι απο το πλαστικο πισω απο το τιμωνι ,ριξε λιγο σπρει σιλικονις να στρωσει

3.αυτο δεν το ξερω

4.ισως παιζει γρυλλος παραθυρου γιατι τα φτηνουν σχεδον ολα

5.εγω που νομιζα οτι ειναι κατι στην εταζερα ηταν τα πισω ελατηρια πεταγαν λαδακι κ εφθανε πανω ο θορυβος

6.κ αυτο φυσιολογικο ειναι μετα θα στρωσει

1.χρηστο δεν νομιζω οτι το καθισμα του συνοδηγου εχει μηχανισμο για να σηκωνεται.τουλαχιστον στο δικο μου οχι...

2.+1.σιγουρη λυση,ιδιεταιρα αποδοτικη!

3.για τσεκαρε μηπως ειναι ο ανεμηστηρας απο το a/c

4.+1

5.+1. το εχω παθει και εγω

6.αλλαξε τακακια γιατι θα σου χαραξουν τους δισκους,μονο ετσι θα στρωσει....

ααααα!!!και μην ξαναβαλεις ΑΤΕ τακακια.

Edited by vivpolo
Link to comment
Share on other sites

συνηθες φιλε μου αυτα στα πολακια

λοιπον

1.πιθανον να φταει ο μηχανισμος που σηκωνει το καθισμα (τουλαχιστον ισχυει για τον οδηγο)μη τα εχεις τερμα κατω καντα ενα κλικ πανω

2.αυτο ειναι απο το πλαστικο πισω απο το τιμωνι ,ριξε λιγο σπρει σιλικονις να στρωσει

3.αυτο δεν το ξερω

4.ισως παιζει γρυλλος παραθυρου γιατι τα φτηνουν σχεδον ολα

5.εγω που νομιζα οτι ειναι κατι στην εταζερα ηταν τα πισω ελατηρια πεταγαν λαδακι κ εφθανε πανω ο θορυβος

6.κ αυτο φυσιολογικο ειναι μετα θα στρωσει

Εχω και εγω τους ιδιους τριγμους στο τιμονι και ειπατε κατι για για σπρει σιλικονης. Αυτο πως το βαζουμε πρεπει να λυσω το τιμονι ??

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω τους ιδιους τριγμους στο τιμονι και ειπατε κατι για για σπρει σιλικονης. Αυτο πως το βαζουμε πρεπει να λυσω το τιμονι ??

ask stoilas

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάλι όταν ακουμπάω με το γόνατό μου το πλαστικό κάτω αριστερά γωνία εκεί που είναι τα χειριστήρια για τον αερα και τον κλιματισμό αυτό τρίζει ενώ από τη μεριά του συνοδηγού όσο και να το πιέσεις δεν τρίζει καθόλου υπάρχει περίπτωση να δεχτούν στην αντιπροσωπεία να μου το αλλάξουν - είμαι μέσα στην εγγύηση- ή τέτοια πράγματα θεωρούνται λεπτομέρειες;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν,

ύστερα από καιρό έχω ενημέρωση για τα προβλήματα μου...

1) Διορθώθηκε με spray γράσσου στους μηχανισμούς κάτω από το κάθισμα (ανάκλισης - είναι 3-πορτο)

2) Spray σιλικόνης

3) Λασκαρισμένη βίδα που συνδέει το αριστερό φτερό με την γέφυρα (νομίζω λέγεται), σε εμφανές σημείο

4) Σταμάτησε απο μόνο του!!!

5) Έβαλα μονοτική ταινία σαν ενίσχυση εκεί που πατάει και όλα ΟΚ

6) Δεν λύθηκε ακόμα παρότι έβαλα καινούργια τακάκια ferodo (πριν είχε galfer), θα δοκιμάσω να σπάσω περισσότερο τις γωνίες του όπως διάβασα κάπου στο forum. Πάντως το ίδιο ήχο τον έχω ακούσει και στα ibiza με τους 100hp, βέβαια δεν αποτελεί έκπληξη αφού είναι ίδια αμάξια στην ουσία

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.